2011-2012 IHSA Class 3A Boys Basketball State Finals Tournament: Super-Sectionals Set! Latest Results / Remaining Schedule

2011-2012 IHSA Class 3A Boys Basketball State Finals Tournament: Super-Sectionals Set! Latest Results / Remaining Schedule

 

 

 

Friday March 9, 2012 Results:

IHSA 3A SECTIONAL FINALS

DeKALB (NIU) SUPER-SECTIONAL
PEORIA (BRADLEY UNIVERSITY) SECTIONAL
Site: Bradley Renaissance Coliseum
Game 3: (1) Peoria (H.S.) 56, (1) Washington 53 (OT)
SYCAMORE (SYCAMORE H.S.) SECTIONAL
Game 3: (1) Rockford (East) 63, (3) Aurora (Central Catholic) 51
HOFFMAN ESTATES (H.S.) SUPER-SECTIONAL
GLEN ELLYN (GLENBARD SOUTH) SECTIONAL
Game 3: (2) Chicago (Marshall) 45, (8) Wheaton (St. Francis) 41
GRAYSLAKE (CENTRAL) SECTIONAL
Game 3: (1) North Chicago 69, (3) Lake Villa (Lakes) 59
JOLIET (CENTRAL) SUPER-SECTIONAL
CHICAGO (CHICAGO ST. IGNATIUS COLLEGE PREP) SECTIONAL
Game 3: (4) Chicago (DuSable) 57, (2) Chicago (Dunbar) 55
PARK FOREST (RICH EAST) SECTIONAL
Game 3: (1) Country Club Hills (Hillcrest) 59, (3) Chicago (Morgan Park) 48
SPRINGFIELD (PRAIRIE CAPITOL CONVENTION CENTER) SUPER-SECTIONAL
CARBONDALE (H.S.) SECTIONAL
Game 3: (2) Centralia (H.S.) 37 vs. (1) East St. Louis (Sr.) 62, (2) Centralia (H.S.) 37
LINCOLN SECTIONAL
Game 3: (1) Springfield (Lanphier) 88, (2) Champaign (Central) 62

Complete 3A Tournament Results To Date:

