Boys Volleyball: Complete Recap of the IHSA 2012-2013 State Playoffs

Boys Volleyball: Complete Recap of the IHSA 2012-2013 State Playoffs

Talk about Fast and Furious. The Illinois High School Association Boys Volleyball State Playoffs Tournament boils down to seven play dates. This is certainly not a competition for the faint-hearted and given this year's game results - scores were generally tight and two match sweeps not as common as they once were. And when we consider that this high school sport is one of the few that isn't broken down into multiple classes, the winning of this tournament becomes very interesting.

In all there were 404 Total matches played in the 2012-2013 IHSA Boys Volleyball and the average score for those games was 24.691 to 17.946. thus the average margin of victory was a highly competitive 6.745 points per match. You really can't ask for much more as a fan but I can see where there would also be a higher level of heartbreak.

So, with this many good teams the thought of only one State Championship seems almost unfair, but I must admit I like the format and would hope other sports would reduce the number of State Champs in any given sport. Then again some of the other sports also have more participants so I suppose the Four Class System is equitable enough. But I can dream just the less.

Anyway, a Complete Recap of The IHSA 2012-2013 Boys Volleyball State Playoffs are provided below in reverse chronological order for your perusal.

Congratulations to all the participants as well as an extra-special congratulations to the 2012-2013 State Champion - Downers Grove South.

Job Well Done!

IHSA Boys Volleyball State Finals Tournament
@ Hoffman Estates High School
The Final Four
Sat., Jun. 1, 2013
State Championship:
Downers Grove South d. Frankfort Lincoln-Way North 25-18, 25-20
3rd Place Match:
St. Charles North d. Glenview Glenbrook South 25-20, 25-20
State Semifinals
Semifinal 1:
Frankfort Lincoln-Way North d. Glenview Glenbrook South 25-23, 22-25, 25-23
Semifinal 2:
Downers Grove South d. St. Charles North 25-18, 25-21

The Elite Eight
State Quarterfinals

@ Hoffman Estates High School
Fri., May 31, 2013
Quarterfinal 1:
Frankfort Lincoln-Way North d. Minooka 25-21, 24-26, 26-24
Quarterfinal 2:
Glenview Glenbrook South d. Chicago Payton College Prep 15-25, 25-19, 25-17
Quarterfinal 3:
Downers Grove South d. Deerfield 25-20, 22-25, 25-17
Quarterfinal 4:
St. Charles North d. Oak Park-River Forest 25-22, 24-26, 27-25

IHSA Sectional Finals
Tues., May 28, 2013

Antioch Sectional
Deerfield d. Vernon Hills 25-22, 25-19
Bartlett Sectional
St. Charles North d. Roselle Lake Park 25-17, 25-18
Chicago St. Rita Sectional
Oak Park-River Forest d. Chicago St. Rita 25-17, 25-16
Chicago Whitney Young Sectional
Chicago Payton College Prep d. Chicago St. Patrick 25-23, 25-23
Hillside Proviso West Sectional
Downers Grove South d. Naperville Neuqua Valley 24-26, 25-21, 25-22
O'Fallon Sectional
Minooka d. O'Fallon (H.S.) 25-20, 18-25, 25-14
Skokie Niles West Sectional
Glenview Glenbrook South d. Wilmette Loyola Academy 25-19, 19-25, 25-18
Tinley Park Andrew Sectional
Frankfort Lincoln-Way North d. Frankfort Lincoln-Way East 29-27, 25-22

