2011-2012 IHSA Class 4A Boys Basketball State Finals Tournament: Super-Sectionals Set! Latest Results / Remaining Schedule

2011-2012 IHSA Class 4A Boys Basketball State Finals Tournament: Super-Sectionals Set! Latest Results / Remaining Schedule

 

 

 

Friday March 9, 2012 Results:

IHSA 4A SECTIONAL FINALS
CHICAGO (CHICAGO STATE) SUPER-SECTIONAL
GLENVIEW (GLENBROOK SOUTH) SECTIONAL
Game 3: (5) Evanston (Twp.) 62, (7) Skokie (Niles North) 42
SUMMIT (ARGO) SECTIONAL
Game 3: (1) Chicago (Chicago Simeon) 65, (7) Chicago (Chicago Marist) 44
DeKALB (NIU) SUPER-SECTIONAL
BARRINGTON SECTIONAL
Game 3: (1) Gurnee (Warren) 87, (3) Mundelein (H.S.) 52
CARPENTERSVILLE (DUNDEE-CROWN) SECTIONAL
Game 3: (1) Rockford (Auburn) 67, (1) Elgin (H.S.) 56
HINSDALE (CENTRAL) SUPER-SECTIONAL
AURORA (EAST) SECTIONAL
Game 3: (4) Aurora (West) 69, (3) Aurora (Metea Valley) 61
SCHAUMBURG (H.S.) SECTIONAL
Game 3: (1) Maywood (Proviso East) 78, (3) Schaumburg (H.S.) 39
NORMAL (ISU) SUPER-SECTIONAL
COLLINSVILLE SECTIONAL
Game 3: (1) Edwardsville (H.S.) 51, (3) Pekin 43
LOCKPORT (TWP) SECTIONAL
Game 3: (1) Chicago Heights (Bloom Twp.) 43, (3) Flossmoor (Homewood-Flossmoor) 32

Complete 4A Tournament Results To Date:

