2011-2012 IHSA Girls Basketball: Complete 2A State Final Tournament Results

2011-2012 IHSA Girls Basketball: Complete 2A State Final Tournament Results

The Complete Game Results For Class 2A Girls Basketball Including Regional, Sectional, Super-Sectional & Finals Scores:

 

Quincy Notre Dame Wins 2nd Consecutive Title

Stillman Valley Must Settles For 3rd Place

 

GIRLS BASKETBALL 2A STATE FINAL TOURNAMENT
At Redbird Arena, Bloomington-Normal
Fri., Feb. 24
Game 1: (1) Quincy (Notre Dame) Raiders 74, (1) Aurora (Central Catholic) Chargers 36
Game 2: (1) Breese (Central) Cougars 44, (1) Stillman Valley Cardinals 29
Sat., Feb. 25
Third Place:        (1) Stillman Valley Cardinals 41, (1) Aurora (Central Catholic) Chargers 40
Championship:(1) Quincy (Notre Dame) Raiders 62, (1) Breese (Central) Cougars 31
DECATUR (MILLIKIN U) SUPER SECTIONAL
Mon., Feb. 20
(1) Quincy (Notre Dame) Raiders 69, (1) Champaign (St. Thomas More) Sabers 28
BEARDSTOWN SECTIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (1) Williamsville 50, (3) Gillespie 40
Game 2: (1) Quincy (Notre Dame) 63, (2) Hillsboro 26
Thu., Feb. 16
Game 3: (1) Quincy (Notre Dame) 90, (1) Williamsville 28
CAMP POINT (CENTRAL) REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (5) Liberty [Coop] 54, (4) Rushville (Rushville-Industry) 45
Game 2: (3) Camp Point (Central) [Coop] 43, (6) Beardstown 16
Wed., Feb. 8
Game 3: (1) Quincy (Notre Dame) 81, (5) Liberty [Coop] 21
Game 4: (3) Camp Point (Central) [Coop] 34, (2) Pittsfield [Coop] 30
Thu., Feb. 9
Game 5: (1) Quincy (Notre Dame) 91, (3) Camp Point (Central) [Coop] 33
PIASA (SOUTHWESTERN) REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (4) Carlinville 52, (5) Roxana 37
Game 2: (3) Gillespie 50, (6) Wood River (East Alton-Wood River) 31
Tue., Feb. 7
Game 3: (1) Piasa (Southwestern) 36, (4) Carlinville 22
Game 4: (3) Gillespie 44, (2) Staunton 40
Thu., Feb. 9
Game 5: (3) Gillespie 37, (1) Piasa (Southwestern) 34
PLEASANT PLAINS REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (4) Athens [Coop] 42, (5) Buffalo (Tri-City) [Coop] 27
Game 2: (3) Riverton 55, (6) Petersburg (PORTA) [Coop] 44
Tue., Feb. 7
Game 3: (1) Williamsville 46, (4) Athens [Coop] 35
Game 4: (2) Pleasant Plains 44, (3) Riverton 42 (2 OT)
Thu., Feb. 9
Game 5: (1) Williamsville 51, (2) Pleasant Plains 24
VIRDEN (NORTH MAC) REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (4) Rochester 58, (5) Virden (North Mac) 29
Game 2: (3) Waverly [Coop] 64, (6) Auburn 36
Tue., Feb. 7
Game 3: (4) Rochester 55, (1) Litchfield 54 (2 OT)
Game 4: (2) Hillsboro 55, (3) Waverly [Coop] 41
Thu., Feb. 9
Game 5: (2) Hillsboro 38, (4) Rochester 37
ST. JOSEPH (ST. JOSEPH-OGDEN) SECTIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (1) Champaign (St. Thomas More) 56, (2) Decatur (St. Teresa) 43
Game 2: (1) Fairbury (Prairie Central) 37, (2) Seneca 30
Thu., Feb. 16
Game 3: (1) Champaign (St. Thomas More) 53, (1) Fairbury (Prairie Central) 44
BEECHER REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (4) Coal City 36, (5) Braidwood (Reed-Custer) 29
Tue., Feb. 7
Game 2: (2) Seneca 53, (7) Wilmington 31
Game 3: (3) Beecher 48, (6) Manteno 33
Wed., Feb. 8
Game 4: (1) Peotone 52, (4) Coal City 29
Game 5: (2) Seneca 52, (3) Beecher 44