2011-2012 IHSA CLASS 3A BOYS BASKETBALL STATE FINALS TOURNAMENT
IHSA 3A STATE FINAL TOURNAMENT
Site: Peoria (Civic Center)
Fri., Mar. 16
Game 1 at 12:15 pm: Winner Springfield (Prairie Capitol Convention Center) Super-Sectional vs. Winner Hoffman Estates (H.S.) Super-Sectional
Game 2 at 2:00 pm: Winner Joliet (Central) Super-Sectional vs. Winner DeKalb (NIU) Super-Sectional
Sat., Mar. 17
Game 3 at 12:15 pm: Loser Game 1 vs. Loser Game 2
Game 4 at 2:00 pm: Winner Game 1 vs. Winner Game 2
DeKALB (NIU) SUPER-SECTIONAL
Tue., Mar. 13
Game 1 at 6:00 pm: (1) Peoria (H.S.) vs. (1) Rockford (East)
PEORIA (BRADLEY UNIVERSITY) SECTIONAL
Site: Bradley Renaissance Coliseum
Tue., Mar. 6
Game 1: (1) Peoria (H.S.) 69, (2) Sterling (H.S.) 48
Wed., Mar. 7
Game 2: (1) Washington 65, (1) Peoria (Manual) 63 (4OT)
Fri., Mar. 9
Game 3: (1) Peoria (H.S.) 56, (1) Washington 53 (OT)
CANTON REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (4) Canton 42, (5) East Peoria 39
Tue., Feb. 28
Game 2: (1) Peoria (Manual) 63, (4) Canton 34
Game 3: (2) Morton 53, (3) Bartonville (Limestone) 26
Fri., Mar. 2
Game 4: (1) Peoria (Manual) 54, (2) Morton 32
DIXON (DIXON H.S.) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (4) Geneseo 40, (5) Dixon (H.S.) 36
Tue., Feb. 28
Game 2: (1) Rock Island (Alleman) 52, (4) Geneseo 49
Wed., Feb. 29
Game 3: (2) Sterling (H.S.) 49, (3) Rock Falls 48
Fri., Mar. 2
Game 4: (2) Sterling (H.S.) 54, (1) Rock Island (Alleman) 49
DUNLAP REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (4) Galesburg (H.S.) 59, (5) Dunlap 53
Wed., Feb. 29
Game 2: (1) Peoria (H.S.) 72, (4) Galesburg (H.S.) 54
Game 3: (2) Peoria (Richwoods) 51, (3) Peoria (Notre Dame) 50
Fri., Mar. 2
Game 4: (1) Peoria (H.S.) 75, (2) Peoria (Richwoods) 62
OTTAWA (OTTAWA TWP) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (4) LaSalle (L.-Peru) 63, (5) Ottawa (Twp.) 52
Tue., Feb. 28
Game 2: (1) Washington 67, (4) LaSalle (L.-Peru) 20
Game 3: (2) Metamora 56, (3) Chillicothe (Illinois Valley Central) 55
Fri., Mar. 2
Game 4: (1) Washington 48, (2) Metamora 34
SYCAMORE (SYCAMORE H.S.) SECTIONAL
Tue., Mar. 6
Game 1: (1) Rockford (East) 66, (1) Maple Park (Kaneland) 54
Wed., Mar. 7
Game 2: (3) Aurora (Central Catholic) 58, (1) Johnsburg 46
Fri., Mar. 9
Game 3: (1) Rockford (East) 63, (3) Aurora (Central Catholic) 51
JOHNSBURG REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (4) Woodstock (H.S.) 36, (5) Harvard 27
Game 2: (6) Woodstock (Marian) 48, (3) Woodstock (North) 26
Tue., Feb. 28
Game 3: (1) Johnsburg 60, (4) Woodstock (H.S.) 54 (2OT)
Wed., Feb. 29
Game 4: (2) Richmond (R.-Burton) 40, (6) Woodstock (Marian) 36
Fri., Mar. 2
Game 5: (1) Johnsburg 36, (2) Richmond (R.-Burton) 32
MARENGO REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (4) Freeport (H.S.) 38, (5) Belvidere (North) 37
Game 2: (3) Crystal Lake (Central) 64, (6) Marengo 43
Tue., Feb. 28
Game 3: (1) Rockford (East) 73, (4) Freeport (H.S.) 62
Game 4: (2) Belvidere (H.S.) 69, (3) Crystal Lake (Central) 66
