Three-Peat! Lombard Montini Lady Mustangs Win IHSA 3A Title - Complete IHSA 3A State Finals Tournament Results

Three-Peat! Lombard Montini Lady Mustangs Win IHSA 3A Title - Complete IHSA 3A State Finals Tournament Results

The Lady Mustangs of Lombard Montini have become only the third girls team in state history to win three Illinois (IHSA) State basketball Titles in a row. Bolingbrook and Teutopolis are the others.

No girls program has won four in a row, but given the success of their talented underclassmen (in a year some thought they wouldn't compete) all I can say is - there is a heck of a chance for that four-peat next season!

Highlights: Jasmine Lumpkin scored 14 points off the bench, as Tianna Brown and Kateri Stone each had 13 in the Montini (33-5) win. Sydney Smith had 17 and Lauren Webb added 13, all on Free Throws, in the loss for the Vernon Hills Lady Cougars (27-6).

For Complete Coverage:

Lombard Montini: Click Here / Vernon Hills: Click here.

In the Third Place Game - the Country Club Hills Lady Hawks defeated the Springfield (H.S.) Senators 70-54.

Highlights: Shannise Heady had 19 points and 8 rebounds, and Samirah Ali added 15 points for Hillcrest (28-4). Anika Webster and Zahna Medley each scored 11 points in the Springfield loss.

