Boys Soccer IHSA Class 1A State Playoffs *Saturday Sectional Finals Update*

Boys Soccer IHSA Class 1A State Playoffs *Saturday Sectional Finals Update*

Boys Soccer IHSA Class 1A State Playoffs

The Class 1A State Playoffs are well underway with Sectional Finals scheduled for Friday and Saturday.  All scores (to date) have been tabulated and are in reverse chronological order. Make sure to bookmarks this page and check back to get the score updates as they are reported.

SATURDAY OCTOBER 26, 2013

SECTIONAL FINALS
COLLINSVILLE SUPER-SECTIONAL BRACKET

RAYMOND LINCOLNWOOD SECTIONAL
Quincy Notre Dame 2, Litchfield 0

LISLE SR. SUPER-SECTIONAL BRACKET

PALOS HEIGHTS CHICAGO CHRISTIAN SECTIONAL
Elmhurst Timothy Christian 1, Lombard Montini 0

PEORIA CHRISTIAN SUPER-SECTIONAL BRACKET

GENOA-KINGSTON SECTIONAL
Genoa-Kingston 1, Stillman Valley 0
MENDOTA SECTIONAL
Somonauk 2, Princeton 0

URBANA H.S. SUPER-SECTIONAL BRACKET

GILMAN IROQUOIS WEST SECTIONAL
Herscher 2, Hoopeston Area 1

FRIDAY OCTOBER 25, 2013

SECTIONAL FINALS
COLLINSVILLE SUPER-SECTIONAL BRACKET

COLUMBIA SECTIONAL
Waterloo Gibault Catholic 2, Belleville Althoff Catholic 1

LISLE SR. SUPER-SECTIONAL BRACKET

RIVER GROVE GUERIN SECTIONAL
Chicago Francis W. Parker 3, Chicago NSC Noble Street 0

URBANA H.S. SUPER-SECTIONAL BRACKET

BLOOMINGTON CENTRAL CATHOLIC SECTIONAL
Williamsville 2, Monticello 0

WEDNESDAY OCTOBER 23, 2013
SECTIONAL SEMIFINALS

COLLINSVILLE SUPER-SECTIONAL BRACKET

COLUMBIA SECTIONAL
Belleville Althoff Catholic 6, Harrisburg 1
Waterloo Gibault Catholic 3, Columbia 0
RAYMOND LINCOLNWOOD SECTIONAL
Litchfield 1, Olney East Richland 0

LISLE SR. SUPER-SECTIONAL BRACKET

RIVER GROVE GUERIN SECTIONAL
Chicago Noble Street 2, Niles Northridge Prep 0

PEORIA CHRISTIAN SUPER-SECTIONAL BRACKET

GENOA-KINGSTON SECTIONAL
Genoa-Kingston 2, Aurora Central Catholic 0
MENDOTA SECTIONAL
Princeton 2, Mendota 0
Somonauk 5, Macomb 2

URBANA H.S. SUPER-SECTIONAL BRACKET

BLOOMINGTON CENTRAL CATHOLIC SECTIONAL
Monticello 5, Bloomington Central Catholic 1

TUESDAY OCTOBER 22, 2013
SECTIONAL SEMIFINALS

COLLINSVILLE SUPER-SECTIONAL BRACKET

RAYMOND LINCOLNWOOD SECTIONAL
Quincy Notre Dame 2, Greenville 0

LISLE SR. SUPER-SECTIONAL BRACKET

PALOS HEIGHTS CHICAGO CHRISTIAN SECTIONAL
Elmhurst Timothy Christian 4, Chicago Morgan Park Academy 0
Lombard Montini 2, Palos Heights Chicago Christian 0
RIVER GROVE GUERIN SECTIONAL
Chicago Francis W. Parker 5, Chicago Gordon Tech 0

PEORIA CHRISTIAN SUPER-SECTIONAL BRACKET

GENOA-KINGSTON SECTIONAL
Stillman Valley 2, Rockford Christian 0

URBANA H.S. SUPER-SECTIONAL BRACKET

BLOOMINGTON CENTRAL CATHOLIC SECTIONAL
Williamsville 7, Decatur St. Teresa 0
GILMAN IROQUOIS WEST SECTIONAL
Herscher 3, Salt Fork-Westville-Catlin 0
Hoopeston Area 9, Champaign St. Thomas More 1

MONDAY OCTOBER 21, 2013
REGIONAL FINALS

CHICAGO GORDON TECH
Chicago Gordon Tech 3, Chicago Rickover Naval Academy 2 (PK)
(Resumption of Friday's Suspended Game)