Fri., Feb. 10
Game 6: (2) Seneca 35, (1) Peotone 32
CHAMPAIGN (ST. THOMAS MORE) REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (4) Paxton (Paxton-Buckley-Loda) 60, (5) Fithian (Oakwood) 39
Tue., Feb. 7
Game 2: (2) St. Joseph (St. Jospeph-Ogden) 72, (7) Westville 18
Game 3: (3) Bismarck (Bismarck-Henning) 62, (6) Hoopeston (Hoopeston Area) 31
Thu., Feb. 9
Game 4: (1) Champaign (St. Thomas More) 51, (4) Paxton (Paxton-Buckley-Loda) 35
Game 5: (2) St. Joseph (St. Jospeph-Ogden) 52, (3) Bismarck (Bismarck-Henning) 45
Fri., Feb. 10
Game 6: (1) Champaign (St. Thomas More) 49, (2) St. Joseph (St. Jospeph-Ogden) 41
CLINTON REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (4) Maroa (Maroa-Forsyth) 38, (5) Monticello 28
Game 2: (6) Argenta (Argenta-Oreana) 68, (3) Warrensburg (Warrensburg-Latham) 61
Wed., Feb. 8
Game 3: (4) Maroa (Maroa-Forsyth) 49, (1) Clinton 36
Game 4: (2) Decatur (St. Teresa) 66, (6) Argenta (Argenta-Oreana) 46
Fri., Feb. 10
Game 5: (2) Decatur (St. Teresa) 62, (4) Maroa (Maroa-Forsyth) 52
WATSEKA REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (4) Kankakee (McNamara) 45, (5) Herscher 33
Game 2: (3) Watseka 61, (6) Clifton (Central) 34
Wed., Feb. 8
Game 3: (1) Fairbury (Prairie Central) 53, (4) Kankakee (McNamara) 51 (OT)
Game 4: (3) Watseka 29, (2) Momence 25
Thu., Feb. 9
Game 5: (1) Fairbury (Prairie Central) 59, (3) Watseka 40
MONMOUTH (MONMOUTH COLLEGE) SUPER SECTIONAL
Mon., Feb. 20
(1) Stillman Valley Cardinals 38, (2) Eureka Hornets 26
KNOXVILLE SECTIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (1) Sherrard 57, (2) Carthage (Illini West) 49
Tue., Feb. 14
Game 2: (2) Eureka 57, (1) El Paso (El Paso-Gridley) 53
Thu., Feb. 16
Game 3:  (2) Eureka 49, (1) Sherrard 48
BLOOMINGTON (CENTRAL CATHOLIC) REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (4) Downs (Tri-Valley) 37, (5) Mackinaw (Deer Creek-Mackinaw) 26
Game 2: (3) Tremont 69, (6) Stanford (Olympia) 33
Wed., Feb. 8
Game 3: (1) El Paso (El Paso-Gridley) 44, (4) Downs (Tri-Valley) 21
Game 4: (2) Bloomington (Central Catholic) 80, (3) Tremont 39
Thu., Feb. 9
Game 5: (1) El Paso (El Paso-Gridley) 54, (2) Bloomington (Central Catholic) 49
HAMILTON REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (5) Hamilton [Coop] 62, (4) Manito (Midwest Central) [Coop] 49
Game 2: (3) Macomb 53, (6) Canton 37
Tue., Feb. 7
Game 3: (1) Havana 85, (5) Hamilton [Coop] 50
Game 4: (2) Carthage (Illini West) 55, (3) Macomb 52
Thu., Feb. 9
Game 5: (2) Carthage (Illini West) 58, (1) Havana 51
SHERRARD REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (4) Orion 62, (5) Monmouth (Monmouth-Roseville) 58
Game 2: (3) Taylor Ridge (Rockridge) 74, (6) Aledo (Mercer County) 24
Wed., Feb. 8
Game 3: (1) Sherrard 40, (4) Orion 26
Game 4: (3) Taylor Ridge (Rockridge) 56, (2) Knoxville 41
Fri., Feb. 10
Game 5: (1) Sherrard 67, (3) Taylor Ridge (Rockridge) 46
TOULON (STARK COUNTY) REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (5) Farmington 64, (4) Minonk (Fieldcrest) 60
Game 2: (3) Toulon (Stark County) 42, (6) Chillicothe (Illinois Valley Central) 40
Wed., Feb. 8
Game 3: (1) Peoria (Peoria Christian) 40, (5) Farmington 30
Game 4: (2) Eureka 41, (3) Toulon (Stark County) 33
Thu., Feb. 9
