2012-2013 Class 3A Girls Volleyball State Final Sectional Results & Super-Sectional Schedules Updated!

2012-2013 Class 3A Girls Volleyball State Final Sectional Results & Super-Sectional Schedules Updated!

 

 

 

 

 

 

 

 

Class 3A State Final Tournament
Site: Normal (Redbird Arena)
Fri., Nov. 9
Match 1 at 4:30 pm: Winner Galesburg (H.S.) Super-Sectional vs. Winner Palos Heights (Chicago Christian) Super-Sectional
Match 2 at 6:00 pm (approx.): Winner Grayslake (Central) Super-Sectional vs. Winner Salem Super-Sectional
Sat., Nov. 10
3rd Place Match at 4:00 pm: Loser Match 1 vs. Loser Match 2
State Title Match at 5:30 pm (approx.): Winner Match 1 vs. Winner Match 2

Galesburg (H.S.) Super-Sectional
Sat., Nov. 3
Match 1 at 6:00 pm: Rock Falls vs. Champaign (Centennial)

Mendota Sectional
Tue., Oct. 30
Match 1: Dunlap d. Freeport (H.S.) 25-21, 25-18
Match 2: Rock Falls d. LaSalle-Peru 25-20, 25-16
Thu., Nov. 1
Match 3: Rock Falls d. Dunlap 25-11, 25-18

Normal (University) Sectional
Tue., Oct. 30
Match 1: Metamora d. Bloomington (H.S.) 25-22, 25-23
Match 2: Champaign (Centennial) d. Bartonville (Limestone) 25-9, 25-12
Thu., Nov. 1
Match 3: Champaign (Centennial) d. Metamora 25-10, 25-16

 

Palos Heights (Chicago Christian) Super-Sectional
Sat., Nov. 3
Match 1 at 6:00 pm: Wheaton (St. Francis) vs. Palos Heights (Chicago Christian)

Glen Ellyn (Glenbard South) Sectional
Tue., Oct. 30
Match 1: Wheaton (St. Francis) d. Herscher 25-18, 25-16
Match 2: Joliet (Catholic Academy) d. LaGrange Park (Nazareth Academy) 25-16, 25-21
Thu., Nov. 1
Match 3: Wheaton (St. Francis) d. Joliet (Catholic Academy) 25-15, 24-26, 30-28

Park Forest (Rich East) Sectional
Tue., Oct. 30
Match 1: Palos Heights (Chicago Christian) d. Chicago (Agricultural Science) 25-20, 25-15
Match 2: Lansing (Illiana Christian) d. Midlothian (Bremen) 25-17, 25-16
Thu., Nov. 1
Match 3: Palos Heights (Chicago Christian) d. Lansing (Illiana Christian) 25-16, 25-20

 

Grayslake (Central) Super-Sectional
Sat., Nov. 3
Match 1 at 6:00 pm: Chicago (Resurrection) vs. Richmond-Burton

Chicago (Orr) Sectional
Tue., Oct. 30
Match 1: River Grove (Guerin) d. Chicago (Latin) 15-25, 25-22, 25-23
Match 2: Chicago (Resurrection) d. Chicago (Northside) 25-13, 25-17
Thu., Nov. 1
Match 3: Chicago (Resurrection) d. River Grove (Guerin) 18-25, 25-23, 25-14

Woodstock (Marian) Sectional
Tue., Oct. 30
Match 1: Richmond-Burton d. Maple Park (Kaneland) 25-7, 25-18
Match 2: Woodstock (Marian Central Catholic) d. Grayslake (Central) 25-17, 25-9
Thu., Nov. 1
Match 3: Richmond-Burton d. Woodstock (Marian Central Catholic) 21-25, 26-24, 25-22

 

Salem Super-Sectional
Sat., Nov. 3
Match 1 at 6:00 pm: Columbia vs. Jacksonville (H.S.)

Murphysboro Sectional
Tue., Oct. 30
Match 1: Breese (Mater Dei) d. Benton 25-12, 25-21
Match 2: Columbia d. Marion (H.S.) 25-19, 25-19
Thu., Nov. 1
Match 3: Columbia d. Breese (Mater Dei) 13-25, 27-25, 31-29

Springfield (Sacred Heart-Griffin) Sectional
Tue., Oct. 30
Match 1: Jacksonville (H.S.) d. Bethalto (Civic Memorial) 25-9, 25-12
Match 2: Mattoon d. Rochester 25-18, 27-25
Thu., Nov. 1
Match 3: Jacksonville (H.S.) d. Mattoon 25-7, 25-20

 

Leave a comment