2011-2012 IHSA CLASS 4A BOYS BASKETBALL STATE FINALS TOURNAMENT
IHSA 4A STATE FINAL TOURNAMENT
Site: Peoria (Civic Center)
Fri., Mar. 16
Game 1 at 6:30 pm: Winner Hinsdale (Central) Super-Sectional vs. Winner DeKalb (NIU) Super-Sectional
Game 2 at 8:15 pm: Winner Normal (ISU) Super-Sectional vs. Winner Chicago (C. State) Super-Sectional
Sat., Mar. 17
Game 3 at 6:30 pm: Loser Game 1 vs. Loser Game 2
Game 4 at 8:15 pm: Winner Game 1 vs. Winner Game 2
CHICAGO (CHICAGO STATE) SUPER-SECTIONAL
Site: Jones Convocation Center
Tue., Mar. 13
Game 1 at 7:30 pm: (5) Evanston (Twp.) vs. (1) Chicago (Chicago Simeon)
GLENVIEW (GLENBROOK SOUTH) SECTIONAL
Tue., Mar. 6
Game 1: (5) Evanston (Twp.) 65, (1) Winnetka (New Trier) 49
Wed., Mar. 7
Game 2: (7) Skokie (Niles North) 52, (6) Park Ridge (Maine South) 40
Fri., Mar. 9
Game 3: (5) Evanston (Twp.) 62, (7) Skokie (Niles North) 42
CHICAGO (CHICAGO ST. PATRICK) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (14) Chicago (Chicago Lane) 58, (19) Park Ridge (Maine East) 38
Tue., Feb. 28
Game 2: (3) Chicago (Chicago St. Patrick) 55, (14) Chicago (Chicago Lane) 31
Game 3: (6) Park Ridge (Maine South) 59, (11) Chicago (Chicago Von Steuben) 38
Fri., Mar. 2
Game 4: (6) Park Ridge (Maine South) 43, (3) Chicago (Chicago St. Patrick) 30
SKOKIE (NILES NORTH) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (16) Chicago (Chicago Lincoln Park) 57, (18) Chicago (Chicago Schurz) 53 (OT)
Tue., Feb. 28
Game 2: (2) Northbrook (Glenbrook North) 56, (16) Chicago (Chicago Lincoln Park) 37
Wed., Feb. 29
Game 3: (7) Skokie (Niles North) 58, (10) Wilmette (Loyola Academy) 45
Fri., Mar. 2
Game 4: (7) Skokie (Niles North) 57, (2) Northbrook (Glenbrook North) 56
NILES (NILES NOTRE DAME) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (13) Glenview (Glenbrook South) 68, (20) Chicago Chicago (Mather) 27
Tue., Feb. 28
Game 2: (4) Niles (Notre Dame) 52, (13) Glenview (Glenbrook South) 45
Wed., Feb. 29
Game 3: (5) Evanston (Twp.) 44, (12) Des Plaines (Maine West) 28
Fri., Mar. 2
Game 4: (5) Evanston (Twp.) 51, (4) Niles (Notre Dame) 48
SKOKIE (NILES WEST) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (15) Skokie (Niles West) 54, (17) Chicago (Chicago Amundsen) 40
Tue., Feb. 28
Game 2: (1) Winnetka (New Trier) 39, (15) Skokie (Niles West) 35
Game 3: (9) Chicago (Chicago Foreman) 52, (8) Chicago (Chicago Taft) 35
Fri., Mar. 2
Game 4: (1) Winnetka (New Trier) 65, (9) Chicago (Chicago Foreman) 41
SUMMIT (ARGO) SECTIONAL
Tue., Mar. 6
Game 1: (1) Chicago (Chicago Simeon) 52, (5) Chicago (Chicago Whitney Young) 42
Wed., Mar. 7
Game 2: (7) Chicago (Chicago Marist) 67, (3) Chicago (Chicago Bogan) 63 (OT)
Fri., Mar. 9
Game 3: (1) Chicago (Chicago Simeon) 65, (7) Chicago (Chicago Marist) 44
CHICAGO (CHICAGO MARIST) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (16) Burbank (Reavis) 63, (18) Chicago (Chicago Kennedy) 28
Tue., Feb. 28
Game 2: (2) Chicago (Chicago Curie) 76, (16) Burbank (Reavis) 42
Game 3: (7) Chicago (Chicago Marist) 76, (10) Chicago (Chicago Brother Rice) 61
Fri., Mar. 2
Game 4: (7) Chicago (Chicago Marist) 63, (2) Chicago (Chicago Curie) 62
CHICAGO (CHICAGO MT. CARMEL) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (13) Chicago (Chicago Mt. Carmel) 82, (19) Chicago (Chicago Juarez) 37
Tue., Feb. 28
Game 2: (3) Chicago (Chicago Bogan) 65, (13) Chicago (Chicago Mt. Carmel) 64
Game 3: (6) Chicago (Chicago De La Salle) 53, (11) Chicago (Chicago Kenwood) 43
Fri., Mar. 2
Game 4: (3) Chicago (Chicago Bogan) 79, (6) Chicago (Chicago De La Salle) 63
CHICAGO (CHICAGO WHITNEY YOUNG) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (14) Palos Hills (Stagg) 64, (20) Chicago (Chicago Hubbard) 38
