Tough Road Lies Ahead For The Regional Champs in the IHSA Class 1A / 2A Sectionals *Complete Results*

Tough Road Lies Ahead For The Regional Champs in the IHSA Class 1A / 2A Sectionals *Complete Results*

High School Basketball, with its "all-in" playoff system doesn't often produce too many upsets in the Regional Round. Of course that doesn't mean that the teams who are supposed to win aren't pushed to the limit by those who aren't. As such, the 2013-14 IHSA Girls Basketball Class 1A/2A State Playoffs saw quite a few teams tested and with in mind I have to believe that a tough road lies ahead for the Regional Champs in the IHSA Class 1A / 2A Sectionals.

There are so many good teams this year that the Sectionals may be one of the most exciting and hard-fought one's in recent history. The favorites will be the favorites but as with any knock-out style tournament there will be surprises and I urge fans to get on out and enjoy the atmosphere.

The Remaining Schedules Are As Follows:

IHSA CLASS 1A STATE PLAYOFFS

Bloomington Illinois Wesleyan University Super-Sectional
Mon., Feb. 24, 7pm
(3) Cissna Park vs. (1) Annawan

Gilman Iroquois West Sectional
Tue., Feb. 18
Game 1: (3) Cissna Park 54, (1) Lexington 34
Game 2: (1) Gilman Iroquois West 50, (1) Fisher 48
Thu., Feb. 20
Game 3: (3) Cissna Park 46, (1) Gilman Iroquois West 43

Granville Putnam County Sectional
Tue., Feb. 18
Game 1: (1) Annawan 89, (2) Serena 42
Game 2: (1) Granville Putnam County 73, (1) Shabbona Indian Creek 26
Thu., Feb. 20
Game 3: (1) Annawan 80, (1) Granville Putnam County 50

DeKalb Super-Sectional
Mon., Feb. 24, 7pm
(1) Hinckley-Big Rock vs. (1) Lanark-Eastland

Elgin Harvest Christian Academy Sectional
Tue., Feb. 18
Game 1: (3) Chicago Luther North 44, (1) Arlington Heights Christian Liberty Academy 43
Game 2: (1) Hinckley-Big Rock 65, (2) Chicago Morgan Park Academy 42
Thu., Feb. 20
Game 3: (1) Hinckley-Big Rock 55, (3) Chicago Luther North 31

Forreston Sectional
Tue., Feb. 18 (Resheduled From Mon)
Game 1: (1) Amboy 31, (1) Dakota 30
Game 2: (1) Lanark-Eastland 42, (3) Galena 32
Thu., Feb. 20
Game 3: (1) Lanark-Eastland 55, (1) Amboy 54 [OT]

Jacksonville Illinois College Super-Sectional
Mon., Feb. 24, 7pm
(1) Astoria-South Fulton vs. (2) Carrollton

Bushnell-Prairie City Sectional
Tue., Feb. 18
Game 1: (1) Astoria-South Fulton 58, (2) Springfield Lutheran 40
Game 2: (1) Brimfield 64, (1) Lewistown 44
Thu., Feb. 20
Game 3: (1) Astoria-South Fulton 57, (1) Brimfield 55

White Hall North Greene Sectional
Mon., Feb. 17
Game 1: (1) Winchester 50, (1) Lebanon 36
Game 2: (2) Carrollton 47, (1) New Athens 32
Thu., Feb. 20
Game 3: (2) Carrollton 50, (1) Winchester 43

Salem (H.S.) Super-Sectional
Mon., Feb. 24, 6pm
(1) Goreville vs. (1) Moweaqua Central A&M

Campbell Hill Trico Sectional
Mon., Feb. 17
Game 1: (1) Goreville 76, (3) Cobden 51
Tue., Feb. 18
Game 2: (1) Wayne City 50, (1) Cairo 42
Thu., Feb. 20
Game 3: (1) Goreville 41, (1) Wayne City 40 [OT]