GIRLS BASKETBALL 3A STATE FINAL TOURNAMENT
At Redbird Arena, Bloomington-Normal
Fri., Mar. 2
Game 1:(1) Vernon Hills Cougars 49, (1) Springfield (H.S.) Senators 45
Game 2:(1) Lombard (Montini) Broncos 52, (1) Country Club Hills (Hillcrest) Hawks 48
Sat., Mar. 3
Third Place:     (1) Country Club Hills (Hillcrest) Hawks 70, (1) Springfield (H.S.) Senators 54
Championship:(1) Lombard (Montini) Broncos 56, (1) Vernon Hills Cougars 38
ELGIN SUPER SECTIONAL
Mon., Feb. 27
Championship: (1) Vernon Hills Cougars 53, (1) Belvidere (North) Blue Thunder 46
ARLINGTON HEIGHTS (ST. VIATOR) SECTIONAL
Tue., Feb. 21
Game 1: (1) Grayslake (Central) 56, (4) Grayslake (North) 30
Game 2: (2) Vernon Hills 46,  (3) Mundelein (Carmel) 33
Thu., Feb. 23
Game 3: (2) Vernon Hills Cougars 40, (1) Grayslake (Central) Rams 39
CHICAGO (NORTHSIDE PREP) REGIONAL
Tue., Feb. 14
Game 1: (13) North Chicago 74, (20) Chicago (Roosevelt) 39
Wed., Feb. 15
Game 2: (4) Grayslake (North) 46, (13) North Chicago 44
Game 3: (5) Arlington Heights (St. Viator) 45, (12) Chicago (Northside) 23
Fri., Feb. 17
Game 4: (4) Grayslake (North) 52, (5) Arlington Heights (St. Viator) 44
MUNDELEIN (CARMEL) REGIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (14) Chicago (Mather) 49, (19) Chicago (CICS/Northtown) 38
Tue., Feb. 14
Game 2: (3) Mundelein (Carmel) 68, (14) Chicago (Mather) 10
Game 3: (6) Richmond (R.-Burton) 42, (10) Wilmette (Regina Dominican) 38
Thu., Feb. 16
Game 4: (3) Mundelein (Carmel) 31, (6) Richmond (R.-Burton) 29
VERNON HILLS REGIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (18) Chicago (Sullivan) 45, (15) Chicago (Amundsen) 31
Tue., Feb. 14
Game 2: (2) Vernon Hills 63, (18) Chicago (Sullivan) 15
Game 3: (7) Antioch 51, (9) Lake Villa (Lakes) 42
Thu., Feb. 16
Game 4: (2) Vernon Hills 40, (7) Antioch 33
WAUCONDA REGIONAL
Tue., Feb. 14
Game 1: (16) Chicago (Senn) 34, (17) Chicago (Lake View) 19
Wed., Feb. 15
Game 2: (1) Grayslake (Central) 54, (16) Chicago (Senn) 13
Game 3: (8) Johnsburg 38, (11) Wauconda 32
Fri., Feb. 17
Game 4: (1) Grayslake (Central) 43, (8) Johnsburg  18
SYCAMORE SECTIONAL
Mon., Feb. 20
Game 1: (1) Belvidere (North) 41, (1) Sterling (H.S.) 40
Game 2: (1) Maple Park (Kaneland) 40, (1) Hampshire 31
Thu., Feb. 23
Game 3: (1) Belvidere (North) Blue Thunder 43, (1) Maple Park (Kaneland) Knights 31
HAMPSHIRE REGIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (4) Burlington (Central) 59, (5) Woodstock (H.S.) 30
Wed., Feb. 15
Game 2: (1) Hampshire 59, (4) Burlington (Central) 32
Game 3: (2) Woodstock (North) 44, (3) Crystal Lake (Central) 38
Fri., Feb. 17
Game 4: (1) Hampshire 52, (2) Woodstock (North) 43
ROCHELLE REGIONAL
Wed., Feb. 15
Game 1: (1) Sterling (H.S.) 51, (4) Sycamore (H.S.) 23
Game 2: (3) Rochelle 44, (2) Dixon (H.S.) 41
Fri., Feb. 17
Game 3: (1) Sterling (H.S.) 53, (3) Rochelle 39
ROCKFORD (EAST) REGIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (4) Freeport (H.S.) 42, (5) Rockford (East) 16
Tue., Feb. 14
Game 2: (1) Belvidere (North) 60, (4) Freeport (H.S.) 38
Game 3: (2) Marengo 49, (3) Belvidere (H.S.) 32
Thu., Feb. 16
Game 4: (1) Belvidere (North) 55, (2) Marengo 36
YORKVILLE REGIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (4) Aurora (Illinois Math and Science Academy) 42, (5) Sandwich 35
Wed., Feb. 15
Game 2: (1) Maple Park (Kaneland) 57, (4) Aurora (Illinois Math and Science Academy) 29
