Tuesday Night's Complete IHSA Boys and Girls State Basketball Playoff Results

Tuesday Night's Complete IHSA Boys and Girls State Basketball Playoff Results

Tuesday Night's Complete IHSA Boys and Girls State Basketball Playoff Results

BOYS BASKETBALL

IHSA CLASS 1A STATE PLAYOFFS
Carbondale (SIU) Super-Sectional
Bridgeport Red Hill Sectional
Albion Edwards County Regional
Game 2: (2) Cisne 60, (7) Grayville 44
Game 3: (6) Clay City 62, (3) Albion Edwards County 57
Mulberry Grove Regional
Game 2: (3) Centralia Christ Our Rock Lutheran 59, (6) Farina South Central 33
Nokomis Regional
Game 2: (2) Effingham St. Anthony 60, (7) Cowden-Herrick 52
Game 3: (3) Nokomis 73, (6) Ramsey 45
Toledo Cumberland Regional
Game 2: (2) Neoga 68, (7) Martinsville 19
Game 3: (3) Hutsonville 72, (6) Windsor 65
Norris City-Omaha-Enfield Sectional
Elizabethtown Hardin County Regional
Game 2: (2) Junction Gallatin County 78, (7) Galatia 57
Game 3: (6) Carrier Mills-Stonefort 70, (3) Norris City-Omaha-Enfield 50
Goreville Regional
Game 2: (2) Campbell Hill Trico 72, (7) Elkville Elverado 41
Game 3: (3) Zeigler-Royalton 68, (6) Wolf Lake Shawnee 65
Ullin Century Regional
Game 2: (2) Cairo 84, (7) Golconda Pope County 35
Game 3: (3) Ullin Century 88, (6) Tamms Egyptian 51

DeKalb (NIU) Super-Sectional
Hanover River Ridge Sectional
Amboy Regional
Game 2: (2) Paw Paw 62, (7) Amboy 46
Game 3: (3) Ashton-Franklin Center 63, (6) Erie 41
Forreston Regional
Game 2: (2) Freeport Aquin 73, (7) Kirkland Hiawatha 52
Game 3: (3) Polo 61, (6) Pearl City 45
Galena H.S. Regional
Game 2: (2) Hanover River Ridge 51, (7) Galena H.S. 45
Game 3: (3) Warren 45, (6) Scales Mound 30
South Beloit Regional
Game 2: (2) Rockford Christian Life 61, (7) Orangeville 38
Game 3: (3) Durand 75, (6) Alden-Hebron 35
Serena Sectional
Arlington Heights Christian Liberty Academy Regional
Game 2: (2) Chicago Ida Crown Academy 62, (7) Chicago Waldorf 39
Game 3: (3) Arlington Hts Christian Liberty 67, (6) Evanston Roycemore 41
Chicago Luther North Regional
Game 2: (2) Chicago Dyett 96, (7) Chicago Tech Academy Charter 32
Game 3: (3) Chicago Alcott 67, (6) Chicago Holy Trinity 55
Elgin Harvest Christian Academy Regional
Game 2: (2) Elgin Harvest Christian Academy 70, (7) Lombard College Prep 44
Game 3: (3) Villa Park Islamic Foundation 65, (6) Elgin Academy 54

Jacksonville (Jacksonville Bowl) Super-Sectional
Brimfield Sectional
Abingdon-Avon Regional
Game 2: (2) Abingdon-Avon 62, (7) Bushnell-Prairie City 39
Game 3: (3) Galva 71, (6) Oneida ROWVA 48
Toulon Stark County Regional
Game 2: (2) Glasford Illini Bluffs 81, (7) London Mills Spoon River Valley 34
Game 3: (3) Williamsfield 64, (6) Princeville 57
Winchester Regional
Game 2: (2) Liberty 58, (7) Pleasant Hill 26
Game 3: (3) Winchester 49, (6) Concord Triopia 37
Okawville Sectional
Bunker Hill Regional
Game 2: (2) Carrollton 64, (7) Mount Olive 34
Game 3: (3) Hardin Calhoun 58, (6) Bunker Hill 51
Jacksonville Routt Regional
Game 2: (2) Franklin 75, (7) Jacksonville Illinois School for the Deaf 36
Game 3: (3) White Hall North Greene 60, (6) Waverly 48
Lebanon Regional
Game 2: (2) Waterloo Gibault Catholic 62, (7) Marissa 25
Game 3: (3) New Athens 63, (6) Valmeyer 52
Pawnee Regional
Game 2: (2) Raymond Lincolnwood 47, (7) Morrisonville 44
Game 3: (3) Springfield Calvary 65, (6) Pawnee 40

