2013 Non-Equity Jeff Award Predictions & Winners

2013 Non-Equity Jeff Award Predictions & Winners

Last night, the 2013 Non-Equity Jeff Award winners were revealed.  Last week, Chicago Theatre Off Book had its annual prediction show on CHIRP.  Here's our tally of predictions vs winners:  Katy - 10, Josh- 8, Oliver - 8, Dan - 8, Anderson - 5.

Production - Play
City of Dreadful Night - The Den Theatre
Flare Path - Griffin Theatre Company - Oliver, Dan picks
The Cripple of Inishmaan - Redtwist Theatre - Josh pick 
The Quality of Life - The Den Theatre - Katy pick
WINNER: When the Rain Stops Falling - Circle Theatre

Production - Musical
Avenue Q - NightBlue Performing Arts
Reefer Madness - Circle Theatre
The Mikado - The Hypocrites - Josh, Dan, Oliver, Katy, Anderson picks
The Spitfire Grill - Bohemian Theatre Ensemble
WINNER:  Under a Rainbow Flag - Pride Films and Plays 

Production - Revue
WINNER:  Smokey Joe's Cafe - Theo Ubique Cabaret Theatre - Josh, Dan, Oliver, Katy, Anderson picks

Director - Play
WINNER:  John Gawlik - When the Rain Stops Falling - Circle Theatre 
Jonathan Berry - Moment - Steep Theatre Company - Josh, Katy picks 
Kimberly Senior - The Cripple of Inishmaan - Redtwist Theatre
Lia D. Mortensen - The Quality of Life - The Den Theatre
Robin Witt - Flare Path - Griffin Theatre Company
Ron Wells - City of Dreadful Night - The Den Theatre - Oliver, Dan picks

Director - Musical or Revue
WINNER:  Brenda Didier - Smokey Joe's Cafe - Theo Ubique Cabaret Theatre - Katy Picks
David Zak - Under a Rainbow Flag - Pride Films and Plays - Josh, Dan, Oliver picks
Kyle Hamman - Improbable Frequency - Strawdog Theatre Company - Anderson picks
Matthew Gunnels - Reefer Madness - Circle Theatre
Sean Graney - The Mikado - The Hypocrites

Ensemble
Flare Path - Griffin Theatre Company
WINNER:  Idomeneus - Sideshow Theatre Company - Josh, Dan, Oliver, Katy, Anderson picks
Jar the Floor - eta Creative Arts Foundation
Moment - Steep Theatre Company
Opus 1861 - City Lit Theater Company
Smokey Joe's Cafe - Theo Ubique Cabaret Theatre
The Mikado - The Hypocrites

Actor in a Principal Role - Play
Adam Brown - Long Way Go Down - Jackalope Theatre Company - Oliver, Anderson picks
Alex Weisman - Ah, Wilderness! - Eclipse Theatre Company - Katy picks
Brian Parry - The Cripple of Inishmaan - Redtwist Theatre - Dan picks
WINNER:  Jeremy Trager - Hauptmann - Bohemian Theatre Ensemble - Josh picks
Ron Wells - The Quality of Life - The Den Theatre
Sam Guinan-Nyhart - City of Dreadful Night - The Den Theatre
Steve O'Connell - Coriolanus - The Hypocrites

Actor in a Principal Role - Musical
Adam Fane - Avenue Q - NightBlue Performing Arts -Oliver, Katy, Josh picks
Jason Grimm - Reefer Madness - Circle Theatre
Jim DeSelm - Floyd Collins - Bohemian Theatre Ensemble
WINNER: Peter Oyloe - Hank Williams: Lost Highway - Filament Theatre Ensemble - Dan, Anderson picks
Ryan Stajmiger - Reefer Madness - Circle Theatre

Actress in a Principal Role - Play
Anna Hammonds - The Rainmaker - Bohemian Theatre Ensemble - Anderson pick 
Cheryl Roy - The Receptionist - Steep Theatre Company
Kristin Collins - Boy Gets Girl - Raven Theatre - Josh, Katy picks
Laura McClain - Pride & Prejudice - Lifeline Theatre
WINNER:  Lindsey Pearlman - Never the Bridesmaid - Polarity Ensemble Theatre 
Liz Zweifler - The Quality of Life - The Den Theatre - Dan pick
Vanessa Greenway - Flare Path - Griffin Theatre Company - Oliver pick

Actress in a Principal Role - Musical
Casi Maggio - Avenue Q - NightBlue Performing Arts
WINNER:  Kelli Harrington - Aspects of Love - Theo Ubique Cabaret Theatre - Josh, Katy, Dan picks
Landree Fleming - Reefer Madness - Circle Theatre - Anderson pick  
Laura Savage - The Spitfire Grill - Bohemian Theatre Ensemble - Oliver pick

Actor in a Supporting Role - Play
Anthony DiNicola - American Storm - Theatre Seven of Chicago
Dan Granata - Arcadia - New Leaf Theatre - Oliver pick
Leonard Kraft - Boy Gets Girl - Raven Theatre
Nate Santana - The Rainmaker - Bohemian Theatre Ensemble
Phil Timberlake - Pride & Prejudice - Lifeline Theatre
WINNER:  Walter Briggs - The Glass Menagerie - Mary-Arrchie Theatre Co. - Josh, Katy, Dan, Anderson picks

Actor in a Supporting Role - Musical
Gerald Richardson - Hank Williams: Lost Highway - Filament Theatre Ensemble - Dan pick
Greg Foster - Floyd Collins - Bohemian Theatre Ensemble
James Nedrud - Under a Rainbow Flag - Pride Films and Plays - Anderson pick
WINNER:  Jason Richards - Avenue Q - NightBlue Performing Arts - Josh, Oliver, Katy picks
Jon Harrison - Floyd Collins - Bohemian Theatre Ensemble