SATURDAY OCTOBER 19, 2013
REGIONAL FINALS

BLOOMINGTON CORNERSTONE CHRISTIAN ACADEMY
Bloomington Central Catholic 1, Bloomington Cornerstone Christian 0
CARLINVILLE
Litchfield 2, Carlinville 1
CHICAGO FRANCIS W. PARKER
Chicago Francis W. Parker 2, Chicago Latin 1
ELGIN ST. EDWARD
Aurora Central Catholic 1, Elgin St. Edward 0
GENOA-KINGSTON
Genoa-Kingston 2, Waukegan Cristo Rey St. Martin 0
HERSCHER
Herscher 2, Manteno 0
HOOPESTON AREA
Hoopeston Area 4, Watseka 0
OLNEY-EAST RICHLAND
Olney East Richland 1, Teutopolis 0
PALOS HEIGHTS CHICAGO CHRISTIAN
Palos Heights Chicago Christian 5, Beecher 1
PRINCETON
Princeton 5, Wilmington 0
QUINCY NOTRE DAME
Quincy Notre Dame 1, Springfield Lutheran 0
RIVER GROVE GUERIN
Niles Northridge Prep 3, River Grove Guerin 0
WARRENSBURG-LATHAM
Decatur St. Teresa 4, Forsyth Decatur Christian 2
WILLIAMSVILLE
Williamsville 7, Athens 0

FRIDAY OCTOBER 18, 2013
REGIONAL FINALS

ALTON MARQUETTE
Belleville Althoff Catholic 2, Alton Marquette 1
BREESE CENTRAL
Harrisburg 4, Carlyle 2
CHICAGO GORDON TECH
Chicago Rickover Naval Academy 2, Chicago Gordon Tech 2
(Suspended Due To Darkness - Resumes Monday)
CHICAGO MORGAN PARK ACADEMY
Chicago Morgan Park Academy 5, Chicago St. Francis de Sales 1
CHICAGO WELLS
Chicago NSC Noble Street 4, Chicago Wells 1
DANVILLE SCHLARMAN
Salt Fork-Westville-Catlin 2, Bismarck-Henning 1
ELMHURST TIMOTHY CHRISTIAN
Elmhurst Timothy Christian 7, Chicago Marine Military Academy 3
FREEBURG
Columbia 3, Freeburg 0
HINCKLEY-BIG ROCK
Somonauk 2, Hinckley-Big Rock 0
LISLE
Lombard Montini 4, Lisle Sr. 3 (PK)
MONTICELLO
Monticello 1, Farmer City Blue Ridge 0 (PK)
OREGON
Stillman Valley 1, Winnebago 0
PEORIA CHRISTIAN
Macomb 2, Peoria Christian 1
RAYMOND LINCOLNWOOD
Greenville 1, Raymond Lincolnwood 0
ROCKFORD KEITH COUNTRY DAY
Rockford Christian 3, Rockford Keith Country Day 2 (2OT)
SHABBONA INDIAN CREEK
Mendota 2, Earlville 0
URBANA UNIVERSITY HIGH
Champaign St. Thomas More 1, St. Joseph-Ogden 0
WATERLOO GIBAULT CATHOLIC
Waterloo Gibault Catholic 3, Anna-Jonesboro 2

WEDNESDAY OCTOBER 16, 2013
REGIONAL SEMI-FINALS

BLOOMINGTON CORNERSTONE CHRISTIAN ACADEMY
Bloomington Cornerstone Christian 3, Fisher 0
BREESE CENTRAL
Harrisburg 2, Breese Central 0
CARLINVILLE
Carlinville 4, Staunton 0
Litchfield 9, Piasa Southwestern 0
CHICAGO FRANCIS W. PARKER
Chicago Francis W. Parker 9, Chicago Alcott 0
CHICAGO GORDON TECH
Chicago Gordon Tech 2, Chicago St. Benedict 1
CHICAGO MORGAN PARK ACADEMY
Chicago St. Francis de Sales 1, Chicago NSC Pullman 0 (Forfeit)
CHICAGO WELLS
Chicago NSC Noble Street 2, Chicago NSC Golder 1
ELGIN ST. EDWARD
Aurora Central Catholic 5, Elgin Academy 1
FREEBURG
Columbia 7, Lebanon 0
Freeburg 5, Trenton Wesclin 0
GENOA-KINGSTON
Genoa-Kingston 3, Elgin Westminster Christian 1
HERSCHER
Herscher 6, Kankakee Bishop McNamara 1
HOOPESTON AREA
Watseka 4, Clifton Central 0
LISLE
Lisle Sr. 8, Chicago EPIC Academy Charter 1
MONTICELLO
Monticello 1, Tolono Unity 0
OREGON
Winnebago 1, Oregon 0
RIVER GROVE GUERIN
Niles Northridge Prep 4, Deerfield Chicagoland Jewish 2
SHABBONA INDIAN CREEK
Earlville 1, Paw Paw 0 (PK)
WARRENSBURG-LATHAM
Forsyth Decatur Christian 5, Warrensburg-Latham 4
WILLIAMSVILLE
Athens 2, Stanford Olympia 0

