Week 12: 2012-2013 IHSA State Football Quarter-Final Playoffs and Chicago Prep Bowl Semi-Finals Results

Week 12: 2012-2013 IHSA State Football Quarter-Final Playoffs and Chicago Prep Bowl Semi-Finals Results
JCA defeated Tinley Park in Week 11

THURSDAY, NOVEMBER 8

CHICAGO PUBLIC LEAGUE PREP BOWL PLAYOFFS
Semi-Finals:
Chicago Morgan Park (7-4) 34, Chicago Al Raby (7-4) 14
Chicago Simeon (9-2) 20, Chicago Harper (8-3) 6

FRIDAY, NOVEMBER 9

CHICAGO CATHOLIC LEAGUE PREP BOWL PLAYOFFS
Semi-Finals:
Chicago (St. Rita) (7-5) 24, Oak Park (Fenwick) (8-4) 14

IHSA STATE PLAYOFFS
CLASS 6A
QUARTERFINAL ROUND
Upper Bracket
#10 Lake Forest (H.S.) (9-3) 31, #14 Niles Notre Dame  (7-5) 19

SATURDAY, NOVEMBER 10

CHICAGO CATHOLIC LEAGUE PREP BOWL PLAYOFFS
Semi-Finals
Chicago (Brother Rice) (6-5) 40, Chicago (Hales Franciscan) (7-5) 7

IHSA STATE PLAYOFFS
CLASS 8A
QUARTERFINAL ROUND
Upper Bracket
#2 Loyola Academy (11-1) 19, #3 Palatine (H.S.) (10-2) 7
#4 Glenbard North (11-1) 29, #1 Maine South (11-1) 23
Lower Bracket
#1 Neuqua Valley (12-0) 23, #4 Waubonsie Valley (10-2) 20
#3 Chicago (Mt. Carmel) (11-1) 45, #15 Lyons Township (7-5) 10

CLASS 7A
QUARTERFINAL ROUND
Upper bracket
#1 Glenbard West (12-0) 3, #5 Wheaton North (10-2) 0
#6 Lake Zurich (10-2) 21, #2 Rockford Boylan (11-1) 6
Lower bracket
#1 Lincoln-Way East (12-0) 40, #2 Edwardsville (H.S.) (10-2) 10
#2 Benet Academy (11-1) 26, #8 Downers Grove North (7-5) 24

CLASS 6A
QUARTERFINAL ROUND
Upper Bracket
#1 Cary-Grove (12-0) 7, #4 Crystal Lake Central (9-3) 0
Lower Bracket
#1 Crete-Monee (12-0) 42, #2 Ottawa (Twp.) (11-1) 6
#3 Lemont (H.S.) (11-1) 21, #1 Oak Forest (10-2) 14

CLASS 5A
QUARTERFINAL ROUND
Upper Bracket
#3 Montini Catholic (10-2) 42, #2 Marian Central Catholic (11-1) 27
#12 Joliet Catholic Academy (8-4) 21, #9 Lincoln-Way West (8-4) 20 (OT)
Lower Bracket
#2 Morris (11-1) 28, #5 Washington (9-3) 27 (OT)
#3 Sacred Heart-Griffin (11-1) 33, #4 Chatham Glenwood (9-3) 21

CLASS 4A
QUARTERFINAL ROUND
Upper Bracket
#1 Rock Island (Alleman) (11-1) 28, #2 Coal City (10-2) 13
#7 Evergreen Park (9-3) 37,  #5 Chicago (Brooks) (8-3) 14
Lower Bracket
#1 Harrisburg (11-1) 41, #2 Alton (Marquette) (10-2) 7
#2 Rochester (11-1) 46, at #5 Peoria Notre Dame (8-4) 21

CLASS 3A
QUARTERFINAL ROUND
Upper bracket
#2 Sterling Newman Central Catholic (12-0) 28, #11 Wilmington (9-3) 26
#4 Aurora Christian (11-1) 49, #9 Winnebago (9-3) 14
Lower bracket
#1 Greenville (11-1) 49, #6 Carterville (8-4) 38
#2 Tolono (Unity) (11-1) 10, #1 Williamsville (11-1) 7

CLASS 2A
QUARTERFINAL ROUND
Upper Bracket
#1 Clifton (Central) (11-1) 48, #3 Kewanee-Annawan-Wethersfield (10-2) 27
#2 Aledo (Mercer County) (12-0) 33, #4 Amboy-LaMoille (9-3) 21
Lower Bracket
#4 Camp Point Central (12-0) 35, #8 DuQuoin (H.S.) (9-3) 28
#15 Belleville Althoff Catholic (9-3) 19, #3 Casey-Westfield (11-1) 17

CLASS 1A
QUARTERFINAL ROUND
Upper bracket
#1 Stockton (12-0) 48, #5 Lena-Winslow (9-3) 14
#6 Toulon (Stark County) (10-2) 50, #7 Forreston (9-3) 20
Lower bracket
#2 Maroa-Forsyth (11-1) 48, #3 Carrollton (10-2) 14
#4 Concord (Triopia) (11-1) 22, #1 LeRoy (11-1) 20

Leave a comment