Normal (ISU) Super-Sectional
Colfax Ridgeview Sectional
Farmer City Blue Ridge Regional
Game 2: (2) Farmer City Blue Ridge 77, (7) Lexington 39
Game 3: (3) Heyworth 83, (6) Bloomington Cornerstone Christian 47
Mason City Illini Central Regional
Game 2: (2) Roanoke-Benson 72, (7) Lowpoint-Washburn 24
Game 3: (3) Delavan 50, (6) Mason City Illini Central 28
Mount Pulaski Regional
Game 2: (2) Mount Pulaski 78, (7) Forsyth Decatur Christian 31
Game 3: (6) Greenview 51, (3) Buffalo Tri-City 43
Ottawa Marquette Regional
Game 2: (2) Henry-Senachwine 65, (7) Streator Woodland 44
Game 3: (3) Ottawa Marquette 71, (6) DePue 67
Danville Area Community College Sectional
Arthur-Lovington Regional
Game 3: (1) Arthur-Lovington 68, (5) Bethany Okaw Valley 31
Game 4: (2) Arcola 65, (3) Oakland 48
Catlin Regional
Game 2: (2) Cissna Park 61, (7) Danville Schlarman 45
Game 3: (3) Catlin 57, (6) Armstrong 40
Fisher Regional
Game 2: (2) Cullom Tri-Point 75, (7) Buckley Christ Lutheran 22
Game 3: (3) Fisher 54, (6) Urbana University 42
Gardner-South Wilmington Regional
Game 3: (2) Dwight 58, (7) Grant Park 47
Game 4: (6) Chicago St. Francis de Sales 59, (3) Crete Illinois Lutheran 56

IHSA CLASS 2A STATE PLAYOFFS
Carbondale (SIU) Super-Sectional
DuQuoin H.S. Sectional
Anna-Jonesboro Regional
Game 2: (1) Carterville 64, (5) Vienna 33
Harrisburg Regional
Game 2: (1) Harrisburg 47, (4) Johnston City 38
Mount Carmel, Il Regional
Game 3: (1) Mount Carmel, Il 72, (4) Carmi-White County 29
Nashville Regional
Game 2: (1) Nashville 80, (5) Red Bud 40
Vandalia Sectional
Breese Mater Dei Regional
Game 2: (1) Breese Mater Dei 72, (4) Trenton Wesclin 45
Carlinville Regional
Game 2: (4) Hillsboro 45, (1) Litchfield 36
Game 3: (2) Carlinville 43, (3) Piasa Southwestern 41
East Alton-Wood River Regional
Game 2: (1) Greenville 59, (4) East Alton-Wood River 54

DeKalb (NIU) Super-Sectional
Manlius Bureau Valley Sectional
Aurora Christian Regional
Game 2: (1) Elmhurst Immaculate Conception 74, (5) Westmont 56
Game 3: (3) Aurora Christian 58, (2) Elgin St. Edward 42
Morrison Regional
Game 2: (1) Sterling Newman Central 77, (5) Savanna West Carroll 62
Poplar Grove North Boone Regional
Game 3: (1) Winnebago 69, (4) Stillman Valley 49
Princeton Regional
Game 1: (4) Prophetstown 59, (5) Princeton 56
Stanford Olympia Sectional
Macomb Regional
Game 3: (1) Monmouth-Roseville 92, (4) Farmington 58
Minonk Fieldcrest Regional
Game 3: (1) Bloomington Central 79, (4) Peoria Christian 64

