IHSA Boys Basketball State Playoffs Complete Results

IHSA Boys Basketball State Playoffs Complete Results

Tuesday Night Hoops: IHSA Boys Basketball State Playoffs Complete Results
(Note: Results are in Game Schedule Order & Numbers In (#) Denote Bracket Seeding)

So how did your team(s) do? Well I hope better than mine as the conference I follow (the Southwest Prairie) really took it on the chin as four more teams have been eliminated. So I guess it is left up to Plainfield North and Plainfield East in Wednesday Night's Regional Semifinals. Anyway, hope your favorite teams are doing better and a big atta boy to all the participants in this year's IHSA State Playoffs. Give it all you got!

IHSA CLASS 1A STATE PLAYOFFS

SECTIONAL SEMIFINALS

Carbondale (SIU) Super-Sectional

Bridgeport Red Hill Sectional
(2) Effingham St. Anthony 72, (1) Oblong 69
Norris City-Omaha-Enfield Sectional
(2) Sesser-Valier 75, (1) Goreville 70

DeKalb (NIU) Super-Sectional

Hanover River Ridge Sectional
(1) Shabbona Indian Creek 59, (2) Hanover River Ridge 45
Serena Sectional
(1) Deerfield Chicagoland Jewish 44, (1) Elgin Westminster Christian 43

Jacksonville (Jacksonville Bowl) Super-Sectional

Brimfield Sectional
(1) Kewanee Wethersfield 48, (1) Brimfield 45
Okawville Sectional
(2) Waterloo Gibault Catholic 64, (3) Hardin Calhoun 40

Normal (ISU) Super-Sectional

Colfax Ridgeview Sectional
(3) Heyworth 81, (2) Mount Pulaski 57
Danville Area Community College Sectional
(1) Champaign St. Thomas More 61, (1) Arthur-Lovington 52 [OT]
(1) St. Anne 53, (3) Catlin 52

IHSA CLASS 2A STATE PLAYOFFS

SECTIONAL SEMIFINALS

Carbondale (SIU) Super-Sectional

DuQuoin H.S. Sectional
(1) Mount Carmel, Il 65, (1) Carterville 56
Vandalia Sectional
(2) Teutopolis 63, (2) Breese Central 40

DeKalb (NIU) Super-Sectional

Manlius Bureau Valley Sectional
(1) Elmhurst Immaculate Conception Catholic 65, (1) Winnebago 63 [OT]
Stanford Olympia Sectional
(1) Bloomington Central Catholic 77, (1) Tremont 61

Joliet Central Super-Sectional

Chicago Robeson Sectional
(3) Chicago Leo 74, (1) Chicago Carver Military Academy 67
River Grove Guerin Sectional
(1) Chicago Clark 54, (1) Chicago Francis W. Parker 49

Springfield (UIS) Super-Sectional

Macon Meridian Sectional
(2) Warrensburg-Latham 46, (4) Pittsfield 45
Westville Sectional
(2) Paris 63, (1) Clifton Central 60

IHSA CLASS 3A STATE PLAYOFFS

REGIONAL QUARTERFINALS

Joliet Central Super-Sectional

Chicago Vocational Sectional
Chicago Brooks Academy Regional
(14) Chicago South Shore International 55, (19) Chicago UNO Solorio Academy 48

Park Forest Rich East Sectional
Dolton Thornridge Regional
(4) Olympia Fields Rich Central 61, (5) Dolton Thornridge 51
(3) Midlothian Bremen 51, (6) Chicago Agricultural Science 46
Kankakee Sr. Regional
(5) Kankakee Bishop McNamara 70, (4) Kankakee Sr. 68
(3) Peotone 45, (6) Manteno 39

Springfield (Prairie Capitol Convention Center) Super-Sectional

Highland Sectional
Belleville Althoff Catholic Regional
(5) Columbia 65, (4) Freeburg 56
Herrin H.S. Regional
(4) Metropolis Massac County 73, (5) Herrin H.S. 55

REGIONAL SEMIFINALS

DeKalb (NIU) Super-Sectional

Hampshire Sectional
Freeport H.S. Regional
(1) Rockford Lutheran 87, (4) Rockford Christian 36
(2) Belvidere H.S. 68, (3) Freeport H.S. 61
Genoa-Kingston Regional
(1) Sycamore H.S. 83, (5) Lombard Montini Catholic 49
Maple Park Kaneland Regional
(1) Maple Park Kaneland 81, (4) Glen Ellyn Glenbard South 70
Woodstock H.S. Regional
(1) Marengo 56, (4) Woodstock H.S. 48
(3) Woodstock Marian Central Catholic 62, (2) Hampshire 61