Sectional Semi-Finals
Fri., May 24, 2013

Antioch Sectional
Deerfield d. Barrington 25-15, 22-25, 26-24
Vernon Hills d. Buffalo Grove 21-25, 25-21, 32-30
Bartlett Sectional
Roselle Lake Park d. St. Charles East 25-15, 25-17
St. Charles North d.Wheaton North 27-25, 25-20
Chicago St. Rita Sectional
Chicago St. Rita d. Chicago Mount Carmel 25-10, 25-21
Oak Park-River Forest d. Berwyn-Cicero Morton 25-14, 25-18
Chicago Whitney Young Sectional
Chicago Payton College Prep d. Chicago Latin 25-13, 25-21
Chicago St. Patrick d. Chicago Whitney Young 18-25, 25-22, 25-20
Hillside Proviso West Sectional
Downers Grove South d. Naperville North 25-12, 15-25, 25-23
Naperville Neuqua Valley d. Aurora Waubonsie Valley 25-20, 25-17
O'Fallon Sectional
@ Joliet West High School
Minooka d. Plainfield East 25-13, 25-25
@ O'Fallon High School
O'Fallon (H.S.) d. Edwardsville (H.S.) 25-14, 25-22
Skokie Niles West Sectional
Glenview Glenbrook South d. Park Ridge Maine South 25-23, 25-23
Wilmette Loyola Academy d. Arlington Heights Hersey 25-17, 25-20
Tinley Park Andrew Sectional
Frankfort Lincoln-Way East d. Chicago Brother Rice 18-25, 25-22, 25-21
Frankfort Lincoln-Way North d. Orland Park Sandburg 31-29, 25-19

IHSA Regional Finals
Wed., May 22, 2013

Arlington Heights Hersey Regional
Arlington Heights Hersey d. Northbrook Glenbrook North 25-23, 18-25, 25-23
Aurora Waubonsie Valley Regional
Aurora Waubonsie Valley d. Wheaton-Warrenville South 20-25, 25-22, 25-20
Bolingbrook Regional
Plainfield East d. Lemont (H.S.) 27-25, 31-29
Burbank Reavis Regional
Berwyn-Cicero Morton d. Burbank Reavis 25-16, 25-20
Chicago Brother Rice Regional
Chicago Brother Rice d. Chicago Marist 25-20, 25-18
Chicago Cristo Rey Jesuit Regional
Oak Park-River Forest d. Summit Argo 25-13, 25-13
Chicago Gordon Tech Regional
Chicago Whitney Young d. Chicago Lane Tech 25-20, 25-17
Chicago Latin Regional
Chicago Latin d. Chicago Kelvyn Park 27-25, 25-20
Chicago Little Village Regional
Chicago St. Rita d. Chicago De La Salle 25-12, 25-20
Chicago Senn Regional
Glenview Glenbrook South d. Skokie Niles West 25-16, 25-22
Chicago St. Patrick Regional
Chicago St. Patrick d. Chicago St. Ignatius College Prep 28-26, 25-18
Chicago Westinghouse College Prep Regional
Chicago Payton College Prep d. Franklin Park-Northlake Leyden Township 26-28, 25-22, 25-17
Chicago Heights Marian Catholic Regional
Frankfort Lincoln-Way East d. New Lenox Providence Catholic 25-20, 25-22
Downers Grove South Regional
Downers Grove South d. Glen Ellyn Glenbard West 23-25, 25-20, 25-13
Geneva Regional
St. Charles North d. Geneva 25-13, 25-18
Granite City Regional
Edwardsville (H.S.) d. Granite City 25-13, 25-16
Gurnee Warren Regional
Barrington d. Gurnee Warren 25-20, 18-25, 25-18
Highland Park Regional
Buffalo Grove d. Lincolnshire Stevenson 19-25, 25-23, 25-19
Joliet Central Regional
Minooka d. Joliet Catholic Academy 25-21, 22-25, 25-18
Lake Zurich Regional
Deerfield d. Zion-Benton 25-13, 25-16
Lisle Benet Academy Regional
Naperville North d. LaGrange Lyons Township 28-26, 20-25, 25-22
Lombard Glenbard East Regional
Naperville Neuqua Valley d. Aurora Metea Valley 25-13, 25-17
New Lenox Lincoln-Way Central Regional
Frankfort Lincoln-Way North d. New Lenox Lincoln-Way West 25-16, 25-18
Oak Park Fenwick Regional
Chicago Mount Carmel d. Oak Park Fenwick 25-13, 19-25, 25-19
O'Fallon Regional
O'Fallon (H.S.) d. Belleville East 25-19, 25-23
Orland Park Sandburg Regional
Orland Park Sandburg d. Tinley Park Andrew 25-14, 25-17
Park Ridge Maine South Regional
Park Ridge Maine South d. Winnetka New Trier 25-23, 15-25, 25-19
Rolling Meadows Regional
St. Charles East d. Elmhurst York Township 21-25, 25-22, 25-23
Roselle Lake Park Regional
Roselle Lake Park d. Elk Grove Village (E.G.) 25-16, 25-20
South Elgin Regional
Wheaton North d. Carol Stream Glenbard North 25-22, 25-18
Vernon Hills Regional
Vernon Hills d. Palatine (H.S.) 25-21, 23-25, 25-19
Wilmette Loyola Academy Regional
Wilmette Loyola Academy d. Arlington Heights St. Viator 25-13, 25-17