Actress in a Supporting Role - Play
Ann Sonneville - Kin - Griffin Theatre Company
WINNER:  Felisha McNeal - Jar the Floor - eta Creative Arts Foundation - Dan pick
Joanne Dubach - The Glass Menagerie - Mary-Arrchie Theatre Co. - Josh, Katy picks
Mary Redmon - When the Rain Stops Falling - Circle Theatre - Oliver pick
Susan Monts-Bologna - Kin - Griffin Theatre Company

Actress in a Supporting Role - Musical
Colette Todd - Aspects of Love - Theo Ubique Cabaret Theatre
WINNER:  Danni Smith - See What I Wanna See - Bailiwick Chicago - Oliver pick
Laura Lindahl - The Spitfire Grill - Bohemian Theatre Ensemble
Nancy Kolton - The Spitfire Grill - Bohemian Theatre Ensemble - Dan pick
Rochelle Therrien - Aspects of Love - Theo Ubique Cabaret Theatre - Josh, Katy picks

Solo Performance
WINNER:  Blake Montgomery - Charles Dickens Begrudgingly Performs 'A Christmas Carol.' Again. - The Building Stage  - Josh, Dan, Oliver, Katy, Anderson picks

New Work
Bill Jepsen - Never the Bridesmaid - Polarity Ensemble Theatre
Carla Stillwell - Bodies - Ma'at Prod. Assoc. of Afrikan Centered Theater
David Cerda - Sexy Baby - Hell in a Handbag Productions - Josh, Dan,  Katy, Anderson picks
WINNER:  Leo Schwartz - Under a Rainbow Flag - Pride Films and Plays 
Tony Fiorentino - The Feast - Prop Theater Group

New Adaptation
Blake Montgomery - Charles Dickens Begrudgingly Performs 'A Christmas Carol.' Again. - The Building Stage
Elizabeth Margolius & Terry McCabe - Opus 1861 - City Lit Theater Company
WINNER:  Paul Edwards - Peyton Place - City Lit Theater Company 
Sean Graney - Romeo Juliet - The Hypocrites - Katy pick
Sean Graney - The Mikado - The Hypocrites - Josh, Oliver, Dan pick

Choreography
Brenda Didier - Smokey Joe's Cafe - Theo Ubique Cabaret Theatre -Oliver, Katy, Dan, Anderson picks
WINNER:  Brigitte Ditmars - Reefer Madness - Circle Theatre - Josh pick

Music Direction
Alan Bukowiecki - Floyd Collins - Bohemian Theatre Ensemble - Josh pick
Gary Powell - Opus 1861 - City Lit Theater Company
WINNER:  Jeremy Ramey - Smokey Joe's Cafe - Theo Ubique Cabaret Theatre - Katy, Oliver picks
Robert Ollis - Under a Rainbow Flag - Pride Films and Plays
Tom Vendafreddo - The Spitfire Grill - Bohemian Theatre Ensemble

Original Incidental Music
Christopher Kriz - Pride & Prejudice - Lifeline Theatre
Christopher Kriz - The Woman in White - Lifeline Theatre
Daniel Knox - The Glass Menagerie - Mary-Arrchie Theatre Co. - Josh, Oliver, Dan, Anderson picks
Jonathan Guillen - Elephants Graveyard - Red Tape Theatre Company - Katy pick
WINNER:  Mikey Moran - City of Dreadful Night - The Den Theatre

Scenic Design
WINNER:  Henry Behel - City of Dreadful Night - The Den Theatre 
Jack Magaw - The Cripple of Inishmaan - Redtwist Theatre
Joe Schermoly - Flare Path - Griffin Theatre Company
Joey Wade - The Fall of the House of Usher - The Hypocrites - Josh, Katy, Oliver, Dan, Anderson picks
Scott Davis - Funeral Wedding: The Alvin Play - The Strange Tree Group

Lighting Design
WINNER:  Cat Wilson - City of Dreadful Night - The Den Theatre - Oliver pick
Jared Moore - Coriolanus - The Hypocrites - Anderson pick
Jared Moore - The Fall of the House of Usher - The Hypocrites
Kevin D. Gawley - The Woman in White - Lifeline Theatre
Mac Vaughey - Idomeneus - Sideshow Theatre Company - Josh, Katy, Dan picks

Costume Design
Alison Siple - The Fall of the House of Usher - The Hypocrites - Oliver, Dan, Anderson picks
Bill Morey - Pride & Prejudice - Lifeline Theatre
John Nasca - Reefer Madness - Circle Theatre - Josh pick
WINNER:  Kate Setzer Kamphausen - Sexy Baby - Hell in a Handbag Productions - Katy pick 
Theresa Ham - Pygmalion - Stage Left/Bohemian Theatre Ensemble

Sound Design
WINNER:  Christian Gero - Flare Path - Griffin Theatre Company 
Christopher Kriz - Floyd Collins - Bohemian Theatre Ensemble - Josh pick
Christopher Kriz - The Dumb Waiter - TUTA Theatre Chicago
Mikey Moran - City of Dreadful Night - The Den Theatre - Dan pick
Rick Sims - The Fall of the House of Usher - The Hypocrites - Katy, Oliver picks

Artistic Specialization
Wig Design - Jacob Christopher Green - Sexy Baby - Hell in a Handbag Productions - Anderson pick
WINNER: Projection Design - Kevin Bellie - When the Rain Stops Falling - Circle Theatre 
Master Puppeteer/Puppetry Design - Noah Ginex - Avenue Q - NightBlue Performing Arts - Josh pick
WINNER: Fight Choreography - Ryan Bourque - Coriolanus - The Hypocrites - Katy, Oliver, Dan picks

Leave a comment