Peoria (Bradley University) Sectional
Geneseo Regional
(1) Galesburg H.S. 66, (4) Geneseo 45
LaSalle-Peru Regional
(1) Mendota 59, (5) Rock Falls 48
(2) Dixon H.S. 50, (3) Sterling H.S. 39
Metamora Regional
(4) Peoria Notre Dame 47, (1) Metamora 42
Peoria Manual Regional
(4) Morton, Il 72, (1) Bartonville Limestone 57
(2) Peoria Manual 55, (3) Washington, Il 45

Hoffman Estates H.S. Super-Sectional

Antioch Sectional
Chicago St. Patrick Regional
(4) Chicago St. Patrick 51, (13) Antioch 42
(5) Chicago Gordon Tech 47, (11) Wauconda 26
Grayslake Central Regional
(1) North Chicago 102, (17) Elmwood Park 39
(8) Grayslake Central 57, (9) Chicago Northside 40
Norridge Ridgewood Regional
(3) Mundelein Carmel 55, (14) Johnsburg 43
(6) Vernon Hills 61, (12) Norridge Ridgewood 46
Richmond-Burton Regional
(2) Chicago Uplift 76, (18) Chicago Senn 44
(7) Richmond-Burton 43, (10) Lake Villa Lakes Community 37

Chicago Westinghouse Sectional
Chicago Farragut Regional
(3) Oak Park Fenwick 64, (14) Chicago Austin VOISE Academy 47
Chicago Marshall Regional
(4) Chicago Marshall 72, (13) Chicago Crane 58
LaGrange Park Nazareth Academy Regional
(1) Chicago Orr 88, (17) Chicago Noble Street Rowe-Clark 37
Westchester St. Joseph Regional
(2) Westchester St. Joseph 76, (15) Chicago Little Village 53

Joliet Central Super-Sectional

Chicago Vocational Sectional
Burbank St. Laurence Regional
(1) Chicago Bogan 78, (15) Burbank St. Laurence 50
(8) Chicago Lindblom 55, (9) Evergreen Park 46
Chicago Julian Regional
(2) Chicago Hyde Park 68, (18) Chicago Noble Street Comer 53
(10) Chicago Phillips 56, (7) Chicago Julian 32
Chicago Urban Prep Charter Englewood Regional
(4) Chicago Vocational 72, (13) Chicago Urban Prep Englewood 37

Park Forest Rich East Sectional
Fairbury Prairie Central Regional
(1) Morris 53, (5) Fairbury Prairie Central 39
(3) Pontiac 62, (2) Coal City 50
Plano Regional
(4) Joliet Catholic Academy 70, (1) New Lenox Lincoln-Way West 51

Springfield (Prairie Capitol Convention Center) Super-Sectional

Highland Sectional
Salem Regional
(1) Centralia H.S. 64, (4) Mascoutah 25
Troy Triad Regional
(1) Alton Marquette 49, (4) Highland 47
(2) Jerseyville Jersey 51, (3) Bethalto Civic Memorial 46

Mattoon Sectional
Champaign Central Regional
(1) Champaign Centennial 80, (5) Urbana H.S. 60
Lincoln Regional
(1) Lincoln 53, (5) Decatur Eisenhower 33
Taylorville Regional
(1) Chatham Glenwood 59, (4) Rochester 49

IHSA CLASS 4A STATE PLAYOFFS
REGIONAL QUARTERFINALS

Normal (ISU) Super-Sectional

East Moline United Sectional
Belleville West Regional
(4) Collinsville 45, (5) Belleville West 43

REGIONAL SEMIFINALS

Chicago State University Super-Sectional

Chicago Marist Sectional
Chicago King Regional
(18) Chicago DuSable 88, (1) Chicago Curie 85 [OT]
(8) Chicago King 47, (9) Chicago Marist 46
Chicago Whitney Young Regional
(2) Chicago Whitney Young 76, (14) Burbank Reavis 44
(7) Chicago De La Salle 65, (10) Chicago Brother Rice 59
Oak Lawn Community Regional
(4) Chicago St. Rita 73, (13) Chicago Kenwood 58
(5) Chicago Mount Carmel 51, (12) Chicago St. Ignatius College Prep 43
Palos Heights Shepard Regional
(3) Chicago Simeon 80, (16) Palos Heights Shepard 40
(6) Palos Hills Stagg 66, (11) Oak Lawn Richards 57

