2012-2013 IHSA Football State Playoffs: Complete Week 10 Scores

2012-2013 IHSA Football State Playoffs: Complete Week 10 Scores

SATURDAY, OCTOBER 27

IHSA STATE PLAYOFFS

CLASS 8A
FIRST ROUND
Upper Bracket
#1 Maine South 42, #16 Chicago Lane 7
#2 Loyola Academy 41, #15 Evanston 0
#3 Palatine 69, #14 Niles West 42
#4 Glenbard North 31, #13 Fremd 24
#8 Conant 14, #9 New Trier 0
Lower Bracket
#3 Chicago Mount Carmel 30, #14 Chicago Brother Rice 9

CLASS 7A
FIRST ROUND
Upper Bracket
#1 Glenbard West 49, #16 Elk Grove 21
#2 Rockford Boylan Catholic 28, #15 Jacobs 10
#3 Rockton Hononegah 39, #14 Willowbrook 16
#6 Lake Zurich 49, #11 Crystal Lake South 0
#7 Fenwick 10, #10 Huntley 9
Lower Bracket
#2 Edwardsville 49, #7 Pekin 7
#3 East St. Louis 27, #6 Belleville West 13

CLASS 6A
FIRST ROUND
Upper Bracket
#1 Cary-Grove 41, #16 Rockford Auburn 7
#4 Crystal Lake Central 49, #13 Chicago Hyde Park 7
#8 Chicago St. Patrick 41, #9 Glenbard South 15
Lower Bracket
#1 Crete-Monee 41, #8 Springfield 7
#2 Ottawa 38, #7 Normal Community 17
#3 Lemont 45, #6 Chicago Morgan Park 0
#3 Rock Island 47, #6 Normal Community West 10
#4 Peoria Richwoods 35, #5 Bloomington 22

CLASS 5A
FIRST ROUND
Upper Bracket
#1 Maple Park (Kaneland) 48, #16 Belvidere 0
#3 Lombard Montini 54, #14 Bremen 13
#6 Sycamore 35, #11 Chicago King 13
#7 Woodstock North 68, #10 Sterling 20
#12 Joliet Catholic 58, #5 Elmwood Park 0
#13 Tinley Park 27, #4 Chicago Westinghouse 23
Lower Bracket
#1 Jerseyville (Jersey) 39, #8 Mattoon 7
#2 Morris 44, #7 Rich East 0
#3 Urbana 36, #6 East Peoria 22
#4 Chatham Glenwood 59, #5 Marion, Il 24
#7 Jacksonville 46, #2 Centralia 13

CLASS 4A
FIRST ROUND
Upper Bracket
#1 Chicago Austin VOISE Academy 30, #8 Chicago Marshall 16
#1 Rock Island Alleman 49, #8 Manteno 26
#4 Stillman Valley 49, #5 Plano 28
#6 Geneseo 17, #3 Sandwich 0
#6 Richmond-Burton 41, #3 Chicago Harper 32
#7 Evergreen Park 23, #2 North Chicago 7
Lower Bracket
#1 Harrisburg 44, #8 Herrin 6
#2 Rochester 43, #7 Mahomet-Seymour 0
#3 Charleston 55, #6 Bloomington Central Catholic 10
#4 Columbia 57, #5 Mt. Carmel (Ill.) 22
#5 Peoria Notre Dame 38, #4 Fairbury Prairie Central 27

CLASS 3A
FIRST ROUND
Upper Bracket
#1 Elmwood-Brimfield 34, #16 Champaign St. Thomas More 14
#2 Sterling Newman Central Catholic 21, #15 Erie-Prophetstown 6
#3 St. Joseph-Ogden 42, #14 Aurora Central Catholic 23
#7 Monmouth-Roseville 40, #10 Peru St. Bede 27
#9 Winnebago 56, #8 Farmington 13
#11 Wilmington 31, #6 Byron 14
#12 Immaculate Conception 59, #5 Poplar Grove (North Boone) 34
Lower Bracket
#1 Greenville 55, #8 Anna-Jonesboro 27
#1 Williamsville 56, #8 Virden North Mac 8
#2 Benton 28, #7 Robinson 24
#2 Tolono Unity 46, #7 Pana 8
#4 Vienna-Goreville 14, #5 Sesser-Valier 6
#5 Monticello 45, #4 Nokomis 26
#6 Carterville 35, #3 Vandalia 34 (OT)

CLASS 2A
FIRST ROUND
Upper Bracket
#1 Clifton Central 26, #8 Momence 0
#2 Aledo Mercer County 25, #7 Morrison 14
#3 Kewanee-Annawan-Wethersfield 28, #6 Watseka 14
#3 Rockford Lutheran 62, #6 Taylor Ridge (Rockridge) 40
#4 Amboy-LaMoille 36, #5 Winnetka North Shore Country Day 12
#8 Orion 31, #1 Lanark-Eastland-Pearl City 24
Lower Bracket
#1 Bismarck-Henning 55, #16 Georgetown Ridge Farm-Chrisman 13
#3 Casey-Westfield 45, #14 Carmi-White County 0
#4 Camp Point Central-Southeastern 40, #13 Argenta-Oreana 29
#5 Cerro Gordo-Bement 42, #12 Lawrenceville 14
#6 Carlinville 46, #11 Arthur-Lovington 12
#8 DuQuoin 47, #9 Johnston City 12
#15 Belleville Althoff Catholic 42, #2 Chester 24

