2013-2014 IHSA Class 3A Girls Basketball State Playoffs Start February 17th *Complete Regional Results*

2013-2014 IHSA Class 3A Girls Basketball State Playoffs Start February 17th *Complete Regional Results*

With Class 1A & 2A already in full swing - the Lady's of 3A & 4A are probably itching to go in hopes of capturing their own IHSA State Championship. And so are their fans! And so it shall be as the 2013-2014 IHSA Class 3A Girls Basketball State Playoffs Start February 7th. It will be a tough road out of the Regional Round though as there will be quite a few opportunities for upsets. Many teams who started slow are now playing at a much higher level. Favorites, then, will have to avoid the temptation of looking too far ahead in their schedules and just take it one game at a time because winning a Regional Title only guarantees the victors a tougher opponent in the Sectionals and Super-Sectionals.

Of course that is also where the fans can help by showing-up to support their favorite teams. So if you can, pack up the kids and enjoy an inexpensive night out at your local High School Gym to cheer them on to victory. The 6th Man can, and often does, get a team over the hump in a close contest. Besides, for many of the Lady's this season will mark their last representing their school colors and its community before moving on to the rigors of college life. So Win or Lose, these student-athletes will not only appreciate whatever recognition is given them but I have no doubt will deserve it for what they have given to their programs and communities.

Note: the Regional Schedules are grouped according to their respective Sectional & Super-Sectional Assignments and Numbers in Parenthesis denote seeding within them:

IHSA CLASS 3A STATE PLAYOFFS

Decatur Millikin University Super-Sectional

Carbondale (H.S.) Sectional

Cahokia (H.S.) Regional
Mon., Feb. 17
Game 1: (4) Mascoutah 52, (5) Waterloo 46
Game 2: (6) Cahokia 60, (3) Freeburg 52
Tue., Feb. 18
Game 3: (1) Belleville Althoff Catholic 60, (4) Mascoutah 57
Game 4: (2) Columbia 49, (6) Cahokia (H.S.) 48
Thu., Feb. 20
Game 5: (2) Columbia 56, (1) Belleville Althoff Catholic 40

Effingham (H.S.) Regional
Tue., Feb. 18
Game 1: (5) Mattoon 60, (4) Charleston 55
Game 2: (3) Olney East Richland 57, (6) Shelbyville 44
Wed., Feb. 19
Game 3: (1) Effingham (H.S.) 60, (5) Mattoon 46
Game 4: (2) Salem 51, (3) Olney East Richland 36
Fri., Feb. 21
Game 5: (1) Effingham (H.S.) 43, (2) Salem 30

Metropolis Massac County Regional
Mon., Feb. 17
Game 1: (4) Mount Vernon 40, (5) Centralia 36
Game 2: (3) Herrin 63, (6) Marion 35
Tue., Feb. 18
Game 3: (1) Carbondale (H.S.) 59, (4) Mt. Vernon (H.S.) 45
Game 4: (3) Herrin (H.S.) 74, (2) Metropolis Massac County 72
Thu., Feb. 20
Game 5: (1) Carbondale (H.S.) 67, (3) Herrin (H.S.) 59

Troy Triad Regional
Mon., Feb. 17
Game 1: (5) Troy Triad 44, (4) Jerseyville Jersey 35
Tue., Feb. 18
Game 2: (1) Bethalto Civic Memorial 58, (5) Troy Triad 28
Game 3: (3) Highland 42, (2) Breese Mater Dei 41
Fri., Feb. 21
Game 4: (1) Bethalto Civic Memorial 33, (3) Highland 29

Normal University Sectional

Champaign Centennial Regional
Tue., Feb. 18
Game 1: (4) Decatur Eisenhower 73, (5) Urbana (H.S.) 25
Game 2: (3) Mount Zion 67, (6) Decatur MacArthur 32
Wed., Feb. 19
Game 3: (4) Decatur Eisenhower 70, (1) Champaign Centennial 54
Game 4: (3) Mount Zion 68, (2) Champaign Central 49
Fri., Feb. 21
Game 5: (3) Mount Zion 73, (4) Decatur Eisenhower 64

Fairbury Prairie Central Regional
Tue., Feb. 18
Game 1: (4) Mahomet-Seymour 41, (5) Rantoul 29
Wed., Feb. 19
Game 2: (1) Normal University 55, (4) Mahomet-Seymour 34
Game 3: (2) Fairbury Prairie Central 51, (3) Pontiac 46
Fri., Feb. 21
Game 4: (1) Normal University 44, (2) Fairbury Prairie Central 23