Park Ridge Maine South Sectional
Des Plaines Maine West Regional
(1) Wilmette Loyola Academy 66, (16) Chicago Taft 29
(9) Des Plaines Maine West 79, (8) Chicago Lincoln Park 77
Park Ridge Maine East Regional
(3) Evanston Twp 66, (14) Chicago Foreman 48
(6) Niles Notre Dame 51, (12) Park Ridge Maine East 44
Skokie Niles North Regional
(2) Park Ridge Maine South 69, (15) Skokie Niles West 33
Winnetka New Trier Regional
(4) Winnetka New Trier 59, (13) Northbrook Glenbrook North 47
(5) Glenview Glenbrook South 58, (11) Chicago Lane Tech 51

DeKalb (NIU) Super-Sectional

Elgin H.S. Sectional
Belvidere North Regional
(1) Huntley 58, (4) DeKalb 45
(2) Rockford Jefferson 51, (3) Rockford East 49
Crystal Lake Central Regional
(5) Carpentersville Dundee-Crown 47, (1) Cary-Grove 41
(3) Algonquin Jacobs 55, (2) Crystal Lake Prairie Ridge 46
Rockford Boylan Catholic Regional
(1) Rockford Boylan Catholic 57, (4) Rockford Guilford 53
St. Charles North Regional
(4) South Elgin 71, (1) Elgin-Larkin 70

Lake Zurich Sectional
Arlington Heights Hersey Regional
(2) Palatine Fremd 64, (15) Arlington Heights Hersey 42
(7) Lake Zurich 52, (10) Mt. Prospect Prospect 48
Libertyville Regional
(3) Lake Forest H.S. 62, (14) Barrington 49
(6) Highland Park 60, (11) Libertyville 50
McHenry Regional
(1) Lincolnshire Stevenson 65, (19) McHenry 38
(9) Gurnee Warren 59, (8) Deerfield H.S. 48
Rolling Meadows Regional
(4) Zion-Benton 62, (13) Rolling Meadows 47

Hinsdale Central Super-Sectional

Aurora East Sectional
Lemont H.S. Regional
(1) Lisle Benet Academy 81, (16) Lemont H.S. 36
(8) Aurora Waubonsie Valley 46, (9) Naperville North 44
Naperville Central Regional
(4) Hinsdale Central 67, (13) Darien Hinsdale South 47
Plainfield East Regional
(3) Bolingbrook 73, (19) Batavia 56
West Aurora Regional
(2) West Aurora 66, (15) Oswego H.S. 55

Bartlett Sectional
Addison Trail Regional
(1) Elmhurst York Twp 63, (17) Chicago North Lawndale 55
Berwyn-Cicero Morton Regional
(4) Berwyn-Cicero Morton 86, (13) Glen Ellyn Glenbard West 61
(5) Hoffman Estates Conant 46, (12) Bartlett 33
Elk Grove Village Regional
(2) Maywood Proviso East 71, (15) Elk Grove Village 57
(7) Riverside-Brookfield 76, (10) Wheaton North 60
Franklin Park-Northlake Leyden Regional
(14) Roselle Lake Park 51, (3) Oak Park-River Forest 48
(6) Carol Stream Glenbard North 51, (11) West Chicago H.S. 48

Normal (ISU) Super-Sectional

East Moline United Sectional
Normal Community Regional
(5) Danville H.S. 63, (1) Bradley-Bourbonnais 49
(3) Normal Community 63, (2) Bloomington H.S. 46
Quincy Sr. Regional
(1) Edwardsville H.S. 51, (4) Granite City 26
Rock Island H.S. Regional
(5) East Moline United 72, (1) Ottawa Twp 62

Harvey Thornton Sectional
Blue Island Eisenhower Regional
(2) South Holland Thornwood 60, (15) Orland Park Sandburg 53
(7) Oak Forest 35, (10) Minooka 27
Chicago Heights Bloom Twp Regional
(4) Chicago Heights Bloom Twp 74, (13) Plainfield South 46
(5) Joliet Central 62, (11) Crete-Monee 49
New Lenox Lincoln-Way Central
(3) Harvey Thornton 66, (14) Lockport Twp 45
Plainfield Central Regional
(1) Chicago Heights Marian Catholic 74, (16) Plainfield Central 52
(8) New Lenox Providence Catholic 57, (9) Lansing Thornton Fractional South 43

Leave a comment