Game 3: (2) Yorkville 51, (3) Aurora (Rosary) 33
Thu., Feb. 16
Game 4: (1) Maple Park (Kaneland) 37, (2) Yorkville 34
HINSDALE CENTRAL SUPER SECTIONAL
Mon., Feb. 27
Championship: (1) Lombard (Montini) Broncos 46, (6) Chicago (Crane) Cougars 24
BENSENVILLE (FENTON) SECTIONAL
Mon., Feb. 20
Game 1: (1) River Grove (Guerin) 50, (4) Norridge (Ridgewood) 38
Game 2: (6) Chicago (Crane) 64, (2) Chicago (Marshall) 59
Thu., Feb. 23
Game 3: (6) Chicago (Crane) Cougars 47, (1) River Grove (Guerin) Gators 42
CHICAGO (CRANE) REGIONAL
Tue., Feb. 14
Game 1: (14) Chicago (North Lawndale Charter) 61, (19) Chicago (Austin Polytechnic) 15
Wed., Feb. 15
Game 2: (14) Chicago (North Lawndale Charter) 49, (3) Bensenville (Fenton) 34
Game 3: (6) Chicago (Crane) 90, (10) Chicago (Prosser) 26
Fri., Feb. 17
Game 4:  (6) Chicago (Crane) 40, (14) Chicago (North Lawndale Charter) 35
CHICAGO (ORR) REGIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (18) Chicago (Noble Street Charter/C. Bulls) 58, (15) Chicago (North Grand) 45
Tue., Feb. 14
Game 2: (2) Chicago (Marshall) 106 vs. (15) Chicago (Noble Street Charter/C. Bulls) 22
Game 3: (7) Chicago (Westinghouse College Prep) 58, (12) Chicago (Orr) 24
Thu., Feb. 16
Game 4: (2) Chicago (Marshall) 59, (7) Chicago (Westinghouse College Prep) 34
ELMWOOD PARK REGIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (17) Chicago (Jones) 49, (16) Chicago (Dunbar) 37
Wed., Feb. 15
Game 2: (1) River Grove (Guerin) 73, (17) Chicago (Jones) 39
Game 3: (9) Elmwood Park 44, (8) Chicago (Clemente) 28
Thu., Feb. 16
Game 4: (1) River Grove (Guerin) 39, (9) Elmwood Park 32
NORRIDGE (RIDGEWOOD) REGIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (13) Chicago (Clark) 65, (20) Chicago (Noble Street Charter/Muchin) 26
Game 2: (11) Chicago (Noble Street Charter/UIC) 100, (21) Chicago (Kelvyn Park) 22
Wed., Feb. 15
Game 3: (4) Norridge (Ridgewood) 54, (13) Chicago (Clark) 41
Game 4: (5) Chicago (Payton) 62, (11) Chicago (Noble Street Charter/UIC) 52
Thu., Feb. 16
Game 5: (4) Norridge (Ridgewood) 43, (5) Chicago (Payton) 32
GLEN ELLYN (GLENBARD SOUTH) SECTIONAL
Tue., Feb. 21
Game 1: (1) Lombard (Montini) 68, (5) Chicago (De La Salle) 32
Game 2: (2) Westchester (St. Joseph) 59, (3) Glen Ellyn (Glenbard South) 37
Thu., Feb. 23
Game 3: (1) Lombard (Montini) Broncos 75, (2) Westchester (St. Joseph) Chargers 35
BURBANK (QUEEN OF PEACE) REGIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (15) Chicago (South Shore) 63, (18) Chicago (Solorio Academy) 25
Tue., Feb. 14
Game 2: (2) Westchester (St. Joseph) 55, (15) Chicago (South Shore) 35
Game 3: (11) Burbank (Queen of Peace) 52, (7) Chicago (Phillips) 39
Thu., Feb. 16
Game 4: (2) Westchester (St. Joseph) 50, (11) Burbank (Queen of Peace) 41
CHICAGO (De La SALLE) REGIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (4) Riverside (R.-Brookfield) 78, (13) Chicago (Kenwood) 51
Tue., Feb. 14
Game 2: (5) Chicago (De La Salle) 91, (12) Chicago (Kennedy) 10
Thu., Feb. 16
Game 3: (5) Chicago (De La Salle) 67, (4) Riverside (R.-Brookfield) 60
CHICAGO (KING) REGIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (16) Chicago (Hyde Park) 72, (17) Chicago (Perspectives Charter/Leadership) 54
Tue., Feb. 14
Game 2: (1) Lombard (Montini) 75, (16) Chicago (Hyde Park) 30
Game 3: (8) Chicago (King) 63, (9) Chicago (DuSable) 48