Lincoln Regional
Mon., Feb. 17
Game 1: (5) Springfield Southeast 54, (4) Lincoln 37
Tue., Feb. 18
Game 2: (1) Rochester 42, (5) Springfield Southeast 27
Game 3: (3) Taylorville 68, (2) Chatham Glenwood 58
Thu., Feb. 20
Game 4: (1) Rochester 55, (3) Taylorville 39

Springfield (H.S.) Regional
Tue., Feb. 18
Game 1: (5) Jacksonville (H.S.) 57,  (4) Springfield Lanphier 29
Wed., Feb. 19
Game 2: (1) Quincy Notre Dame 80, (5) Jacksonville (H.S.) 38
Game 3: (2) Springfield (H.S.) 58, (3) Springfield Sacred Heart-Griffin 44
Fri., Feb. 21
Game 4: (1) Quincy Notre Dame 72, (2) Springfield (H.S.) 54

Hinsdale Central Super-Sectional

Chicago UNO Solorio Academy Sectional

Chicago De La Salle Regional
Tue., Feb. 18
Game 2: (3) Chicago De La Salle 84, (13) Chicago Hyde Park 46
Game 3: (6) Chicago Raby 48, (11) Chicago Vocational 31
Fri., Feb. 21
Game 4: (3) Chicago De La Salle 73, (6) Chicago Raby 58

Chicago Harlan Regional
Tue., Feb. 18
Game 1: (14) Chicago Dunbar 49, (18) Chicago Noble Street Muchin 18
Wed., Feb. 19
Game 2: (2) Chicago South Shore International 66, (14) Chicago Dunbar 41
Game 3: (7) Chicago Harlan 65, (9) Chicago King 29
Fri., Feb. 21
Game 4: (7) Chicago Harlan 61, (2) Chicago South Shore Intl 40

Chicago Perspectives Leadership Regional
Tue., Feb. 18
Game 1: (15) Chicago Perspectives Leadership 38, (20) Chicago UNO Solorio 3
Wed., Feb. 19
Game 2: (4) Chicago Jones College Prep 48, (15) Chicago Perspectives Leadership 21
Game 3: (5) Chicago Phillips 68, (12) Chicago DuSable 46
Fri., Feb. 21
Game 4: (5) Chicago Phillips 51, (4) Chicago Jones College Prep 45

Evergreen Park Regional
Tue., Feb. 18
Game 1: (17) Burbank Queen of Peace 40, (16) Chicago Noble Street 16
Wed., Feb. 19
Game 2: (1) Chicago Bogan 72, (17) Burbank Queen of Peace 27
Game 3: (10) Evergreen Park 57, (8) Chicago Lindblom 40
Thu., Feb. 20
Game 4: (10) Evergreen Park 52, (1) Chicago Bogan 46

Glen Ellyn Glenbard South Sectional

Chicago Little Village Regional
Mon., Feb. 17
Game 1: (16) Chicago Noble Street Rauner 2, (18) Chicago Little Village 0 (Forfeit)
Tue., Feb. 18
Game 2: (1) Lombard Montini Catholic 85, (16) Chicago Noble Street Rauner 6
Game 3: (9) Chicago Payton 50, (8) Chicago Noble Street Chicago Bulls 36
Thu., Feb. 20
Game 4: (1) Lombard Montini Catholic 76, (9) Chicago Payton 22

Chicago Westinghouse College Prep Regional
Tue., Feb. 18
Game 1: (14) Chicago Westinghouse College 80, (19) Chicago Crane 20
Wed., Feb. 19
Game 2: (3) Chicago Marshall 69, (14) Chicago Westinghouse 45
Game 3: (6) Westchester St. Joseph 63, (11) Chicago Clemente 15
Thu., Feb. 20
Game 4: (3) Chicago Marshall 51, (6) Westchester St. Joseph 33

Elmhurst Timothy Christian Regional
Mon., Feb. 17
Game 1 at 7:00 pm: (13) Elmhurst Timothy Christian vs. (20) Chicago Instituto Health Science (Forfeit)
Tue., Feb. 18
Game 2: (4) LaGrange Park Nazareth Academy 64, (13) Elmhurst Timothy Christian 23
Game 3: (5) West Chicago Wheaton Academy 73, (12) Chicago Austin VOISE Academy 9
Thu., Feb. 20
Game 4: (4) LaGrange Park Nazareth 58, (5) Wheaton Academy 41