CLASS 1A
FIRST ROUND
Upper Bracket
#1 Stockton 60, #16 Biggsville West Central 21
#3 Mooseheart 34, #14 Warren 24
#5 Lena-Winslow 34, #12 Abingdon 19
#7 Forreston 41, #10 Alden-Hebron 7
#9 Galena 27, #8 East Dubuque 21
#13 Chicago Hales Franciscan 24, #4 Freeport Aquin 10
Lower Bracket
#1 LeRoy 61, #16 Mt. Sterling (Brown County) 24
#2 Maroa-Forsyth 54, #15 Dupo 6
#3 Carrollton 25, #14 Toledo Cumberland 0
#4 Concord Triopia 49, #13 Mt. Olive 0
#5 Moweaqua Central A&M 55, #12 Milford -Cissna Park 27
#6 Sidell Jamaica Salt Fork 27, #11 Oblong 6
#7 Villa Grove 48, #10 Winchester West Central 8

FRIDAY, OCTOBER 26

CHICAGO CATHOLIC LEAGUE PREP BOWL PLAYOFFS
Chicago (Leo) 14, Chicago (St. Ignatius College Prep) 7

IHSA STATE PLAYOFFS

CLASS 8A
FIRST ROUND
Upper Bracket
#5 Stevenson 26, #12 Warren 13
#6 Schaumburg 42, #11 Glenbrook South 7
#10 Bartlett 14, #7 Leyden 0
Lower Bracket
#1 Neuqua Valley 56, #16 Naperville North (5-4) 20
#4 Waubonsie Valley 38, #13 Proviso West 6
#6 Chicago Simeon 13, #11 Bloom 10
#9 Bolingbrook 39, #8 Sandburg 7
#10 O'Fallon 37, #7 Homewood-Flossmoor 35
#12 Oak Park-River Forest 28, #5 Hinsdale Central) 24
#15 Lyons 34, #2 Chicago Marist 28

CLASS 7A
FIRST ROUND
Upper Bracket
#5 Wheaton North 41, #12 St. Charles East 13
#9 Libertyville 48, #8 Machesney Park Harlem 29
#13 Prospect 35, #4 Glenbrook North 14
Lower Bracket
#1 Lincoln-Way East 47, #8 Plainfield Central 22
#2 Benet 24, #7 Andrew 10
#3 Oswego 28, #6 Plainfield North 21
#4 Providence Catholic 44, #5 Bradley-Bourbonnais 7
#5 Thornton 23, #4 T.F. South 21
#8 Downers Grove North 38, #1 Batavia 26

CLASS 6A
FIRST ROUND
Upper Bracket
#2 Lakes 35, #15 St. Viator 13
#5 Grant 59, #12 Chicago Lake View 0
#10 Lake Forest 42, #7 Rolling Meadows 14
#11 Chicago Steinmetz 26, #6 Chicago Foreman 12
#14 Niles (Notre Dame) 46, #3 Grayslake North 27
Lower Bracket
#1 Oak Forest 29, #8 Hinsdale South 0
#2 Oak Lawn Richards 36, #7 Lincoln-Way North 14
#5 Shepard 23, #4 Chicago Perspectives/Leadership 7

CLASS 5A
FIRST ROUND
Upper Bracket
#2 Woodstock (Marian Central Catholic) 42, #15 Wauconda 10
#9 Lincoln-Way West 35, #8 Rochelle 0
Lower Bracket
#1 Normal University 27, #8 Galesburg 6
#3 Sacred Heart-Griffin 55, #6 Highland 16
#5 Washington, Il 19, #4 Metamora 14

CLASS 4A
FIRST ROUND
Upper Bracket
#2 Coal City 27, #7 Peotone 20
#5 Chicago Brooks 49, #4 Chicago Payton 14
Lower Bracket
#1 Macomb 21, #8 Quincy Notre Dame 19
#2 Alton Marquette 28, #7 Waterloo 21
#3 Olney East Richland 29, #6 Breese Mater Dei 23

CLASS 3A
FIRST ROUND
Upper Bracket
#4 Aurora Christian 49, #13 Chicago Raby 12
Lower Bracket
#3 Pleasant Plains 34, #6 Auburn 21

CLASS 2A
FIRST ROUND
Upper Bracket
#2 Downs Tri-Valley 42, #7 Havana 7
#5 Carthage (Illini West) 24, #4 Tremont 6
Lower Bracket
#10 Athens 20, #7 Beardstown 13

CLASS 1A
FIRST ROUND
Upper Bracket
#2 Ottawa Marquette 44, #15 Chicago Luther North 8
#6 Toulon (Stark County) 28, #11 Monmouth United 14
Lower Bracket
#9 Flanagan-Cornell-Woodland 22, #8 Colfax Ridgeview 14

 

Leave a comment