2012-2013 IHSA Football State Finals - Complete 2nd Round Results

2012-2013 IHSA Football State Finals - Complete 2nd Round Results

FRIDAY, NOVEMBER 2

CHICAGO CATHOLIC LEAGUE PREP BOWL PLAYOFFS
Chicago (St. Rita) 31, Chicago (Leo) 6

IHSA STATE PLAYOFFS -SECOND ROUND
CLASS 8A
Lower Bracket
#1 Neuqua Valley (11-0) 44, #9 Bolingbrook (8-3) 33
#3 Chicago (Mt. Carmel) (9-1) 41, #6 Chicago (Simeon) (8-1) 6
CLASS 7A
Upper Bracket
#5 Wheaton North (10-1) 14, #13 Mt. Prospect (Prospect) (7-4) 7
Lower Bracket
#2 Edwardsville (H.S.) (10-1) 21, #3 East St. Louis (Sr.) (8-3) 18
#2 Benet Academy (10-1) 28, #3 Oswego (H.S.) (9-2) 13
#8 Downers Grove (North) (7-4) 29, #5 Harvey (Thornton) (8-3) 13
CLASS 6A
Upper Bracket
#4 Crystal Lake Central (9-2) 30, #5 Fox Lake (Grant) (8-3) 13
#10 Lake Forest (H.S.) (8-3) 23, #2 Lake Villa (Lakes) (9-2) 21
#14 Niles (Notre Dame) (7-4) 35, #11 Chicago (Steinmetz) (7-3) 8
Lower Bracket
#1 Oak Forest (10-1) 69, #5 Palos Heights (Shepard) (7-4) 29
CLASS 5A
Lower Bracket
#5 Washington (9-2) 30, #1 Normal (University) (10-1) 6
CLASS 4A
Upper Bracket
#5 Chicago (Brooks) (8-2) 49, #1 Chicago (Austin) (9-1) 12

SATURDAY, NOVEMBER 3

CHICAGO PUBLIC LEAGUE PREP BOWL PLAYOFFS
Chicago Harper 46, Chicago Lane 14
Chicago Raby 38, Chicago Orr 36

IHSA STATE PLAYOFFS -SECOND ROUND
CLASS 8A
Upper Bracket
#1 Maine South (11-0) 27, #8 Conant (7-4) 13
#2 Loyola Academy (10-1) 31, #10 Bartlett (7-4) 7
#3 Palatine (H.S.) (10-1) 42, #6 Schaumburg (H.S.) (8-3) 14
#4 Glenbard North (10-1) 23, #5 Stevenson (8-3) 14
Lower Bracket
#4 Waubonsie Valley (10-1) 28, #12 Oak Park-River Forest (7-4) 7
#15 Lyons Twp. (7-4) 42, #10 O'Fallon (H.S.) (8-3) 27
CLASS 7A
Upper Bracket
#1 Glenbard West (11-0) 38, #9 Libertyville (8-3) 10
#2 Rockford Boylan Catholic (11-0) 22, #7 Fenwick (8-3) 21
#6 Lake Zurich (9-2) 17, #3 Rockton Hononegah (9-2) 6
Lower Bracket
#1 Lincoln-Way East (11-0) 24, #4 Providence Catholic (8-3) 14
CLASS 6A
Upper Bracket
#1 Cary-Grove (11-0) 49, #8 Chicago (St. Patrick) (7-4) 21
Lower Bracket
#1 Crete-Monee (11-0) 35, #4 Peoria Richwoods (8-3) 32
#2 Ottawa (Twp.) (11-0) 21, #3 Rock Island (H.S.) (8-3) 20
#3 Lemont (H.S.) (10-1) 23, #2 Oak Lawn (Richards) (9-2) 19
CLASS 5A
Upper Bracket
#2 Marian Central Catholic (11-0) 41, #7 Woodstock North (7-4) 20
#3 Montini (9-2) 24, #6 Sycamore (H.S.) (7-4) 22
#9 Lincoln-Way West (8-3) 31, #1 Kaneland (10-1) 15
#12 Joliet Catholic Academy (7-4) 42, #13 Tinley Park (H.S.) (6-5) 21
Lower Bracket
#2 Morris (10-1) 65, #3 Urbana (H.S.) (9-2) 20
#3 Sacred Heart-Griffin (10-1) 37, #7 Jacksonville (H.S.) (6-5) 36 (OT)
#4 Chatham Glenwood (9-2) 42, #1 Jerseyville (Jersey) (10-1) 21
CLASS 4A
Upper Bracket
#1 Rock Island Alleman (10-1) 42, #4 Stillman Valley (7-4) 7
#2 Coal City (10-1) 12, #6 Geneseo (6-5) 10
#7 Evergreen Park (8-3) 34, #6 Richmond-Burton (7-4) 27
Lower Bracket
#1 Harrisburg (10-1) 14, #4 Columbia (9-2) 7
#2 Alton Marquette (10-1) 56, #3 Olney-East Richland (9-2) 28
#2 Rochester (10-1) 42, #3 Charleston (9-2) 14
#5 Peoria Notre Dame (8-3) 41, #1 Macomb (9-2) 21
CLASS 3A
Upper Bracket
#2 Sterling Newman Central (11-0) 26, #7 Monmouth-Roseville (8-3) 14
#4 Aurora Christian (10-1) 28, #12 Immaculate Conception (7-4) 21
#9 Winnebago (9-2) 56, #1 Elmwood-Brimfield (10-1) 20
#11 Wilmington (9-2) 48, #3 St. Joseph-Ogden (9-2) 8
Lower Bracket
#1 Greenville (10-1) 42, #4 Vienna-Goreville (7-4) 2
#1 Williamsville (11-0) 14, #5 Monticello (8-3) 0
#2 Tolono (Unity) (10-1) 22, #3 Pleasant Plains (9-2) 7
#6 Carterville (8-3) 30, #2 Benton (9-2) 14
CLASS 2A
Upper Bracket
#1 Clifton (Central) (10-1) 28, #5 Carthage (Illini West) (8-3) 0
#2 Aledo (Mercer County) (11-0) 42, #3 Rockford (Lutheran) (9-2) 14
#3 Kewanee-Annawan (10-1) 16, #2 Downs (Tri-Valley) (9-2) 13
#4 Amboy-LaMoille (9-2) 43, #8 Orion (6-5) 18
Lower Bracket
#3 Casey-Westfield (11-0) 50, #6 Carlinville (9-2) 49 (OT)
#4 Camp Point (11-0) 33, #5 Cerro Gordo-Bement (10-1) 13
#8 DuQuoin (H.S.) (9-2) 7, #1 Bismarck-Henning (10-1) 6
#15 Belleville (Althoff Catholic) (8-3) 32, #10 Athens (8-3) 20
CLASS 1A
Upper Bracket
#1 Stockton (11-0) 44, #9 Galena (H.S.) (7-4) 7
#5 Lena-Winslow (9-2) 27, #13 Chicago (Hales Franciscan) (7-4) 21
#6 Toulon (Stark County) (9-2) 52, #3 Mooseheart (9-2) 14
#7 Forreston (9-2) 35, #2 Ottawa (Marquette) (10-1) 34 (OT)
Lower Bracket
#1 LeRoy (11-0) 78, #9 Flanagan-Cornell-Woodland (8-3) 46
#2 Maroa-Forsyth (10-1) 41, #7 Villa Grove (9-2) 0
#3 Carrollton (10-1) 26, #6 Sidell-Jamaica-Salt Fork (9-2) 20
#4 Concord (Triopia) (10-1) 12, #5 Moweaqua (Central A & M) (9-2) 7

Leave a comment