Game 5: (2) Eureka 41, (1) Peoria (Peoria Christian) 29
ROCK FALLS SECTIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (1) Rock Falls 62, (1) Rockford (Lutheran) 47
Tue., Feb. 14
Game 2: (1) Stillman Valley 63 vs. (3) Spring Valley (Hall) 30
Thu., Feb. 16
Game 3: (1) Stillman Valley 46, (1) Rock Falls 44
OREGON REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (4) Winnebago 54, (5) Pecatonica 31
Game 2: (3) Byron 54, (6) Genoa (Genoa-Kingston) 35
Tue., Feb. 7
Game 3: (1) Stillman Valley 44, (4) Winnebago 28
Game 4: (2) Oregon 54, (3) Byron 38
Thu., Feb. 9
Game 5: (1) Stillman Valley 50, (2) Oregon 36
POPLAR GROVE (NORTH BOONE) REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (5) Poplar Grove (North Boone) 48, (4) Woodstock (Marian) 32
Game 2: (3) Rockford (Rockford Christian) 60, (6) Harvard 22
Wed., Feb. 8
Game 3: (1) Rockford (Lutheran) 63, (5) Poplar Grove (North Boone) 40
Game 4: (2) Elgin (St. Edward) 48, (3) Rockford (Rockford Christian) 46
Thu., Feb. 9
Game 5: (1) Rockford (Lutheran) 45, (2) Elgin (St. Edward) 38
PORT BYRON (RIVERDALE) REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (4) Sterling (Newman Central Catholic) 45, (5) Morrison 35
Game 2: (3) Port Byron (Riverdale) 78, (6) Savanna (West Carroll) 33
Wed., Feb. 8
Game 3: (1) Rock Falls 35, (4) Sterling (Newman Central Catholic) 22
Game 4: (3) Port Byron (Riverdale) 50, (2) Rock Island (Alleman) 45
Fri., Feb. 10
Game 5: (1) Rock Falls 48, (3) Port Byron (Riverdale) 40
PRINCETON REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (4) Princeton 49, (5) Mendota 42
Game 2: (3) Spring Valley (Hall) 53, (6) Manlius (Bureau Valley) 14
Tue., Feb. 7
Game 3: (1) Peru (St. Bede) 52, (4) Princeton 31
Game 4: (3) Spring Valley (Hall) 52, (2) Kewanee (H.S.) 51
Thu., Feb. 9
Game 5: (3) Spring Valley (Hall) 52, (1) Peru (St. Bede) 48
RIVER FOREST (CONCORDIA UNIVERSITY) SUPER SECTIONAL
Mon., Feb. 20
(1) Aurora (Central Catholic) Chargers 58, (1) Chicago (Al Raby) Raiders 29
ELMHURST (TIMOTHY CHRISTIAN) SECTIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (1) Chicago (Raby) 39, (1) Chicago (C. Academy) 27
Game 2: (1) Chicago (Latin) 57, (1) Melrose Park (Walther Lutheran) 48
Thu., Feb. 16
Game 3: (1) Chicago (Raby) 68, (1) Chicago (Latin) 63 (OT)
CHICAGO (AL RABY) REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (5) Chicago (C. Talent Development Charter) 36, (4) Chicago (Noble Street Charter/Rauner) 30
Wed., Feb. 8
Game 2: (1) Chicago (Raby) 59, (5) Chicago (C. Talent Development Charter) 24
Game 3: (3) Chicago (Noble Street Charter/Golder) 2, (2) Chicago (Manley) 0 (Forfeit)
Thu., Feb. 9
Game 4: (1) Chicago (Raby) 40, (3) Chicago (Noble Street Charter/Golder) 31
CHICAGO (FRANCES W. PARKER) REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (4) Chicago (Frances W. Parker) 48, (5) Chicago (Noble Street Charter) 36
Game 2: (3) Chicago (Holy Trinity) 57, (6) Chicago (Ogden International) 30
Tue., Feb. 7
Game 3: (1) Chicago (Latin) 58, (4) Chicago (Frances W. Parker) 17
Game 4: (3) Chicago (Holy Trinity) 39, (2) Chicago (Wells) 28
Thu., Feb. 9
Game 5: (1) Chicago (Latin) 48, (3) Chicago (Holy Trinity) 25
CHICAGO (GORDON TECH) REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (4) Chicago (Uplift) 48, Chicago (5) (Chicago Math and Science Charter) 29