IHSA Regional Semifinals
Tues., May 21, 2013

Arlington Heights Hersey Regional
Arlington Heights Hersey d. Evanston Township 25-17, 29-27
Northbrook Glenbrook North d. Park Ridge Maine East 25-17, 25-12
Aurora Waubonsie Valley Regional
Aurora Waubonsie Valley d. Wheaton St. Francis 25-15, 28-26
Wheaton-Warrenville South d. Downers Grove North 14-25, 25-17, 25-18
Bolingbrook Regional
Lemont (H.S.) d. Plainfield North 25-18, 25-23
Plainfield East d. Bolingbrook 25-18, 25-19
Burbank Reavis Regional
Berwyn-Cicero Morton d. Chicago Curie 25-20, 25-11
Burbank Reavis d. Chicago Simeon 25-10, 25-18
Chicago Brother Rice Regional
Chicago Brother Rice d. Oak Forest 25-11, 25-16
Chicago Marist d. Oak Lawn Community 25-19, 21-25, 25-17
Chicago Cristo Rey Jesuit Regional
Oak Park-River Forest d. Chicago Cristo Rey Jesuit 25-4, 25-19
Summit Argo d. Burbank St. Laurence 25-16, 25-21
Chicago Gordon Tech Regional
Chicago Lane Tech d. Chicago Lincoln Park 25-21, 25-20
Chicago Whitney Young d. Chicago Gordon Tech 25-12, 25-15
Chicago Latin Regional
Chicago Kelvyn Park d. Chicago Foreman 25-14, 25-11
Chicago Latin d. Chicago North Grand 25-22, 25-19
Chicago Little Village Regional
Chicago De La Salle Chicago Hancock 25-4, 25-11
Chicago St. Rita d. Chicago Gage Park 25-14, 25-12
Chicago Senn Regional
Glenview Glenbrook South d. Niles Notre Dame 25-16, 25-19
Skokie Niles West d. Wheeling 25-21, 25-19
Chicago St. Patrick Regional
Chicago St. Ignatius College Prep d. Chicago Schurz 25-18, 25-18
Chicago St. Patrick d. Chicago Alcott 25-11, 25-11
Chicago Westinghouse College Prep Regional
Chicago Payton College Prep d. Chicago Holy Trinity 25-7, 25-13
Franklin Park-Northlake Leyden d. Chicago Westinghouse College Prep 25-13, 25-22
Chicago Heights Marian Catholic Regional
Frankfort Lincoln-Way East d. Homewood-Flossmoor 26-24, 25-22
New Lenox Providence Catholic d. Palos Hills Stagg 25-17, 19-25, 25-14
Downers Grove South Regional
Downers Grove South d. Naperville Central 25-10, 25-22
Glen Ellyn Glenbard West d. Villa Park Willowbrook 25-19, 25-15
Geneva Regional
Geneva d. Addison Trail 13-25, 26-24, 30-28
St. Charles North d. Hoffman Estates (H.S.) 25-20, 25-12
Granite City Regional
Granite City d. East St. Louis (Sr.) 25-8, 26-24