Sat., Mar. 3
Game 5: (1) Rockford (East) 56, (2) Belvidere (H.S.) 54
ROCHELLE REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (5) Sycamore (H.S.) 76, (4) Burlington (Central) 67
Tue., Feb. 28
Game 2: (1) Maple Park (Kaneland) 55, (5) Sycamore (H.S.) 45
Game 3: (2) Rochelle 59, (3) Hampshire 57
Fri., Mar. 2
Game 4: (1) Maple Park (Kaneland) 65, (2) Rochelle 61
SANDWICH REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (4) Sandwich 47, (5) Aurora (Illinois Math and Science Academy) 38
Tue., Feb. 28
Game 2: (1) Yorkville 45, (4) Sandwich 31
Wed., Feb. 29
Game 3: (3) Aurora (Central Catholic) 68, (2) Aurora (Marmion Academy) 59
Fri., Mar. 2
Game 4: (3) Aurora (Central Catholic) 51, (1) Yorkville 50
HOFFMAN ESTATES (H.S.) SUPER-SECTIONAL
Tue., Mar. 13
Game 1 at 7:30 pm: (2) Chicago (Marshall) vs. (1) North Chicago
GLEN ELLYN (GLENBARD SOUTH) SECTIONAL
Tue., Mar. 6
Game 1: (8) Wheaton (St. Francis) 64, (5) Chicago (Crane) 51
Wed., Mar. 7
Game 2: (2) Chicago (Marshall) 58, (6) Westchester (St. Joseph) 52
Fri., Mar. 9
Game 3: (2) Chicago (Marshall) 45, (8) Wheaton (St. Francis) 41
CHICAGO (CHICAGO MARSHALL) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (14) Lombard (Montini) 61, (18) Chicago (Clemente) 47
Tue., Feb. 28
Game 2: (2) Chicago (Marshall) 60, (14) Lombard (Montini) 45
Wed., Feb. 29
Game 3: (10) Chicago (Westinghouse College Prep) 51, (7) Chicago (North Lawndale Charter) 48
Fri., Mar. 2
Game 4: (2) Chicago (Marshall) 77, (10) Chicago (Westinghouse College Prep) 60
LaGRANGE PARK (NAZERETH ACADEMY) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (15) LaGrange Park (Nazareth Academy) 80, (19) Chicago (Manley) 66
Game 2: (11) Glen Ellyn (Glenbard South) 76, (22) Chicago (Payton) 38
Tue., Feb. 28
Game 3: (3) Chicago (Farragut) 74, (15) LaGrange Park (Nazareth Academy) 47
Game 4: (6) Westchester (St. Joseph) 68, (11) Glen Ellyn (Glenbard South) 65
Fri., Mar. 2
Game 5: (6) Westchester (St. Joseph) 58, (3) Chicago (Farragut) 50
RIVERSIDE (RIVERSIDE-BROOKFIELD) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (13) Oak Park (Fenwick) 70, (20) Chicago (Little Village) 46
Game 2: (12) Chicago (Austin Polytechnic) 69, (21) Chicago (North Grand) 24
Tue., Feb. 28
Game 3: (4) Riverside (R.-Brookfield) 72, (13) Oak Park (Fenwick) 57
Game 4: (5) Chicago (Crane) 54, (12) Chicago (Austin Polytechnic) 47
Fri., Mar. 2
Game 5: (5) Chicago (Crane) 69, (4) Riverside (R.-Brookfield) 57
WEST CHICAGO (WHEATON ACADEMY) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (16) Chicago (Clark) 70, (17) Chicago (Noble Street Charter/C. Bulls) 46
Tue., Feb. 28
Game 2: (1) Chicago (Orr) 75, (16) Chicago (Clark) 56
Game 3: (8) Wheaton (St. Francis) 52, (9) West Chicago (Wheaton Academy) 44
Fri., Mar. 2
Game 4: (8) Wheaton (St. Francis) 39, (1) Chicago (Orr) 36
GRAYSLAKE (CENTRAL) SECTIONAL
Tue., Mar. 6
Game 1: (1) North Chicago 77, (4) Grayslake (Central) 62
Wed., Mar. 7
Game 2: (3) Lake Villa (Lakes) 75, (2) Norridge (Ridgewood) 60