Game 2: (3) Chicago (Noble Street Charter/Rowe-Clark) 2, (6) Chicago (Noble Street Charter/Pritzker) 0
Wed., Feb. 8
Game 3: (1) Chicago (C. Academy) 51, (4) Chicago (Uplift) 39
Game 4: (2) Chicago (Gordon Tech) 56, (3) Chicago (Noble Street Charter/Rowe-Clark) 36
Fri., Feb. 10
Game 5: (1) Chicago (C. Academy) 47, (2) Chicago (Gordon Tech) 35
WEST CHICAGO (WHEATON ACADEMY) REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (4) West Chicago (Wheaton Academy) 54, (5) Chicago (Douglass) 21
Game 2: (3) Elmhurst (Immaculate Conception) 55, (6) Chicago (Christ the King) 13
Tue., Feb. 7
Game 3: (1) Melrose Park (Walther Lutheran) 33, (4) West Chicago (Wheaton Academy) 28
Game 4: (2) Elmhurst (Timothy Christian) 44, (3) Elmhurst (Immaculate Conception) 27
Thu., Feb. 9
Game 5: (1) Melrose Park (Walther Lutheran) 41, (2) Elmhurst (Timothy Christian) 26
PALOS HEIGHTS (CHICAGO CHRISTIAN) SECTIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (4) Chicago (St. Francis de Sales) 32, (5) Westmont 27
Tue., Feb. 14
Game 2: (1) Aurora (Central Catholic) 58, (3) Chicago (Hope Academy) 28
Thu., Feb. 16
Game 3: (1) Aurora (Central Catholic) 64, (4) Chicago (St. Francis de Sales) 52
CHICAGO (MARIA) REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (4) Chicago (Harper) 59, (5) Chicago (Noble Street Charter/Johnson) 19
Tue., Feb. 7
Game 2: (2) Chicago (Lindblom) 71, (7) Chicago (ACE Tech Charter) 44
Game 3: (3) Chicago (Hope Academy) 50, (6) Chicago (Maria) 8
Thu., Feb. 9
Game 4: (1) Chicago (CICS/Ellison) 50, (4) Chicago (Harper) 41
Game 5: (3) Chicago (Hope Academy) 50, (2) Chicago (Lindblom) 36
Fri., Feb. 10
Game 6: (3) Chicago (Hope Academy) 57, (1) Chicago (CICS/Ellison) 40
CHICAGO (UNIVERSITY HIGH) REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (4) Chicago (St. Francis de Sales) 44, (5) Lansing (Illiana Christian) 28
Game 2: (3) Chicago (Agricultural Science) 38, (6) Chicago (Noble Street Charter/Comer) 24
Tue., Feb. 7
Game 3: (4) Chicago (St. Francis de Sales) 36, (1) Chicago (University) 28
Game 4: (3) Chicago (Agricultural Science) 38, (2) Chicago (CICS/Longwood) 31
Thu., Feb. 9
Game 5: (4) Chicago (St. Francis de Sales) 47, (3) Chicago (Agricultural Science) 36
LISLE (SR.) REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (5) Westmont 52, (4) Chicago (Dyett) 14
Tue., Feb. 7
Game 2: (2) Lisle (Sr.) 56, (7) Chicago (Collins Academy) 11
Game 3: (3) Chicago (Cristo Rey Jesuit) 48, (6) Chicago (Henry Ford Power House Charter) 24
Thu., Feb. 9
Game 4: (5) Westmont 56, (1) Chicago (Tilden) 36
Game 5: (2) Lisle (Sr.) 59, (3) Chicago (Cristo Rey Jesuit) 22
Sat., Feb. 11
Game 6: (5) Westmont 31, (2) Lisle (Sr.) 30
PLANO REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (4) Joliet (Catholic Academy) 49, (5) Palos Heights (Chicago Christian) 28
Game 2: (3) Plano 44, (6) Lemont (Mt. Assisi Academy) 40
Wed., Feb. 8
Game 3: (1) Aurora (Central Catholic) 61, (4) Joliet (Catholic Academy) 54
Game 4: (3) Plano 38, (2) Aurora (A. Christian) 35
Thu., Feb. 9
Game 5: (1) Aurora (Central Catholic) 46, (3) Plano 36
SALEM SUPER SECTIONAL
Mon., Feb. 20
(1) Breese (Central) Cougars 48, (1) Pana (H.S.) Panthers 44