Gurnee Warren Regional
Barrington d. Palatine Fremd 25-21, 25-21
Gurnee Warren d. Mundelein Carmel 25-13, 25-22
Highland Park Regional
Buffalo Grove d. Highland Park 36-34, 27-25
Lincolnshire Stevenson d. Libertyville 25-11, 25-17
Joliet Central Regional
Joliet Catholic Academy d. Plainfield Central 25-18, 20-25, 31-29
Minooka d. Plainfield South 25-14, 25-15
Lake Zurich Regional
Deerfield d. Lake Zurich 25-19, 25-20
Zion-Benton d. Mundelein (H.S.) 25-23, 25-17
Lisle Benet Academy Regional
LaGrange Lyons Township d. Darien Hinsdale South 25-14, 25-20
Naperville North d. Lisle Benet Academy 27-29, 25-16, 25-22
Lombard Glenbard East Regional
Aurora Metea Valley d. Lombard Glenbard East 25-21, 25-17
Naperville Neuqua Valley d. Riverside-Brookfield 25-15, 25-17
New Lenox Lincoln-Way Central Regional
Frankfort Lincoln-Way North d. Palos Heights Shepard 25-16, 25-10
New Lenox Lincoln-Way West d. New Lenox Lincoln-Way Central 25-22, 25-22
Oak Park Fenwick Regional
Chicago Mount Carmel d. Chicago Hubbard 25-8, 25-10
Oak Park Fenwick d. Chicago Lindblom 25-7, 25-9
O'Fallon Regional
Belleville East d. Belleville West 25-22, 25-22
O'Fallon (H.S.) d. Belleville Althoff Catholic 25-14, 25-17
Orland Park Sandburg Regional
Orland Park Sandburg d. Blue Island Eisenhower 25-17, 25-16
Tinley Park Andrew d. Oak Lawn Richards 25-21, 25-17
Park Ridge Maine South Regional
Park Ridge Maine South d. Mount Prospect Prospect 19-25, 25-21, 25-16
Winnetka New Trier d. Chicago Von Steuben 25-8, 25-12
Rolling Meadows Regional
Elmhurst York Township d. Rolling Meadows 25-19, 21-25, 25-22
St. Charles East d. West Chicago Wheaton Academy 23-25, 25-23, 25-22
Roselle Lake Park Regional
Elk Grove Village (E.G.) d. West Chicago (H.S.) 21-25, 25-15, 27-25
Roselle Lake Park d. Bartlett 25-16, 25-21
South Elgin Regional
Carol Stream Glenbard North d. South Elgin 26-24, 25-19
Wheaton North d. Schaumburg (H.S.) 25-14, 25-20
Vernon Hills Regional
Palatine (H.S.) d. Lake Villa Lakes Community 25-17, 22-25, 25-14
Vernon Hills d. Lake Forest (H.S.) 25-19, 25-23
Wilmette Loyola Academy Regional
Arlington Heights St. Viator d. Skokie Niles North 25-15, 17-25, 25-12
Wilmette Loyola Academy d. Des Plaines Maine West 25-14, 25-16