Tue., Feb. 28
Game 2: (4) Chicago (Chicago St. Rita) 56, (14) Palos Hills (Stagg) 47
Game 3: (5) Chicago (Chicago Whitney Young) 60, (12) Oak Lawn (Richards) 39
Fri., Mar. 2
Game 4: (5) Chicago (Chicago Whitney Young) 64, (4) Chicago (Chicago St. Rita) 56
OAK LAWN (OAK LAWN COMMUNITY) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (15) Oak Lawn (Community) 64, (17) Summit (Argo) 41
Tue., Feb. 28
Game 2: (1) Chicago (Chicago Simeon) 63, (15) Oak Lawn (Community) 25
Game 3: (8) Chicago (Chicago Vocational) 57, (9) Chicago (Chicago Hyde Park) 53
Fri., Mar. 2
Game 4: (1) Chicago (Chicago Simeon) 54, (8) Chicago (Chicago Vocational) 30
DeKALB (NIU) SUPER-SECTIONAL
Tue., Mar. 13
Game 1 at 8:10 pm: (1) Gurnee (Warren) vs. (1) Rockford (Auburn)
BARRINGTON SECTIONAL
Tue., Mar. 6
Game 1: (1) Gurnee (Warren) 51, (5) Lake Forest (H.S.) 35
Wed., Mar. 7
Game 2: (3) Mundelein (H.S.) 92, (2) Arlington Heights (St. Viator) 88
Fri., Mar. 9
Game 3: (1) Gurnee (Warren) 87, (3) Mundelein (H.S.) 52
LINCOLNSHIRE (STEVENSON) REGIONAL
Tue., Feb. 28
Game 1: (15) Arlington Heights (Hersey) 57, (17) Buffalo Grove 56
Wed., Feb. 29
Game 2: (1) Gurnee (Warren) 65, (15) Arlington Heights (Hersey) 50
Game 3: (8) Lincolnshire (Stevenson) 48, (9) Mt. Prospect (Prospect) 41
Fri., Mar. 2
Game 4: (1) Gurnee (Warren) 57, (8) Lincolnshire (Stevenson) 47
PALATINE (H.S.) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (13) Palatine (Fremd) 50, (20) Palatine (H.S.) 48
Game 2: (12) Fox Lake (Grant) 59, (21) Wheeling 37
Tue., Feb. 28
Game 3: (13) Palatine (Fremd) 71, (4) Waukegan (H.S.) 54
Wed., Feb. 29
Game 4: (5) Lake Forest (H.S.) 51, (12) Fox Lake (Grant) 43
Fri., Mar. 2
Game 5: (5) Lake Forest (H.S.) 51, (13) Palatine (Fremd) 33
ROLLING MEADOWS REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (14) Highland Park 60, (18) Deerfield 51
Tue., Feb. 28
Game 2: (2) Arlington Heights (St. Viator) 50, (14) Highland Park 37
Wed., Feb. 29
Game 3: (10) Rolling Meadows 78, (7) Libertyville 73
Fri., Mar. 2
Game 4: (2) Arlington Heights (St. Viator) 78, (10) Rolling Meadows 54
ZION (ZION-BENTON) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (16) Zion (Z.-Benton) 61, (19) Round Lake 43
Tue., Feb. 28
Game 2: (3) Mundelein (H.S.) 70, (16) Zion (Z.-Benton) 57
Game 3: (11) Lake Zurich 54, (6) Barrington 46
Fri., Mar. 2
Game 4: (3) Mundelein (H.S.) 82, (11) Lake Zurich 65
CARPENTERSVILLE (DUNDEE-CROWN) SECTIONAL
Tue., Mar. 6
Game 1: (1) Rockford (Auburn) 62, (1) Huntley 48
Wed., Mar. 7
Game 2: (1) Elgin (H.S.) 43, (1) McHenry 34
Fri., Mar. 9
Game 3: (1) Rockford (Auburn) 67, (1) Elgin (H.S.) 56
CARY (CARY-GROVE) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (4) Cary (C.-Grove) 49, (5) Crystal Lake (Prairie Ridge) 42
Tue., Feb. 28
Game 2: (1) McHenry 45, (4) Cary (C.-Grove) 40
Game 3: (2) Crystal Lake (South) 41, (3) Algonquin (Jacobs) 36 (OT)
Fri., Mar. 2
Game 4: (1) McHenry 51, (2) Crystal Lake (South) 44
HUNTLEY REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (5) DeKalb 63, (4) Rockford (Jefferson) 54
Tue., Feb. 28
Game 2: (1) Huntley 40, (5) DeKalb 37
Game 3: (3) Elgin (Larkin) 53, (2) Carpentersville (Dundee-Crown) 48
Fri., Mar. 2
Game 4: (1) Huntley 46, (3) Elgin (Larkin) 42
ROCKFORD (AUBURN) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (4) Machesney Park (Harlem) 71, (5) Rockford (Guilford) 60
Tue., Feb. 28
Game 2: (1) Rockford (Auburn) 66, (4) Machesney Park (Harlem) 46
Wed., Feb. 29
Game 3: (2) Rockton (Hononegah) 49, (3) Rockford (Boylan Catholic) 48
Fri., Mar. 2
Game 4: (1) Rockford (Auburn) 56, (2) Rockton (Hononegah) 40
