Boys Soccer IHSA Class 3A State Playoffs *Saturday Regional Finals Update*

Boys Soccer IHSA Class 3A State Playoffs *Saturday Regional Finals Update*

Boys Soccer IHSA Class 3A State Playoffs

The IHSA Class 3A State Playoffs will feature a full slate of Regional Finals Friday and Saturday.  All scores (to date) have been tabulated and are in reverse chronological order. Make sure to bookmarks this page and check back to get the score updates as they are reported.

SATURDAY OCTOBER 26, 2013
REGIONAL FINALS

ALTON SR.
Edwardsville H.S. 2, Quincy Sr. 1
AURORA METEA VALLEY
Naperville Central 3, Aurora Metea Valley 0
AURORA WAUBONSIE VALLEY
Aurora Waubonsie Valley 4, Batavia 0
BARRINGTON
Barrington 2, Libertyville 0
BOLINGBROOK
Chicago Marist 3, Lockport Twp. 2
CRYSTAL LAKE SOUTH
McHenry 1, Crystal Lake South 0 (PK)
DeKALB
DeKalb 1, Huntley 0
ELK GROVE VILLAGE
Elk Grove Village 2, Addison Trail 1
GENEVA
Naperville Neuqua Valley 3, Oswego H.S. 0
HINSDALE CENTRAL
Hinsdale Central 4, Oak Park Fenwick 0
HOFFMAN ESTATES CONANT
Roselle Lake Park 3, Wheaton-Warrenville South 0
LaGRANGE LYONS
LaGrange Lyons 3, Downers Grove South 0
LAKE FOREST H.S.
Lake Forest H.S. 2, Arlington Heights Hersey 1 (2OT)
LOMBARD GLENBARD EAST
Wheaton North 1, Carol Stream Glenbard North 0
NAPERVILLE NORTH
Naperville North 1, Aurora East 0
NEW LENOX LINCOLN-WAY CENTRAL
Frankfort Lincoln-Way East 5, Chicago Heights Bloom Twp. 2
PALOS HILLS STAGG
Harvey Thornton 2, Cal City Thornton Fractional North 1
ROCKFORD AUBURN
Rockton Hononegah 5, Rockford Boylan Catholic 2
STREAMWOOD
Elgin-Larkin 5, South Elgin 4 (PK)

 

FRIDAY OCTOBER 25, 2013
REGIONAL FINALS

BELLEVILLE WEST
O'Fallon H.S. 2, Belleville West 0
BERWYN-CICERO MORTON
Berwyn-Cicero Morton 4, Chicago Kelly 0
DARIEN HINSDALE SOUTH
Lisle Benet Academy 5, Oak Park-River Forest 2
EAST MOLINE UNITED
Moline H.S. 3, East Moline United 2
FRANKFORT LINCOLN-WAY NORTH
Orland Park Sandburg 1, Burbank Reavis 0
JOLIET CENTRAL
Minooka 2, Normal Community 1 (PK)
MUNDELEIN CARMEL
Mundelein Carmel 1, Palatine Fremd 0
NORTHBROOK GLENBROOK NORTH
Park Ridge Maine South 2, Glenview Glenbrook South 1
PALATINE H.S.
Buffalo Grove 2, Palatine H.S. 1
PARK RIDGE MAINE EAST
Wheeling 3, Park Ridge Maine East 0
ST. CHARLES EAST
St. Charles East 6, Rolling Meadows 2
WILMETTE LOYOLA ACADEMY
Evanston Twp.4, Des Plaines Maine West 3
WINNETKA NEW TRIER
Winnetka New Trier 4, Chicago Lane Tech 2

 

WEDNESDAY OCTOBER 23, 2013
REGIONAL SEMI-FINALS

ALTON SR.
Quincy Sr. 4, Granite City 0
BERWYN-CICERO MORTON
Chicago Kelly 2, Chicago Curie 0
BOLINGBROOK
Chicago Marist 1, Bolingbrook 0
Lockport Twp. 2, Palos Heights Shepard 0
CRYSTAL LAKE SOUTH
Crystal Lake South 3, Cary-Grove 2 (2OT)
DeKALB
DeKalb 7, Rockford Jefferson 0
Huntley 7, Rockford East 0
EAST MOLINE UNITED
East Moline United 3, Pekin 2
Moline H.S. 1, Normal Community West 0
HINSDALE CENTRAL
Oak Park Fenwick 2, Chicago Whitney Young 1
JOLIET CENTRAL
Minooka 2, Bradley-Bourbonnais 1
Normal Community 4, Joliet West 0
LAKE FOREST H.S.
Arlington Heights Hersey 3, Highland Park 1 (2OT)
Lake Forest H.S. 3, Lake Zurich 2 (PK)
MUNDELEIN CARMEL
Palatine Fremd 4, Round Lake 1
NEW LENOX LINCOLN-WAY CENTRAL
Chicago Heights Bloom Twp. 4, New Lenox Lincoln-Way Central 2
PALOS HILLS STAGG
Harvey Thornton 6, Romeoville H.S. 1
ROCKFORD AUBURN
Rockton Hononegah 4, Machesney Park Harlem 3
ST. CHARLES EAST
Rolling Meadows 3, Schaumburg H.S. 1
St. Charles East 2, St. Charles North 0
STREAMWOOD
Elgin-Larkin 1, Carpentersville Dundee-Crown 0 (PK)
South Elgin 2, Streamwood 1