Fri., Mar. 9
Game 3: (1) North Chicago 69, (3) Lake Villa (Lakes) 59
ANTIOCH REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (14) Antioch 50, (20) Chicago (Senn) 26
Game 2: (12) Chicago (Northside) 60, (21) Chicago (Kelvyn Park) 46
Tue., Feb. 28
Game 3: (4) Grayslake (Central) 49, (14) Antioch 42
Wed., Feb. 29
Game 4: (5) Grayslake (North) 41, (12) Chicago (Northside) 25
Fri., Mar. 2
Game 5: (4) Grayslake (Central) 49, (5) Grayslake (North) 41
BENSENVILLE (FENTON) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (15) Bensenville (Fenton) 79, (17) Chicago (Noble Street Charter/Pritzker) 46
Tue., Feb. 28
Game 2: (1) North Chicago 87, (15) Bensenville (Fenton) 41
Wed., Feb. 29
Game 3: (9) Elmwood Park 55, (8) Chicago (Prosser) 47
Fri., Mar. 2
Game 4: (1) North Chicago 71, (9) Elmwood Park 54
MUNDELEIN (CARMEL) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (13) Chicago (Lake View) 59, (19) Chicago (CICS/Northtown) 56
Game 2: (11) Chicago (Uplift) 82, (22) Chicago (Aspira Charter/Early College) 46
Tue., Feb. 28
Game 3: (3) Lake Villa (Lakes) 65, (13) Chicago (Lake View) 23
Wed., Feb. 29
Game 4: (6) Mundelein (Carmel) 62, (11) Chicago (Uplift) 26
Fri., Mar. 2
Game 5: (3) Lake Villa (Lakes) 43, (6) Mundelein (Carmel) 35
NORRIDGE (RIDGEWOOD) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (16) Chicago (Roosevelt) 52, (18) Chicago (Sullivan) 43
Tue., Feb. 28
Game 2: (2) Norridge (Ridgewood) 82, (16) Chicago (Roosevelt) 42
Game 3: (7) Vernon Hills 61, (10) Wauconda 43
Fri., Mar. 2
Game 4: (2) Norridge (Ridgewood) 66, (7) Vernon Hills 56
JOLIET (CENTRAL) SUPER-SECTIONAL
Tue., Mar. 13
Game 1 at 7:30 pm: (4) Chicago (DuSable) vs. (1) Country Club Hills (Hillcrest)
CHICAGO (CHICAGO ST. IGNATIUS COLLEGE PREP) SECTIONAL
Tue., Mar. 6
Game 1: (4) Chicago (DuSable) 51, (1) Chicago (St. Ignatius College Prep) 44
Wed., Mar. 7
Game 2: (2) Chicago (Dunbar) 53, (3) Chicago (Jones) 42
Fri., Mar. 9
Game 3: (4) Chicago (DuSable) 57, (2) Chicago (Dunbar) 55
CHICAGO (CHICAGO HARPER) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (13) Chicago (Urban Prep Charter/West) 57, (20) Chicago (Noble Street Charter/Muchin) 27
Game 2: (10) Chicago (Harper) 55, (21) Chicago (Gage Park) 44
Tue., Feb. 28
Game 3: (4) Chicago (DuSable) 61, (13) Chicago (Urban Prep Charter/West) 26
Game 4: (5) Chicago (Perspectives Charter/Leadership) 53, (10) Chicago (Harper) 38
Fri., Mar. 2
Game 5: (4) Chicago (DuSable) 53, (5) Chicago (Perspectives Charter/Leadership) 35
CHICAGO (CHICAGO KING) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (15) Burbank (St. Laurence) 65, (18) Chicago (Noble Street Charter/UIC) 44
Tue., Feb. 28
Game 2: (2) Chicago (Dunbar) 59, (15) Burbank (St. Laurence) 43
Game 3: (8) Chicago (King) 63, (11) Chicago (Urban Prep Charter/Englewood) 58 (OT)
Fri., Mar. 2
Game 4: (2) Chicago (Dunbar) 58, (8) Chicago (King) 52
CHICAGO (CHICAGO ROBESON) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (14) Chicago (Urban Prep Charter/Bronzeville) 70, (19) Chicago (Noble Street Charter/Johnson) 56