Wheaton St. Francis Regional
Tue., Feb. 18
Game 1: (17) Chicago Orr 32, (15) Chicago Noble Street Rowe-Clark 17
Wed., Feb. 19
Game 2: (2) Glen Ellyn Glenbard South 70, (17) Chicago Orr 14
Game 3: (7) Wheaton St. Francis 59, (10) Chicago Noble Street UIC 19
Fri., Feb. 21
Game 4: (2) Glen Ellyn Glenbard South 49, (7) Wheaton St. Francis 33

Hoffman Estates (H.S.) Super-Sectional

Belvidere (H.S.) Sectional

Aurora Central Catholic Regional
Tue., Feb. 18
Game 1: (5) Hampshire 55, (4) Aurora Central Catholic 34
Game 2: (3) Aurora Rosary 55, (6) Aurora Illinois Math & Science Academy 16
Wed., Feb. 19
Game 3: (1) Burlington Central 59, (5) Hampshire 35
Game 4: (2) Elgin St. Edward 60, (3) Aurora Rosary 36
Sat., Feb. 22
Game 5: (1) Burlington Central 43, (2) Elgin St. Edward 35

Freeport (H.S.) Regional
Tue., Feb. 18
Game 1: (4) Genoa-Kingston 54, (5) Harvard 30
Wed., Feb. 19
Game 2: (1) Rockford Lutheran 44, (4) Genoa-Kingston 19
Game 3: (2) Freeport (H.S.) 44, (3) Belvidere (H.S.) 41
Fri., Feb. 21
Game 4: (1) Rockford Lutheran 54, (2) Freeport (H.S.) 45

Plano Regional
Tue., Feb. 18
Game 1: (4) Rochelle 59, (5) Sandwich 39
Wed., Feb. 19
Game 2: (1) Sycamore (H.S.) 57, (4) Rochelle 27
Game 3: (3) Maple Park Kaneland 43, (2) Plano 27
Fri., Feb. 21
Game 4: (1) Sycamore (H.S.) 40, (3) Maple Park Kaneland 20

Richmond-Burton Regional
Tue., Feb. 18
Game 1: (5) Woodstock (H.S.) 54, (4) Woodstock North  50 (2OT)
Game 2: (3) Johnsburg 68, (6) Marengo 40
Wed., Feb. 19
Game 3: (5) Woodstock (H.S.) 55, (1) Woodstock Marian Central Catholic 51 (OT)
Game 4: (2) Richmond-Burton 59, (3) Johnsburg 41
Sat., Feb. 22
Game 5: (5) Woodstock (H.S.) 43, (2) Richmond-Burton 36

Norridge Ridgewood Sectional

Arlington Heights St. Viator Regional
Tue., Feb. 18
Game 1: (14) Elmwood Park 60, (19) Chicago Sullivan 2
Wed., Feb. 19
Game 2: (3) Mundelein Carmel 65, (14) Elmwood Park 18
Game 3: (6) Arlington Heights St. Viator 59, (10) Wauconda 47
Fri., Feb. 21
Game 4: (3) Mundelein Carmel 61, (6) Arlington Heights St. Viator 42

Chicago Gordon Tech Regional
Mon., Feb. 17
Game 1: (17) Chicago Senn 51, (16) Chicago CICS Northtown 49
Tue., Feb. 18
Game 2: (1) Vernon Hills 65, (17) Chicago Senn 5
Game 3: (8) Wilmette Regina Dominican 54, (9) Chicago Gordon Tech 32
Fri., Feb. 21
Game 4: (1) Vernon Hills 57, (8) Wilmette Regina Dominican 25

North Chicago Regional
Mon., Feb. 17
Game 1: (4) North Chicago 70, (13) Lake Villa Lakes Community 47
Wed., Feb. 19
Game 2: (5) Grayslake Central 57, (11) Chicago Northside 41
Fri., Feb. 21
Game 3:  (4) North Chicago 57, (5) Grayslake Central 33