TUESDAY OCTOBER 22, 2013
REGIONAL SEMI-FINALS

ALTON SR.
Edwardsville H.S. 3, Alton Sr. 0
AURORA METEA VALLEY
Aurora Metea Valley 3, Aurora Marmion Academy 0
Naperville Central 3, West Chicago H.S. 1
AURORA WAUBONSIE VALLEY
Aurora Waubonsie Valley 3, West Aurora 2
Batavia 2, Plainfield South 1 (PK's 5-3)
BARRINGTON
Barrington 5, Waukegan H.S. 1
Libertyville 4, Lincolnshire Stevenson 1
BELLEVILLE WEST
Belleville West 6, Belleville East 0
O'Fallon H.S. 1, Collinsville 0 (OT)
BERWYN-CICERO MORTON
Berwyn-Cicero Morton 8, Chicago Juarez 0
CRYSTAL LAKE SOUTH
McHenry 1, Algonquin Jacobs 0 (2OT)
DARIEN HINSDALE SOUTH
Lisle Benet Academy 5, Darien Hinsdale South 0
Oak Park-River Forest 1, Maywood Proviso East 0 (2OT)
ELK GROVE VILLAGE
Addison Trail 2, Franklin Park-Northlake Leyden 1 (PK)
Elk Grove Village 1, Elmhurst York 0 (2OT)
FRANKFORT LINCOLN-WAY NORTH
Burbank Reavis 1, Blue Island Eisenhower 0
Orland Park Sandburg 2, Chicago Brother Rice 1
GENEVA
Naperville Neuqua Valley 1, Geneva 0
Oswego H.S. 3, Plainfield North 2 (PKs 4-2)
HINSDALE CENTRAL
Hinsdale Central 5, Chicago Steinmetz 0
HOFFMAN ESTATES CONANT
Roselle Lake Park 5, Bartlett 1
Wheaton-Warrenville South 1, Hoffman Estates Conant 0
LaGRANGE LYONS
Downers Grove South 1, Downers Grove North 0
LaGrange Lyons 2, Summit Argo 0
LOMBARD GLENBARD EAST
Carol Stream Glenbard North 2, Lombard Glenbard East 0
Wheaton North 2, Glen Ellyn Glenbard West 0
MUNDELEIN CARMEL
Mundelein Carmel 3, Arlington Heights St. Viator 1
NAPERVILLE NORTH
Aurora East 2, Plainfield Central 1
Naperville North 5, Plainfield East 1
NEW LENOX LINCOLN-WAY CENTRAL
Frankfort Lincoln-Way East 4, Tinley Park Andrew 3
NORTHBROOK GLENBROOK NORTH
Glenview Glenbrook South 8, Chicago Schurz 0
Park Ridge Maine South 3, Northbrook Glenbrook North 0
PALATINE H.S.
Buffalo Grove 1, Gurnee Warren 0
Palatine H.S. 3, Mundelein H.S. 0
PALOS HILLS STAGG
Calumet City Thornton Fractional North 2, Palos Hills Stagg 0
PARK RIDGE MAINE EAST
Park Ridge Maine East 3, Skokie Niles North 2
Wheeling 6, Niles Notre Dame 0
ROCKFORD AUBURN
Rockford Boylan Catholic 4, Rockford Guilford 0
WILMETTE LOYOLA ACADEMY
Des Plaines Maine West 3, Skokie Niles West 2
Evanston Twp. 2, Mt. Prospect Prospect 1 (2OT)
WINNETKA NEW TRIER
Chicago Lane Tech 6, Chicago Von Steuben 0
Winnetka New Trier 5, Chicago Mather 0

SATURDAY OCTOBER 19, 2013
REGIONAL QUARTER-FINALS

DARIEN HINSDALE SOUTH
Darien Hinsdale South 7, Chicago Kenwood 0
EAST MOLINE UNITED
Normal Community West 1, Rock Island H.S. 0
ELK GROVE VILLAGE
Elmhurst York 2, Hillside Proviso West 0 (2OT)
FRANKFORT LINCOLN-WAY NORTH
Chicago Brother Rice 2, Frankfort Lincoln-Way North 0
HINSDALE CENTRAL
Chicago Steinmetz 2, Chicago Lincoln Park 1
HOFFMAN ESTATES CONANT
Bartlett 5, Villa Park Willowbrook 2
NEW LENOX LINCOLN-WAY CENTRAL
Tinley Park Andrew 2, Oak Lawn Community 0
PALATINE H.S.
Buffalo Grove 3, Zion-Benton 0
PARK RIDGE MAINE EAST
Niles Notre Dame 2, Chicago Taft 1
ROCKFORD AUBURN
Rockford Guilford 2, Rockford Auburn 1
STREAMWOOD
South Elgin 3, Elgin H.S. 1

FRIDAY OCTOBER 18, 2013
REGIONAL QUARTER-FINALS

AURORA METEA VALLEY
West Chicago H.S. 2, Oswego East 1
BARRINGTON
Waukegan H.S. 3, Deerfield H.S. 0
BERWYN-CICERO MORTON
Chicago Juarez 1, Chicago Hubbard 0
BOLINGBROOK
Palos Heights Shepard 2, Homewood-Flossmoor 0
JOLIET CENTRAL
Joliet West 3, Joliet Central 1 (2OT)
MUNDELEIN CARMEL
Mundelein Carmel 3, Fox Lake Grant 0
NAPERVILLE NORTH
Plainfield East 3, Yorkville 2
PALOS HILLS STAGG
Calumet City Thornton Fractional North 3, Oak Lawn Richards 0
ST. CHARLES EAST
St. Charles North 2, Hoffman Estates H.S. 0
WILMETTE LOYOLA ACADEMY
Mt. Prospect Prospect 1, Wilmette Loyola Academy 0

Leave a comment