Thu., Feb. 16
Game 4: (1) Lombard (Montini) 57, (8) Chicago (King) 17
LaGRANGE PARK (NAZERETH ACADEMY) REGIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (14) Chicago (Robeson) 47, (19) Chicago (C. Vocational) 17
Wed., Feb. 15
Game 2: (3) Glen Ellyn (Glenbard South) 49, (14) Chicago (Robeson) 25
Game 3: (6) LaGrange Park (Nazareth Academy) 42, (10) Wheaton (St. Francis) 32
Fri., Feb. 17
Game 4: (3) Glen Ellyn (Glenbard South) 49, (6) LaGrange Park (Nazareth Academy) 45
PONTIAC SUPER SECTIONAL
Mon., Feb. 27
Championship: (1) Country Club Hills (Hillcrest) Hawks 48, (1) Morton, Il Potters 39
COUNTRY CLUB HILLS (HILLCREST) SECTIONAL
Tue., Feb. 21
Game 1: (1) Country Club Hills (Hillcrest) 61, (5) Oak Forest 34
Game 2: (2) Chicago (Morgan Park) 74, (3) Olympia Fields (Rich Central) 50
Thu., Feb. 23
Game 3: (1) Country Club Hills (Hillcrest) Hawks 72, (2) Chicago (Morgan Park) Mustangs 62
DOLTON (THORNRIDGE) REGIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (18) Dolton (Thornridge) 36, (15) Chicago (Fenger) 24
Tue., Feb. 14
Game 2: (2) Chicago (Morgan Park) 82, (18) Dolton (Thornridge) 29
Game 3: (7) Park Forest (Rich East) 53, (10) New Lenox (Lincoln-Way West) 45
Thu., Feb. 16
Game 4: (2) Chicago (Morgan Park) 82, (7) Park Forest (Rich East) 29
EVERGREEN PARK REGIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (4) Richton Park (Rich South) 55, (14) Evergreen Park 42
Game 2: (5) Oak Forest 41, (12) Lemont (H.S.) 31
Thu., Feb. 16
Game 3: (5) Oak Forest 46, (4) Richton Park (Rich South) 43
NEW LENOX (PROVIDENCE CATHOLIC) REGIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (16) Midlothian (Bremen) 42, (17) Chicago (Bowen) 10
Tue., Feb. 14
Game 2: (1) Country Club Hills (Hillcrest) 79, (16) Midlothian (Bremen) 16
Game 3: (8) New Lenox (Providence Catholic) 55, (9) Tinley Park (H.S.) 45
Thu., Feb. 16
Game 4: (1) Country Club Hills (Hillcrest) 79, (8) New Lenox (Providence Catholic) 49
OLYMPIA FIELDS (RICH CENTRAL) REGIONAL
Tue., Feb. 14
Game 1: (13) Chicago (Julian) 52, (19) Chicago (Washington) 21
Wed., Feb. 15
Game 2: (3) Olympia Fields (Rich Central) 100, (13) Chicago (Julian) 38
Game 3: (6) Chicago (Harlan) 63, (11) Chicago (Brooks) 25
Fri., Feb. 17
Game 4: (3) Olympia Fields (Rich Central) 87, (6) Chicago (Harlan) 59
GALESBURG SECTIONAL
Mon., Feb. 20
Game 1: (1) Morton, Il 52, (1) Ottawa (Twp.) 25
Game 2: (1) Peoria (Richwoods) 79, (2) Galesburg (H.S.) 52
Thu., Feb. 23
Game 3: (1) Morton, Il Potters,  44, (1) Peoria (Richwoods) Knights 24
BARTONVILLE (LIMESTONE) REGIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (4) Bartonville (Limestone) 48, (5) Peoria (Manual) 41
Tue., Feb. 14
Game 2: (1) Peoria (Richwoods) 55, (4) Bartonville (Limestone) 27
Game 3: (2) Peoria (H.S.) 56, (3) Peoria (Notre Dame) 53
Thu., Feb. 16
Game 4: (1) Peoria (Richwoods) 51, (2) Peoria (H.S.) 45
EAST PEORIA REGIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (5) Pontiac 53, (4) East Peoria 39
Wed., Feb. 15
Game 2: (1) Morton, Il 50, (5) Pontiac 24
Game 3: (2) Washington, Il 47, (3) Metamora 37
Fri., Feb. 17
Game 4: (1) Morton, Il 57, (2) Washington, Il 32
OTTAWA (TWP) REGIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (4) Morris 53, (5) Streator (Twp.) 16
Wed., Feb. 15
Game 2: (1) Ottawa (Twp.) 51, (4) Morris 27
Game 3: (2) Kankakee (Sr.) 48, (3) LaSalle (L.-Peru) 47