Game 2: (12) Chicago (Lindblom) 61, (22) Chicago (Solorio Academy) 22
Tue., Feb. 28
Game 3: (3) Chicago (Jones) 62, (14) Chicago (Urban Prep Charter/Bronzeville) 46
Wed., Feb. 29
Game 4: (7) Chicago (Robeson) 53, (12) Chicago (Lindblom) 37
Fri., Mar. 2
Game 5: (3) Chicago (Jones) 55, (7) Chicago (Robeson) 51
CHICAGO (CHICAGO ST. IGNATIUS COLLEGE PREP) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (16) Chicago (Hope) 59, (17) Chicago (Noble Street Charter/Comer) 42
Tue., Feb. 28
Game 2: (1) Chicago (St. Ignatius College Prep) 78, (16) Chicago (Hope) 64
Wed., Feb. 29
Game 3: (9) Chicago (South Shore) 55, (6) Chicago (Phillips) 53
Fri., Mar. 2
Game 4: (1) Chicago (St. Ignatius College Prep) 79, (9) Chicago (South Shore) 49
PARK FOREST (RICH EAST) SECTIONAL
Tue., Mar. 6
Game 1: (1) Country Club Hills (Hillcrest) 66, (5) New Lenox (Providence Catholic) 46
Wed., Mar. 7
Game 2: (3) Chicago (Morgan Park) 50, (2) Richton Park (Rich South) 35
Fri., Mar. 9
Game 3: (1) Country Club Hills (Hillcrest) 59, (3) Chicago (Morgan Park) 48
DOLTON (THORNRIDGE) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (15) Chicago (Fenger) 58, (18) Chicago (Bowen) 53
Tue., Feb. 28
Game 2: (2) Richton Park (Rich South) 66, (15) Chicago (Fenger) 34
Game 3: (10) Dolton (Thornridge) 60, (7) Tinley Park (H.S.) 58
Fri., Mar. 2
Game 4: (2) Richton Park (Rich South) 67, (10) Dolton (Thornridge) 52
EVERGREEN PARK REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (16) Evergreen Park 59, (17) Joliet (Catholic Academy) 31
Tue., Feb. 28
Game 2: (1) Country Club Hills (Hillcrest) 65, (16) Evergreen Park 53
Game 3: (9) Chicago (Brooks) 60, (8) Park Forest (Rich East) 58
Fri., Mar. 2
Game 4: (1) Country Club Hills (Hillcrest) 79, (9) Chicago (Brooks) 66
NEW LENOX (PROVIDENCE CATHOLIC) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (14) Chicago (Corliss) 41, (20) Midlothian (Bremen) 39
Game 2: (12) Chicago (Julian) 61, (21) New Lenox (Lincoln-Way West) 49
Tue., Feb. 28
Game 3: (4) Lemont (H.S.) 59, (14) Chicago (Corliss) 55
Game 4: (5) New Lenox (Providence Catholic) 91, (12) Chicago (Julian) 70
Fri., Mar. 2
Game 5: (5) New Lenox (Providence Catholic) 63, (4) Lemont (H.S.) 53
OLYMPIA FIELDS (RICH CENTRAL) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (13) Olympia Fields (Rich Central) 71, (19) Chicago (Washington) 50
Game 2: (11) Oak Forest 74, (22) Chicago (CICS/Longwood) 42
Tue., Feb. 28
Game 3: (3) Chicago (Morgan Park) 65, (13) Olympia Fields (Rich Central) 44
Game 4: (6) Chicago (Harlan) 41, (11) Oak Forest 33
Fri., Mar. 2
Game 5: (3) Chicago (Morgan Park) 50, (6) Chicago (Harlan) 38
SPRINGFIELD (PRAIRIE CAPITOL CONVENTION CENTER) SUPER-SECTIONAL
Tue., Mar. 13
Game 1 at 7:30 pm: (1) East St. Louis (Sr.) vs. (1) Springfield (Lanphier)
CARBONDALE (H.S.) SECTIONAL
Tue., Mar. 6
Game 1: (2) Centralia (H.S.) 40, (1) Effingham (H.S.) 38
Wed., Mar. 7
Game 2: (1) East St. Louis (Sr.) 58, (1) Chatham (Glenwood) 42