TUESDAY OCTOBER 15, 2013
REGIONAL SEMI-FINALS

ALTON MARQUETTE
Alton Marquette 4, Edwardsville Metro-East Lutheran 0
Belleville Althoff Catholic 1, East Alton-Wood River 0
BLOOMINGTON CORNERSTONE CHRISTIAN ACADEMY
Bloomington Central Catholic 7, Normal Calvary Christian Academy 0
BREESE CENTRAL
Carlyle 4, Mt. Carmel, Il 0
CHICAGO FRANCIS W. PARKER
Chicago Latin 6, Chicago Holy Trinity 1
CHICAGO GORDON TECH
Chicago Rickover Naval Academy 2, Chicago Math and Science 0
CHICAGO MORGAN PARK ACADEMY
Chicago Morgan Park Academy 1, Chicago Bowen 0 (Forfeit)
CHICAGO WELLS
Chicago Wells 5, Chicago Ogden International 3
DANVILLE SCHLARMAN
Salt Fork-Westville-Catlin 4, Danville Schlarman 1
Bismarck-Henning 4, Fithian Oakwood 3
ELGIN ST. EDWARD
Elgin St. Edward 2, Arlington Heights Christian Liberty 0
ELMHURST TIMOTHY CHRISTIAN
Chicago Marine Military Academy 6, Chicago Hope Academy 1
Elmhurst Timothy Christian 9, Chicago Richards 0
GENOA-KINGSTON
Waukegan Cristo Rey St. Martin 3, Elgin Harvest Christian 0
HERSCHER
Manteno 1, Grant Park 0
HINCKLEY-BIG ROCK
Hinckley-Big Rock 2, Serena 1
Somonauk 6, Plano 0
HOOPESTON AREA
Hoopeston Area 7, Gilman Iroquois West 0
LISLE
Lombard Montini 6, Westmont 0
MONTICELLO
Farmer City Blue Ridge 1, Arthur-Lovington-Atwood 0
OLNEY-EAST RICHLAND
Olney East Richland 4, Altamont 0
Teutopolis 3, Effingham St. Anthony 1
OREGON
Stillman Valley 2, Byron 0
PALOS HEIGHTS CHICAGO CHRISTIAN
Beecher 4, Crete Illinois Lutheran 3
Palos Heights Chicago Christian 5, Peotone 1
PEORIA CHRISTIAN
Macomb 3, Monmouth-Roseville 2
Peoria Christian 6, Glasford Illini Bluffs 0
PRINCETON
Princeton 10, Coal City 2
Wilmington 3, DePue 2
QUINCY NOTRE DAME
Springfield Lutheran 2, Riverton 0
Quincy Notre Dame 7, Beardstown 0
RAYMOND LINCOLNWOOD
Greenville 2, Pana H.S. 0
Raymond Lincolnwood 3, Hillsboro 2
RIVER GROVE GUERIN
River Grove Guerin 2, Winnetka North Shore Country Day 1 (PK)
ROCKFORD KEITH COUNTRY DAY
Rockford Christian 5, Rockford Lutheran 0
Rockford Keith Country Day 9, Poplar Grove North Boone 1
SHABBONA INDIAN CREEK
Mendota 8, Shabbona Indian Creek 1
URBANA UNIVERSITY HIGH
Champaign St. Thomas More 3, Champaign Judah Christian 2
St. Joseph-Ogden 2, Urbana University High 1
WARRENSBURG-LATHAM
Decatur St. Teresa 10, Macon Meridian 0
WATERLOO GIBAULT CATHOLIC
Anna-Jonesboro 2, Metropolis Massac County 0
Waterloo Gibault Catholic 10, Valmeyer 0
WILLIAMSVILLE
Williamsville 8, Mt. Pulaski 0

SATURDAY OCTOBER 12, 2013
REGIONAL QUARTER-FINALS

ALTON MARQUETTE
Edwardsville Metro-East Lutheran 3, Roxana 0
DANVILLE SCHLARMAN
Danville Schlarman 3, Georgetown-Ridge Farm 0
ELMHURST TIMOTHY CHRISTIAN
Chicago Marine Military Academy 2, Chicago NSC Rauner 1
PEORIA CHRISTIAN
Glasford Illini Bluffs 3, Rock Island Alleman 2
RAYMOND LINCOLNWOOD
Pana H.S. 3, Vandalia 0
RIVER GROVE GUERIN
River Grove Guerin 3, Evanston Roycemore 1 (2OT)

FRIDAY OCTOBER 11, 2013
REGIONAL QUARTER-FINALS

BREESE CENTRAL
Mt. Carmel, Il 3, Centralia Christ Our Rock Lutheran 1
CARLINVILLE
Piasa Southwestern 5, Gillespie 4
HINCKLEY-BIG ROCK
Plano 4, Newark 3
HOOPESTON AREA
Gilman Iroquois West 2, St. Anne 0
OREGON
Byron 3, Kirkland Hiawatha 0
ROCKFORD KEITH COUNTRY DAY
Poplar Grove North Boone 4, Rockford Christian Life 2
SHABBONA INDIAN CREEK
Shabbona Indian Creek 9, Port Byron Riverdale 2

Leave a comment