FAIRFIELD SECTIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (1) Pana (H.S.) 68, (2) Newton 59
Tue., Feb. 14
Game 2: (2) Teutopolis 48, (1) Mt. Carmel 32
Thu., Feb. 16
Game 3: (1) Pana (H.S.) 37, vs. (2) Teutopolis 36
ELDORADO REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (4) Eldorado 36, (5) Carmi (Carmi-White County) 28
Game 2: (3) Fairfield 52, (6) Harrisburg 40
Wed., Feb. 8
Game 3: (1) Mt. Carmel 71, (4) Eldorado 35
Game 4: (3) Fairfield 42, (2) McLeansboro (Hamilton County) 35
Thu., Feb. 9
Game 5: (1) Mt. Carmel 56, (3) Fairfield 27
LAWRENCEVILLE REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (4) Flora 39, (5) Lawrenceville 32
Wed., Feb. 8
Game 2: (1) Olney (East Richland) 59, (4) Flora 43
Game 3: (2) Newton 54, (3) Robinson 37
Thu., Feb. 9
Game 4: (2) Newton 58, (1) Olney (East Richland) 54
MACON (MERIDIAN) REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (4) Georgetown (Georgetown-Ridge Farm) 59, (5) Macon (Meridian) 50
Game 2: (2) Tolono (Unity) 46, (7) Shelbyville [Coop] 38
Tue., Feb. 7
Game 3: (3) Sullivan 73, (6) Nokomis [Coop] 48
Thu., Feb. 9
Game 4: (1) Pana (H.S.) 76, (4) Georgetown (Georgetown-Ridge Farm) 29
Game 5: Sullivan 48, Tolono (Unity) 30
Fri., Feb. 10
Game 6: (1) Pana (H.S.) 52, (3) Sullivan 37
TEUTOPOLIS REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (4) Vandalia 66, (5) Casey (Casey-Westfield) 32
Game 2: (3) Greenville 53, (6) Paris 44
Tue., Feb. 7
Game 3: (1) Marshall 59, (4) Vandalia 41
Game 4: (2) Teutopolis 38, (3) Greenville 25
Thu., Feb. 9
Game 5: (2) Teutopolis 42, (1) Marshall 26
SESSER (SESSER-VALIER) SECTIONAL
Mon., Feb. 13
Game 1: (1) Nashville 47, (2) Sesser (Sesser-Valier) [Coop] 25
Tue., Feb. 14
Game 2: (1) Breese (Central) 58 vs. (2) Metropolis (Massac County) 40
Thu., Feb. 16
Game 3: (1) Breese (Central) 32, (1) Nashville 28
CARLYLE REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (4) Trenton (Wesclin) 54, (5) Sandoval [Coop] 44
Game 2: (3) Columbia 86, (6) Dupo 16
Tue., Feb. 7
Game 3: (1) Breese (Central) 57, (4)Trenton (Wesclin) 32
Game 4: (2) Carlyle 60, (3) Columbia 40
Thu., Feb. 9
Game 5: (1) Breese (Central) 58, (2) Carlyle 52
HERRIN (H.S.) REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (4) DuQuoin (H.S.) 50, (5) Zeigler (Zeigler-Royalton) [Coop] 41
Tue., Feb. 7
Game 2: (2) Sesser (Sesser-Valier) [Coop] 65, (7) Johnston City 21
Game 3: (3) Benton 27, (6) West Frankfort (Frankfort) 15
Wed., Feb. 8
Game 4: (1) Herrin (H.S.) 55, (4) DuQuoin (H.S.) 42
Game 5: (2) Sesser (Sesser-Valier) [Coop] 48, (3) Benton 42
Fri., Feb. 10
Game 6: (2) Sesser (Sesser-Valier) [Coop] 48, (1) Herrin (H.S.) 40
PINCKNEYVILLE REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (4) Pinckneyville 51, (5) Sparta 43
Game 2: (3) Red Bud 66, (6) Chester 28
Tue., Feb. 7
Game 3: (1) Nashville 44, (4) Pinckneyville 18
Game 4: (2) Freeburg 62, (3) Red Bud 52
Thu., Feb. 9
Game 5: (1) Nashville 42, (2) Freeburg 11
VIENNA REGIONAL
Mon., Feb. 6
Game 1: (5) Carterville 43, (4) Murphysboro 26
Tue., Feb. 7
Game 2: (1) Vienna 46, (5) Carterville 37
Game 3: (2) Metropolis (Massac County) 52, (3) Anna (Anna-Jonesboro) 38
Thu., Feb. 9
Game 4: (2) Metropolis (Massac County) 40, (1) Vienna 24

Follow sMACkTalkMac on Twitter

Leave a comment