Joliet Central Super-Sectional
Chicago Robeson Sectional
Chicago Bowen Regional
Game 1: (4) Chicago Bowen 71, (5) Chicago UCCS Woodlawn 56
Chicago Hales Franciscan Regional
Game 1: (4) Chicago CICS Ellison 64, (5) Chicago Robeson 44
Chicago Military Academy-Bronzeville Regional
Game 1: (5) Chicago Richards 81, (4) Chicago Military Academy-Bronzeville 59
Game 2: (3) Chicago Perspectives IIT Math & Science 60, (6) Chicago ACE Tech Charter 44
River Grove Guerin Sectional
Chicago Christ the King Regional
Game 1: (5) Chicago Christ the King 69, (4) Chicago Douglass 64
Chicago Cristo Rey Jesuit Regional
Game 1: (4) Chicago Ford Power House 56, (5) Chicago Manley 40
Game 2: (3) Chicago Collins Academy 70, (6) Chicago Cristo Rey Jesuit 24

Springfield (UIS) Super-Sectional
Macon Meridian Sectional
Williamsville Regional
Game 2: (1) Petersburg PORTA 55, (4) Pleasant Plains 49
Game 3: (2) Williamsville 50, (3) Riverton 41
Westville Sectional
St. Joseph-Ogden Regional
Game 2: (1) St. Joseph-Ogden 82, (4) Fithian Oakwood 39
Game 3: (2) Bismarck-Henning 42, (3) Westville 33

GIRLS BASKETBALL

IHSA CLASS 3A STATE PLAYOFFS
Decatur Millikin University Super-Sectional
Carbondale (H.S.) Sectional
Game 1: (1) Carbondale (H.S.) 58, (2) Columbia 46
Game 2: (1) Bethalto Civic Memorial 50, (1) Effingham (H.S.) 30

Hinsdale Central Super-Sectional
Chicago UNO Solorio Academy Sectional
Game 1: (5) Chicago Phillips 45, (10) Evergreen Park 39
Game 2: (3) Chicago De La Salle 61, (7) Chicago Harlan 55
Glen Ellyn Glenbard South Sectional
Game 1: (1) Lombard Montini 70, (4) LaGrange Park Nazareth Academy 44
Game 2: (3) Chicago Marshall 57, (2) Glen Ellyn Glenbard South 46

Romeoville Lewis University Super-Sectional
New Lenox Lincoln-Way West Sectional
Game 1: (1) Joliet Catholic Academy 78, (1) Chicago Morgan Park 67
Game 2: (1) Kankakee Bishop McNamara 79, (1) Country Club Hills Hillcrest 68

IHSA CLASS 4A STATE PLAYOFFS
Bloomington Illinois Wesleyan University Super-Sectional
Chicago Heights Bloom Twp Sectional
Game 1: (4) Oak Lawn Community 61, (8) Chicago Marist 56
Game 2: (2) Chicago Heights Marian Central 61, (3) Frankfort Lincoln-Way East 51

Elgin Judson University Super-Sectional
Addison Addison Trail Sectional
Game 1: (5) Geneva 55, (1) Wheaton-Warrenville South 54
Game 2: (3) Batavia 57, (2) Downers Grove North 52
Crystal Lake South Sectional
Game 1: (1) Huntley 49, (1) South Elgin 32
Game 2: (3) Rockford Boylan Catholic 64, (1) Crystal Lake Prairie Ridge 57

Hinsdale Central Super-Sectional
Darien Hinsdale South Sectional
Game 1: (1) Chicago Whitney Young 76, (4) Chicago North Lawndale 62
Game 2: (2) River Forest Trinity 52, (3) Chicago Kenwood 36

Hoffman Estates (H.S.) Super-Sectional
Barrington Sectional
Game 1: (1) Rolling Meadows 63, (4) Arlington Heights Hersey 56
Game 2: (2) Palatine Fremd 47, (11) Buffalo Grove 38

Leave a comment