Fri., Mar. 9
Game 3: (1) East St. Louis (Sr.) 62, (2) Centralia (H.S.) 37
BELLEVILLE (ALTHOFF CATHOLIC) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (4) Waterloo (H.S.) 48, (5) Mascoutah 36
Tue., Feb. 28
Game 2: (1) East St. Louis (Sr.) 94, (4) Waterloo (H.S.) 46
Wed., Feb. 29
Game 3: (2) Cahokia (H.S.) 62, (3) Belleville (Althoff Catholic) 44
Fri., Mar. 2
Game 4: (1) East St. Louis (Sr.) 61, (2) Cahokia (H.S.) 60
EFFINGHAM (H.S.) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (4) Mattoon 60, (5) Taylorville 51
Tue., Feb. 28
Game 2: (1) Effingham (H.S.) 39, (4) Mattoon 36
Game 3: (3) Charleston 62, (2) Salem 59
Fri., Mar. 2
Game 4: (1) Effingham (H.S.) 50, (3) Charleston 48
MARION IL (H.S.) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (5) Carbondale (H.S.) 62, (4) Herrin (H.S.) 44
Tue., Feb. 28
Game 2: (1) Mt. Vernon (H.S.) 47, (5) Carbondale (H.S.) 26
Game 3: (2) Centralia (H.S.) 64, (3) Marion (H.S.) 40
Fri., Mar. 2
Game 4: (2) Centralia (H.S.) 22, (1) Mt. Vernon (H.S.) 15
TROY (TRIAD) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (4) Highland 59, (5) Jerseyville (Jersey) 46
Game 2: (3) Jacksonville (H.S.) 50, (6) Bethalto (Civic Memorial) 39
Tue., Feb. 28
Game 3: (1) Chatham (Glenwood) 46, (4) Highland 32
Game 4: (3) Jacksonville (H.S.) 52, (2) Troy (Triad) 41
Fri., Mar. 2
Game 5: (1) Chatham (Glenwood) 54, (3) Jacksonville (H.S.) 39
LINCOLN SECTIONAL
Tue., Mar. 6
Game 1: (2) Champaign (Central) 62, (2) Streator (Twp.) 45
Wed., Mar. 7
Game 2: (1) Springfield (Lanphier) 71, (2) Decatur (MacArthur) 54
Fri., Mar. 9
Game 3: (1) Springfield (Lanphier) 88, (2) Champaign (Central) 62
DECATUR (MacARTHUR) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (5) Bloomington (H.S.) 80, (4) Mt. Zion 63
Tue., Feb. 28
Game 2: (1) Lincoln 70, (5) Bloomington (H.S.) 46
Wed., Feb. 29
Game 3: (2) Decatur (MacArthur) 58, (3) Decatur (Eisenhower) 41
Fri., Mar. 2
Game 4: (2) Decatur (MacArthur) 45, (1) Lincoln 35
KANKAKEE (SR.) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (4) Pontiac 39, (5) Peotone 27
Tue., Feb. 28
Game 2: (4) Pontiac 55, (1) Morris 44
Game 3: (2) Streator (Twp.) 62, (3) Kankakee (Sr.) 59
Fri., Mar. 2
Game 4: (2) Streator (Twp.) 61, (4) Pontiac 59 (3OT)
RANTOUL REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (4) Champaign (Centennial) 55, (5) Urbana (H.S.) 54
Tue., Feb. 28
Game 2: (4) Champaign (Centennial) 79, (1) Rantoul 66
Wed., Feb. 29
Game 3: (2) Champaign (Central) 63, (3) Mahomet (M.-Seymour) 45
Fri., Mar. 2
Game 4: (2) Champaign (Central) 58, (4) Champaign (Centennial) 52
SPRINGFIELD (H.S.) REGIONAL
Mon., Feb. 27
Game 1: (5) Springfield (H.S.) 68, (4) Rochester 40
Tue., Feb. 28
Game 2: (1) Springfield (Lanphier) 78, (5) Springfield (H.S.) 66
Wed., Feb. 29
Game 3: (2) Springfield (Southeast) 57, (3) Springfield (Sacred Heart-Griffin) 43
Fri., Mar. 2
Game 4: (1) Springfield (Lanphier) 62, (2) Springfield (Southeast) 53

Follow sMACkTalkMac on Twitter

Leave a comment