IHSA Regional Quarterfinals
Mon., May 20, 2013

Arlington Heights Hersey Regional
Evanston Township d. Chicago Northtown 25-11, 25-14
Park Ridge Maine East d. Chicago Northside Prep 25-16, 25-12
Aurora Waubonsie Valley Regional
Aurora Waubonsie Valley d. Hillside Proviso West 25-16, 25-23
Wheaton-Warrenville South d. Maywood Proviso East 25-6, 25-8
Bolingbrook Regional
Bolingbrook d. Oswego East 27-25, 25-22
Lemont d. Oswego 25-18, 22-25, 25-19
Plainfield North d. Romeoville 22-25, 25-12, 25-11
Burbank Reavis Regional
Chicago Curie d. Chicago Hyde Park 25-0, 25-0 (Forfeit)
Chicago Brother Rice Regional
Oak Forest d. Bridgeview Universal 25-5, 25-8
Oak Lawn Community d. Thornton Fractional North 25-14, 25-8
Chicago Cristo Rey Jesuit Regional
Chicago Cristo Rey Jesuit d. Chicago Farragut 25-10, 25-17
Chicago Gordon Tech Regional
Chicago Gordon Tech d. Chicago Steinmetz 27-25, 23-25, 25-20
Chicago Lincoln Park d. Chicago Raby 25-0, 25-0 (Forfeit)
Chicago Latin Regional
Chicago Foreman d. Chicago Ogden International 25-16, 25-15
Chicago North Grand d. Chicago Lake View 18-25, 25-23, 25-21
Chicago Little Village Regional
Chicago Gage Park d. Chicago Little Village 21-25, 25-23, 25-12
Chicago Senn Regional
Niles Notre Dame d. Chicago St. Gregory 25-0, 25-0 (Forfeit)
Wheeling d. Chicago Senn 25-5, 25-11
Chicago St. Patrick Regional
Chicago Alcott d. Chicago Clemente 25-20, 25-15
Chicago Schurz d. Chicago Jones College Prep 25-16, 25-23
Chicago Westinghouse College Prep Regional
Chicago Holy Trinity d. Chicago Prosser 25-16, 26-24
Chicago Heights Marian Catholic Regional
Homewood-Flossmoor d. Chicago Heights Marian Catholic 25-10, 25-13
Downers Grove South Regional
Naperville Central d. West Aurora 25-15, 25-17
Villa Park Willowbrook d. Aurora IMSA 25-12, 25-14
Geneva Regional
Hoffman Estates d. Streamwood 25-22, 25-16
Gurnee Warren Regional
Mundelien Carmel d. Rockford Lutheran 25-9, 25-10
Palatine Fremd d. Fox Lake Grant 25-19, 25-21
Highland Park Regional
Libertyville d. Waukegan 25-23, 25-14
Joliet Central Regional
Plainfield South d. Lockport Township 25-19, 22-25, 26-24
Plainfield Central d. Joliet Central 25-18, 25-19
Joliet Catholic Academy d. Joliet West 25-21, 25-17
Lake Zurich Regional
Lake Zurich d. Antioch 25-20, 25-22
Zion-Benton d. Waukegan Cristo Rey St. Martin 25-3, 25-5
Lisle Benet Academy Regional
Darien Hinsdale South d. LaGrange Park Nazareth Academy 25-17, 25-18
Lisle Benet Academy d. Westchester St. Joseph 25-11, 25-14
Lombard Glenbard East Regional
Aurora Metea Valley d. Lombard Montini Catholic 25-10, 25-8
Riverside-Brookfield d. Hinsdale Central 25-23, 25-20
New Lenox Lincoln-Way Central Regional
Lincoln-Way West d. Chicago Corliss 25-3, 25-9
Palos Heights Shepard d. Lansing Illiana Christian 25-21, 25-22
Oak Park Fenwick Regional
Chicago Hubbard d. Chicago Military Academy-Bronzeville 25-22, 25-14
Orland Park Sandburg Regional
Blue Island Eisenhower d. Chicago Agricultural Science 25-9, 25-16
Tinley Park Andrew d. Chicago Washington 25-7, 25-4
Park Ridge Maine South Regional
Chicago Von Steuben d. Chicago Taft 25-15, 21-25, 25-19
Elmhurst York Township d. Elgin-Larkin 25-11, 25-22
Rolling Meadows Regional
Elmhurst York Township d. Elgin-Larkin 25-11, 25-22
St. Charles East d. Hoffman Estates Conant 25-14, 25-15
Roselle Lake Park Regional
Bartlett d. Elgin 25-20, 26-24
West Chicago d. Elgin Westminster Christian 25-13, 25-17
South Elgin Regional
Schaumburg d. Elgin St. Edward 25-16, 25-16
South Elgin d. Bensenville Fenton 25-9, 25-20
Vernon Hills Regional
Lake Forest d. Deerfield Chicagoland Jewish 25-8, 25-15
Lake Villa Lakes Community d. North Chicago 25-9, 25-14
Wilmette Loyola Academy Regional
Des Plaines Maine West d. Chicago Amundsen 25-5, 25-13
Skokie Niles North d. Northfield Christian Heritage 25-8, 25-6

Leave a comment