ST. CHARLES (NORTH) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (4) South Elgin 43, (5) Streamwood 35
Tue., Feb. 28
Game 2: (1) Elgin (H.S.) 41, (4) South Elgin 21
Wed., Feb. 29
Game 3: (2) St. Charles (East) 63, (3) St. Charles (North) 50
Fri., Mar. 2
Game 4: (1) Elgin (H.S.) 57, (2) St. Charles (East) 52
HINSDALE (CENTRAL) SUPER-SECTIONAL
Tue., Mar. 13
Game 1 at 7:30 pm: (4) Aurora (West) vs. (1) Maywood (Proviso East)
AURORA (EAST) SECTIONAL
Tue., Mar. 6
Game 1: (4) Aurora (West) 58, (1) Plainfield (East) 53 (OT)
Wed., Mar. 7
Game 2: (3) Aurora (Metea Valley) 60, (2) Downers Grove (South) 51
Fri., Mar. 9
Game 3: (4) Aurora (West) 69, (3) Aurora (Metea Valley) 61
AURORA (METEA VALLEY) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (14) Geneva 55, (19) Batavia 46
Tue., Feb. 28
Game 2: (3) Aurora (Metea Valley) 45, (14) Geneva 42
Wed., Feb. 29
Game 3: (6) Lisle (Benet Academy) 49, (11) Bolingbrook 44
Fri., Mar. 2
Game 4: (3) Aurora (Metea Valley) 45, (6) Lisle (Benet Academy) 44
DOWNERS GROVE (SOUTH) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1:(15) Oswego (East)64, (18)Romeoville (H.S.)52
Tue., Feb. 28
Game 2: (2) Downers Grove (South) 69,(15) Oswego (East) 68
Wed., Feb. 29
Game 3: (10) Hinsdale (Central) 66, (7) Aurora (Waubonsie Valley) 55
Fri., Mar. 2
Game 4: (2) Downers Grove (South) 64, (10) Hinsdale (Central) 51
NAPERVILLE (NEUQUA VALLEY) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (16) Wheaton (W. Warrenville South) 50,(17) Plainfield (North)46
Tue., Feb. 28
Game 2:(1) Plainfield (East)51, (16) Wheaton (W. Warrenville South) 42
Wed., Feb. 29
Game 3: (8) Naperville (Neuqua Valley) 63, (9) Naperville (Central) 49
Fri., Mar. 2
Game 4:(1) Plainfield (East)47, (8) Naperville (Neuqua Valley) 45
OSWEGO (H.S.) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (13) Darien (Hinsdale South) 47, (20) Downers Grove (North) 32
Game 2:(12) Oswego (H.S.)70, (21) Aurora (East) 46
Tue., Feb. 28
Game 3: (4) Aurora (West) 59, (13) Darien (Hinsdale South) 36
Wed., Feb. 29
Game 4:(12) Oswego (H.S.)65, (5) Naperville (North) 53
Fri., Mar. 2
Game 5: (4) Aurora (West) 73,(12) Oswego (H.S.)56
SCHAUMBURG (H.S.) SECTIONAL
Tue., Mar. 6
Game 1: (1) Maywood (Proviso East) 73 (5) Roselle (Lake Park) 52
Wed., Mar. 7
Game 2: (3) Schaumburg (H.S.) 64, (2) Oak Park (Oak Park-River Forest) 60
Fri., Mar. 9
Game 3: (1) Maywood (Proviso East) 78, (3) Schaumburg (H.S.) 39
GLEN ELLYN (GLENBARD WEST) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (15) Hillside (Proviso West) 66, (19) Addison (A. Trail) 58
Tue., Feb. 28
Game 2: (3) Schaumburg (H.S.) 72, (15) Hillside (Proviso West) 57
Wed., Feb. 29
Game 3: (11) Hoffman Estates (Conant) 61, (6) Glen Ellyn (Glenbard West) 58 (2OT)
Fri., Mar. 2
Game 4: (3) Schaumburg (H.S.) 58, (11) Hoffman Estates (Conant) 45
LaGRANGE (LYONS TWP) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (13) LaGrange (Lyons) 56, (18) West Chicago (H.S.) 44
Tue., Feb. 28
Game 2: (2) Oak Park (O.P.-River Forest) 60, (13) LaGrange (Lyons) 51
Game 3: (10) Berwyn-Cicero (Morton) 69, (7) Franklin Park-Northlake (Leyden) 44
Fri., Mar. 2
Game 4: (2) Oak Park (O.P.-River Forest) 56, (10) Berwyn-Cicero (Morton) 46
MAYWOOD (PROVISO EAST) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (17) Hoffman Estates (H.S.) 72, (16) Wheaton (North) 68
Tue., Feb. 28
Game 2: (1) Maywood (Proviso East) 68, (17) Hoffman Estates (H.S.) 43
Wed., Feb. 29
Game 3: (8) Carol Stream (Glenbard North) 55, (9) Lombard (Glenbard East) 54
Fri., Mar. 2
Game 4: (1) Maywood (Proviso East) 51, (8) Carol Stream (Glenbard North) 48
