2013 IHSA Class 1A Girls Soccer: Sectional Phase Begin May 14th

2013 IHSA Class 1A Girls Soccer: Sectional Phase Begin May 14th

The Road to the State Finals for those competing in IHSA Class 1A Girls Soccer Road has reached the Sectional Phase. I also have no doubts that the  blow-out trend might continue as the first 102 Games of Class 1A competition has seen a staggering 510 Goals Scored against a miserly 49 conceded. Thankfully, though, the blow-outs will be fewer and farther in-between as those who did the blowing-out will have to face each other from here on out. So I am not only hoping for, but expecting, a highly competitive Sectionals Round that will pit the best of the best in the State of Illinois against each other beginning May 14th before culminating in a State Championship at North Central College in Naperville on May 25th.

So to the remaining teams in Class 1A - I wish you all nothing but the best in your final push towards a State Championship!

2013 IHSA Class 1A Girls Soccer: Sectional and Super-Sectional Game Schedule

Edwardsville Metro-East Lutheran Super-Sectional
Tue., May 21
Match 1 at 7:00 pm: Winner Freeburg Sectional vs. Winner Rochester Sectional

Freeburg Sectional
Tue., May 14
Match 1 at 4:30 pm: (1) Waterloo Gibault Catholic vs. (1) Breese Mater Dei
Match 2 at 6:30 pm: (1) Harrisburg vs. (1) Alton Marquette
Fri., May 17
Match 3 at 7:00 pm: Winner Match 1 vs. Winner Match 2

Rochester Sectional
Tue., May 14
Match 1 at 5:00 pm: (1) Litchfield vs. (1) Mount Zion
Match 2 at 7:00 pm: (1) Williamsville vs. (1) Rochester
Fri., May 17
Match 3 at 6:00 pm: Winner Match 1 vs. Winner Match 2

Hinckley-Big Rock Super-Sectional
Tue., May 21
Match 1 at 6:00 pm: Winner Genoa-Kingston Sectional vs. Winner Lisle (Sr.) Sectional

Genoa-Kingston Sectional
Tue., May 14
Match 1 at 4:30 pm: (2) Johnsburg vs. (2) Rockford Lutheran
Wed., May 15
Match 2 at 4:30 pm: (1) Stillman Valley vs. (1) Shabbona Indian Creek
Fri., May 17
Match 3 at 4:30 pm: Winner Match 1 vs. Winner Match 2

Lisle Sectional
All Games will be played at Benedictine University
Tue., May 14
Match 1 at 7:00 pm: (1) Elmhurst Immaculate Conception Catholic vs. (2) Hinckley-Big Rock
Wed., May 15
Match 2 at 7:00 pm: (2) Lombard Montini Catholic vs. (1) Burbank Queen of Peace
Sat., May 18
Match 3 at 11:00 am: Winner Match 1 vs. Winner Match 2

Mendota Super-Sectional
Tue., May 21
Match 1 at 6:00 pm: Winner Bloomington Central Catholic Sectional vs. Winner Palos Heights Chicago Christian Sectional

Bloomington Central Catholic Sectional
Tue., May 14
Match 1 at 4:30 pm: (1) Quincy Notre Dame vs. (1) Rock Island Alleman
Wed., May 15
Match 2 at 4:30 pm: (1) Champaign St. Thomas More vs. (1) Peoria Christian
Fri., May 17
Match 3 at 4:30 pm: Winner Match 1 vs. Winner Match 2

Palos Heights Chicago Christian Sectional
Tue., May 14
Match 1 at 4:30 pm: (2) Coal City vs. (1) Manteno
Match 2 at 7:00 pm: (1) Peotone vs. (1) Chicago Brooks Academy
Sat., May 18
Match 3 at 6:00 pm: Winner Match 1 vs. Winner Match 2

River Forest Super-Sectional
All Games will be played at Concordia University
Tue., May 21
Match 1 at 5:35 pm: Winner Elgin Westminster Christian Sectional vs. Winner River Grove Guerin Sectional

Elgin Westminster Christian Sectional
Tue., May 14
Match 1 at 4:00 pm: (1) Lake Forest Woodlands Academy vs. (1) Elgin St. Edward
Wed., May 15
Match 2 at 4:00 pm: (1) Des Plaines Willows Academy vs. (1) Chicago Gordon Tech
Fri., May 17
Match 3 at 4:00 pm: Winner Match 1 vs. Winner Match 2

River Grove Guerin Sectional
Tue., May 14
Match 1 at 4:30 pm: (1) Chicago Cristo Rey Jesuit vs. (2) Chicago Francis W. Parker
Wed., May 15
Match 2 at 4:30 pm: (3) River Grove Guerin vs. (2) Chicago Josephinum
Fri., May 17
Match 3 at 4:30 pm: Winner Match 1 vs. Winner Match 2

Leave a comment