Toledo Cumberland Sectional
Wed., Feb. 19 (Resheduled From Mon)
Game 1: (1) Moweaqua Central A&M 49, (1) Effingham St. Anthony 31
Game 2: (1) Arcola 47, (1) Louisville North Clay 35
Thu., Feb. 20
Game 3: (1) Moweaqua Central A&M 62, (1) Arcola 57 [2OT]

IHSA CLASS 2A STATE PLAYOFFS

Decatur Millikin University Super-Sectional
Mon., Feb. 24, 7pm
(1) Riverton vs. (1) Champaign St. Thomas More

Carlinville Sectional
Tue., Feb. 18 (Resheduled From Mon)
Game 1: (2) Pleasant Plains 49, (4) Pana 42
Game 2: (1) Riverton 54, (1) Piasa Southwestern 53
Thu., Feb. 20
Game 3: (1) Riverton 46, (2) Pleasant Plains 36

Clinton Sectional
Tue., Feb. 18 (Resheduled From Mon)
Game 1: (1) Champaign St. Thomas More 60, (1) Watseka 30
Game 2: (1) Bloomington Central Catholic 66, (1) Monticello 39
Thu., Feb. 20
Game 3: (1) Champaign St. Thomas More 79, (1) Bloomington Central Catholic 55

Monmouth College Super-Sectional
Mon., Feb. 24, 7pm
(1) Prophetstown vs. (1) El Paso-Gridley

Aurora Christian Sectional
Tue., Feb. 18
Game 1: (1) Prophetstown 62, (1) Oregon 57
Game 2: (1) Byron 62, (2) Aurora Christian 26
Thu., Feb. 20
Game 3: (1) Prophetstown 55, (1) Byron 53

Minonk Fieldcrest Sectional
Tue., Feb. 18 (Resheduled From Mon)
Game 1: (1) Sherrard 52, (1) Peoria Christian 36
Game 2: (1) El Paso-Gridley 55, (1) Carthage Illini West 50
Thu., Feb. 20
Game 3: (1) El Paso-Gridley 49, (1) Sherrard 47 [2OT]

River Forest Concordia University Super-Sectional
Mon., Feb. 24, 7pm
(1) South Holland Seton Academy vs. (1) Elmhurst Immaculate Conception Catholic

Chicago Harper Sectional
Tue., Feb. 18
Game 1: (2) Lemont Mount Assisi Academy 37, (3) Westmont 30
Game 2: (1) South Holland Seton Academy 60, (3) Chicago John Hope 46
Thu., Feb. 20
Game 3: (1) South Holland Seton Academy 45, (2) Lemont Mount Assisi Academy 37

Chicago Marine Military Academy Sectional
Tue., Feb. 18
Game 1: (1) Elmhurst Immaculate Conception Catholic 53, (1) Chicago Christ the King 34
Game 2: (1) Des Plaines Willows Academy 46, (2) Chicago Francis W. Parker 32
Thu., Feb. 20
Game 3: (1) Elmhurst Immaculate Conception Catholic 48, (1) Des Plaines Willows Academy 28

Salem (H.S.) Super-Sectional
Mon., Feb. 24. 8pm
(1) Teutopolis vs. (1) Breese Central

Casey-Westfield Sectional
Tue., Feb. 18 (Resheduled From Mon)
Game 1: (2) Mt. Carmel, Il 78, (1) Sullivan, Il 43
Game 2: (1) Teutopolis 55, (3) Harrisburg 36
Thu., Feb. 20
Game 3: (1) Teutopolis 49, (2) Mt. Carmel, Il 31

West Frankfort Frankfort Sectional
Tue., Feb. 18
Game 1: (1) Nashville 29, (1) Sesser-Valier 18
Game 2: (1) Breese Central 70, (1) Carterville 33
Thu., Feb. 20
Game 3: (1) Breese Central 47, (1) Nashville 24

Leave a comment