ROSELLE (LAKE PARK) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (14) Elk Grove Village (E.G.) 71, (20) Villa Park (Willowbrook) 65
Tue., Feb. 28
Game 2: (4) Elmhurst (York) 54, (14) Elk Grove Village (E.G.) 47
Game 3: (5) Roselle (Lake Park) 57, (12) Bartlett 50
Fri., Mar. 2
Game 4: (5) Roselle (Lake Park) 60, (4) Elmhurst (York) 56
NORMAL (ISU) SUPER-SECTIONAL
Site: Redbird Arena
Tue., Mar. 13
Game 1 at 7:30 pm: (4) Edwardsville (H.S.) vs. (1) Chicago Heights (Bloom Twp.)
COLLINSVILLE SECTIONAL
Tue., Mar. 6
Game 1: (3) Pekin 44, (2) Normal (Community West) 38
Game 1 Played at Pekin H.S.
Game 2: (1) Edwardsville (H.S.) 60, (4) Belleville (West) 54
Fri., Mar. 9
Game 3: (4) Edwardsville (H.S.) 51, (3) Pekin 43
BELLEVILLE (EAST) REGIONAL
Tue., Feb. 28
Game 1: (4) Belleville (West) 61, (1) Collinsville 57
Wed., Feb. 29
Game 2: (2) Belleville (East) 70, (3) O'Fallon (H.S.) 57
Fri., Mar. 2
Game 3: (4) Belleville (West) 62, (2) Belleville (East) 58
DANVILLE (H.S.) REGIONAL
Tue., Feb. 28
Game 1: (1) Normal (Community) 64, (4) Bradley (B.-Bourbonnais) 28
Wed., Feb. 29
Game 2: (2) Normal (Community West) 49, (3) Danville (H.S.) 33
Fri., Mar. 2
Game 3: (2) Normal (Community West) 43, (1) Normal (Community) 41 (OT)
Game 3 Played at Illinois Wesleyan University in Bloomington
EDWARDSVILLE (H.S.) REGIONAL
Tue., Feb. 28
Game 1: (1) Edwardsville (H.S.) 73, (4) Alton (Sr.) 51
Game 2: (3) Quincy (Sr.) 50, (2) Granite City 45
Fri., Mar. 2
Game 3: (1) Edwardsville (H.S.) 59, (3) Quincy (Sr.) 43
MOLINE (H.S.) REGIONAL
Tue., Feb. 28
Game 1: (1) Moline (H.S.) 61, (4) East Moline (United) 38
Game 2: (3) Pekin 78, (2) Rock Island (H.S.) 65
Fri., Mar. 2
Game 3: (3) Pekin 41, (1) Moline (H.S.) 32
LOCKPORT (TWP) SECTIONAL
Tue., Mar. 6
Game 1: (1) Chicago Heights (Bloom Twp.) 44, (13) Harvey (Thornton) 24
Wed., Mar. 7
Game 2: (3) Flossmoor (Homewood-Flossmoor) 36, (2) Tinley Park (Andrew) 22
Fri., Mar. 9
Game 3: (1) Chicago Heights (Bloom Twp.) 43, (3) Flossmoor (Homewood-Flossmoor) 32
FLOSSMOOR (HOMEWOOD-FLOSSMOOR) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (14) Frankfort (Lincoln-Way East) 73, (19) Frankfort (Lincoln-Way North) 50
Tue., Feb. 28
Game 2: (3) Flossmoor (Homewood-F.) 58, (14) Frankfort (Lincoln-Way East) 37
Game 3: (6) South Holland (Thornwood) 75, (11) Lansing (Thornton Fractional South) 53
Fri., Mar. 2
Game 4: (3) Flossmoor (Homewood-F.) 59, (6) South Holland (Thornwood) 53
HARVEY (THORNTON) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (13) Harvey (Thornton) 59, (20) Palos Heights (Shepard) 47
Game 2:(12) Plainfield (South)53, (21) Plainfield (Central) 47
Tue., Feb. 28
Game 3: (13) Harvey (Thornton) 39, (4) Crete (C.-Monee) 37
Game 4: (5) Joliet (West) 64,(12) Plainfield (South) 61
Fri., Mar. 2
Game 5: (13) Harvey (Thornton) 45, (5) Joliet (West) 41
JOLIET (CENTRAL) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (16) Calumet City (Thornton Fractional North) 51, (17) Joliet (Central) 37
Tue., Feb. 28
Game 2: (1) Chicago Heights (Bloom Twp.) 41, (16) Calumet City (Thornton Fractional North) 37
Game 3: (9) Orland Park (Sandburg) 43, (8) Minooka 36
Fri., Mar. 2
Game 4: (1) Chicago Heights (Bloom Twp.) 40, (9) Orland Park (Sandburg) 37
TINLEY PARK (ANDREW) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (15) New Lenox (Lincoln-Way Central) 89, (18) Blue Island (Eisenhower) 77
Tue., Feb. 28
Game 2: (2) Tinley Park (Andrew) 54, (15) New Lenox (Lincoln-Way Central) 37
Wed., Feb. 29
Game 3: (7) Chicago Heights (Marian) 43, (10) Lockport (Twp.) 33
Fri., Mar. 2
Game 4: (2) Tinley Park (Andrew) 28, (7) Chicago Heights (Marian) 25

Follow sMACkTalkMac on Twitter

Leave a comment