River Grove Guerin Regional
Mon., Feb. 17
Game 1: (15) Norridge Ridgewood 67, (18) Chicago Kelvyn Park 16
Tue., Feb. 18
Game 2: (2) Antioch 73, (15) Norridge Ridgewood 21
Game 3: (7) Chicago Latin Academy 45, (12) River Grove Guerin 41
Thu., Feb. 20
Game 4: Game 4: (2) Antioch 59, (7) Chicago Latin Academy 47

Romeoville Lewis University Super-Sectional

Chillicothe Illinois Valley Central Sectional

Geneseo Regional
Tue., Feb. 18
Game 1: (4) Dunlap 46, (5) Chillicothe Illinois Valley Central 34
Wed., Feb. 19
Game 2: (1) Geneseo 42, (4) Dunlap 37
Game 3: (2) Galesburg (H.S.) 45, (3) Rock Island Alleman 37
Fri., Feb. 21
Game 4: (1) Geneseo 34, (2) Galesburg (H.S.) 30 [OT]

Mendota Regional
Tue., Feb. 18
Game 1: (5) Rock Falls 69, (4) LaSalle-Peru 45
Game 2: (3) Dixon (H.S.) 56, (6) Streator Twp 25
Wed., Feb. 19
Game 3: (1) Mendota 64, (5) Rock Falls 43
Game 4: (2) Sterling (H.S.) 50, (3) Dixon (H.S.) 27
Fri., Feb. 21
Game 5: (1) Mendota 39, (2) Sterling (H.S.) 18

Metamora Regional
Mon., Feb. 17
Game 1: (4) Peoria 56, (5) Metamora 49
Tue., Feb. 18
Game 2: (1) Morton, Il 67, (4) Peoria (H.S.) 48
Game 3: (2) Washington 45, (3) East Peoria 33
Thu., Feb. 20
Game 4: (2) Washington, Il 62, (1) Morton, Il 51

Peoria Notre Dame Regional
Tue., Feb. 18
Game 1: (5) Canton 58, (4) Peoria Manual 55
Wed., Feb. 19
Game 2: (1) Peoria Richwoods 66, (5) Canton 56
Game 3: (3) Peoria Notre Dame 70, (2) Bartonville Limestone 58
Fri., Feb. 21
Game 4: (3) Peoria Notre Dame 71, (1) Peoria Richwoods 66

New Lenox Lincoln-Way West Sectional

Chicago Julian Regional
Mon., Feb. 17
Game 1: (5) Dolton Thornridge 66, (4) Chicago Agricultural Science 44
Game 2: (3) Chicago Julian 55, (6) Palos Heights Chicago Christian 42
Tue., Feb. 18
Game 3: (1) Chicago Morgan Park 76, (5) Dolton Thornridge 36
Game 4: (2) Chicago Brooks Academy 86, (3) Chicago Julian 57
Fri., Feb. 21
Game 5: (1) Chicago Morgan Park 74, (2) Chicago Brooks Academy 38

Kankakee Bishop McNamara Regional
Tue., Feb. 18
Game 1: (5) Manteno 39, (4) Kankakee (Sr.) 33
Wed., Feb. 19
Game 2: (1) Kankakee Bishop McNamara 65, (5) Manteno 33
Game 3: (2) Peotone 38, (3) Herscher 28
Fri., Feb. 21
Game 4: (1) Kankakee Bishop McNamara 56, (2) Peotone 30

Morris Regional
Mon., Feb. 17
Game 1: (4) New Lenox Lincoln-Way West 56, (5) Morris 53
Tue., Feb. 18
Game 2: (1) Joliet Catholic Academy 79, (4) New Lenox Lincoln-Way West 31
Game 3: (3) New Lenox Providence Catholic 66, (2) Coal City 60
Thu., Feb. 20
Game 4: (1) Joliet Catholic Academy 50, (3) Providence Catholic 30

Park Forest Rich East Regional
Mon., Feb. 17
Game 1: (4) Park Forest Rich East 57, (5) Tinley Park 45
Game 2: (3) Richton Park Rich South 84, (6) Midlothian Bremen 30
Wed., Feb. 19
Game 3: (1) Country Club Hills Hillcrest 72, (4) Park Forest Rich East 61
Game 4: (3) Richton Park Rich South 45, (2) Olympia Fields Rich Central 28
Thu., Feb. 20
Game 5: (1) C.C. Hills Hillcrest 56, (3) Richton Park Rich South 48

Leave a comment