Thu., Feb. 16
Game 4: (1) Ottawa (Twp.) 47, (2) Kankakee (Sr.) 34
ROCK ISLAND (H.S.) REGIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (4) Dunlap 39, (1) Rock Island (H.S.) 36
Tue., Feb. 14
Game 2: (2) Galesburg (H.S.) 67, (3) Geneseo 59
Thu., Feb. 16
Game 3: (2) Galesburg (H.S.) 86, (4) Dunlap 51
SPRINGFIELD (UIS) SUPER SECTIONAL
Mon., Feb. 27
Championship: (1) Springfield (H.S.) Senators 77, (1) Salem (H.S.) Wildcats 50
BREESE (MATER DEI) SECTIONAL
Mon., Feb. 20
Game 1: (1) Salem (H.S.) 51, (3) Highland 45
Tue., Feb. 21
Game 2: (1) East St. Louis (Sr.) 51, (1) Centralia (H.S.) 46
Thu., Feb. 23
Game 3: (1) Salem (H.S.) Wildcats 54, (1) East St. Louis (Sr.) Flyers 43
CARBONDALE (H.S.) REGIONAL
Tue., Feb. 14
Game 1: (1) Centralia (H.S.) 51, (4) Marion (H.S.) 20
Game 2: (3) Mt. Vernon (H.S.) 50, (2) Carbondale (H.S.) 46
Thu., Feb. 16
Game 3: (1) Centralia (H.S.) 43, (3) Mt. Vernon (H.S.) 36
HIGHLAND REGIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (4) Jerseyville (Jersey) 50, (5) Troy (Triad) 23
Tue., Feb. 14
Game 2: (1) Breese (Mater Dei) 63, (4) Jerseyville (Jersey) 51
Game 3: (3) Highland 49, (2) Bethalto (Civic Memorial) 44
Thu., Feb. 16
Game 4: (3) Highland  54, (1) Breese (Mater Dei) 50
SALEM REGIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (1) Salem (H.S.) 56, (4) Mattoon 38
Game 2: (2) Effingham (H.S.) 46, (3) Charleston 31
Thu., Feb. 16
Game 3: (1) Salem (H.S.) 45, (2) Effingham (H.S.) 27
WATERLOO (H.S.) REGIONAL
Tue., Feb. 14
Game 1: (4) Mascoutah 61 vs. (5) Waterloo (H.S.) 38
Wed., Feb. 15
Game 2: (1) East St. Louis (Sr.) 51, (4) Mascoutah 43
Game 3: (2) Belleville (Althoff Catholic) 48, (3) Cahokia (H.S.) 32
Fri., Feb. 17
Game 4: (1) East St. Louis (Sr.) 52, (2) Belleville (Althoff Catholic) 47
TAYLORVILLE SECTIONAL
Mon., Feb. 20
Game 1: (2) Chatham (Glenwood) 55, (2) Normal (Community West) 21
Tue., Feb. 21
Game 2: (1) Springfield (H.S.) 72, (1) Champaign (Centennial) 53
Thu., Feb. 23
Game 3: (1) Springfield (H.S.) Senators 83, (2) Chatham (Glenwood) Titans 46
CHAMPAIGN (CENTRAL) REGIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (4) Rantoul 47, (5) Urbana (H.S.) 35
Tue., Feb. 14
Game 2: (1) Champaign (Centennial) 61, (4) Rantoul 39
Game 3: (3) Mahomet (M.-Seymour) 50, (2) Champaign (Central) 42
Thu., Feb. 16
Game 4: (1) Champaign (Centennial) 46, (3) Mahomet (M.-Seymour) 24
DECATUR (EISENHOWER) REGIONAL
Tue., Feb. 14
Game 1: (4) Mt. Zion 62, (5) Decatur (MacArthur) 44
Wed., Feb. 15
Game 2: (1) Taylorville 40, (4) Mt. Zion 38
Game 3: (2) Chatham (Glenwood) 59, (3) Decatur (Eisenhower) 56
Fri., Feb. 17
Game 4: (2) Chatham (Glenwood) 52, (1) Taylorville 50
NORMAL (COMMUNITY WEST) REGIONAL
Tue., Feb. 14
Game 1: (1) Normal (University) 40, (4) Lincoln 16
Game 2: (2) Normal (Community West) 44, (3) Bloomington (H.S.) 33
Thu., Feb. 16
Game 3: (2) Normal (Community West) 44, (1) Normal (University) 39
SPRINGFIELD (SACRED HEART-GRIFFIN) REGIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (5) Jacksonville (H.S.) 55, (4) Springfield (Lanphier) 52
Tue., Feb. 14
Game 2: (1) Springfield (H.S.) 69, (5) Jacksonville (H.S.) 40
Game 3: (2) Springfield (Southeast) 64, (3) Springfield (Sacred Heart-Griffin) 43
Thu., Feb. 16
Game 4: (1) Springfield (H.S.) 66, (2) Springfield (Southeast) 46

Follow sMACkTalkMac on Twitter

Leave a comment